Ще стане ли Тимошенко украинският Путин?
Ще стане ли Тимошенко украинският Путин? / Снимки: БГНЕС

В близко бъдеще Владимир Путин може да стане руският колега на Юлия Тимошенко в "премиерския занаят" - както знаем, той се съгласи да оглави правителството на Русия след изтичане на президентските си пълномощия. Тимошенко и Путин са сред най-ярките политици в постсъветското пространство. Отношенията помежду им винаги ще са под прицела на медиите. До месеци ще започнат да се правят и сравнения между двамата.

Украинските медии описваха с нескрит сарказъм изборите за Държавна дума през декември. Ироничният тон на публикациите се засили, след като Дмитрий Медведев бе издигнат за поста президент на Русия и Владимир Путин заяви, че е готов да оглави правителството след победата на Медведев през март 2008 г. Киевските вестници пишат в един глас, че в Русия няма демокрация, че в страната се завръщат "царизмът" и тоталитаризмът, и сочат ситуацията в Украйна като антитеза.

Повторението на руския път в Украйна е невъзможно, твърди социологът Ирина Бекешкина. По думите й в страната остават двама еднакво силни лидери - Юлия Тимошенко и Виктор Янукович. И всеки от тях не ще допусне опонентът му да сложи ръка на цялата власт. "Не може един авторитарен лидер да е познат за половината от страната. Доколкото са само двама, половин страна може просто да не признае единия от тях", казва Бекешкина.

Политологът Владимир Фесенко впрочем не е съгласен с нея. Според него населението на Украйна стремително се разочарова от политици, които не изпълняват дадените обещания. Безкрайните дрязги и корупцията сред държавните мъже нервират и електората на "оранжевите" и този на "синьобелите". От една страна, това води до политическа апатия сред населението, от друга - хората започват да мечтаят за "силна ръка", която да въведе ред и да спре поредицата от кризи в Украйна.

Днес виждаме в различните лагери разочарование, което дразни. А това не е безопасно - подобни настроения засилват по-специално търсенето на режим, който да управлява със "силна ръка", отбелязва Фесенко.

Близкото бъдеще ще покаже дали Юлия Тимошенко е способна да задоволи растящото търсене на "силна ръка". Но вече е ясно, че с предоставените й доста широките премиерски пълномощия Тимошенко ще се превърне в най-сериозния конкурент на Виктор Юшченко като нов национален лидер.

По време на "прощалното си слово" в Радата във вторник Виктор Янукович ненапразно въздишаше от трибуната и отправяше предупреждения за "тежките времена", които очакват Украйна и народа й. Времена, каквито настават главно за самата Партия на регионите и за нейните спонсори.

"На едни ще бъде разрешено да тръгнат по пътя на Березовски, да заминат в чужбина заедно с натрупаните капитали, други ще бъдат пуснати без капиталите като Гусински, а някои ще поемат по най-тежкия път, този на Михаил Ходорковски", прогнозира развитието на събитията в Украйна руският политолог Сергей Марков.

Фактически Тимошенко вече потвърди думите на експерта. Представяйки новия министър на вътрешните работи Юрий Луценко, тя спомена главния лозунг на "майдана" (киевския площад, където се състояха основните протести по време на "оранжевата революция"). Лозунгът гласеше: "Бандитите трябва да лежат в затвора." Това е тревожен сигнал за Партията на регионите. След "оранжевата революция" някои от лидерите на "синьобелите" вече бяха разпитвани по повод обвинения в сепаратизъм и икономически престъпления. Не е изключено, че Тимошенко отново ще поиска да си разчисти сметките с повалените противници.

Борбата срещу олигарсите естествено може да направи Тимошенко още по-популярна. Не бива да забравяме също, че изборите за президент на Украйна вече не са далеч. А победата в тези избори е основна цел за лидера на Блока на Юлия Тимошенко. За да ги спечели обаче и окончателно да се отърве от своя главен съперник в лицето на Янукович, Тимошенко ще трябва да избегне грешката на Юшченко, тоест да завоюва гласовете на Източна Украйна, за да не е "президент на половината страна".

Явно го схваща добре и самата Юлия Владимировна, отраснала в източноукраинския град Днепропетровск. На среща с актива на БЮТ преди няколко дни тя призова своите съратници да засилят дейността за популяризиране на блока в източните региони.

Самата Тимошенко вече демонстрира готовност да завоюва "чуждите" гласове, като общува на руски език с избиратели в Крим в навечерието на предсрочните избори за Върховна рада. Засега обаче плановете й да привлече югоизточните райони на своя страна изглеждат нереални. Такъв е изводът, който налага съставът на новия кабинет в Украйна.

Одобреното във вторник правителство на Юлия Тимошенко включва политици, които провокират изостряне на украинско-руските отношения, предизвикват трайна неприязън в Москва и антипатия сред рускоезичните жители на Украйна. Става дума, първо, за новия шеф на външното министерство Володимир

Охризко, прочут с антируски изявления и със стремежа по-скоро да интегрира Украйна в НАТО. Наистина Охризко е назначен по указание на Виктор Юшченко, но за обикновените хора все пак ще си е главно министър от кабинета на Тимошенко.

Сред вицепремиерите виждаме Хрихорий Немиря, наричан вече от експертите "външен министър в сянка", тъй като има данни, че тъкмо той е авторът на скандалната статия "Възпиране на Русия" в американското списание "Форин афеърс", подписана от Юлия Тимошенко. На този политик се предвижда да бъде поверена дейността по т. нар. "европейска интеграция" на Украйна.

Друг вицепремиер от новия кабинет е Иван Васюник, автор на задействания с пълна сила в Киев проект "Гладоморът като геноцид на украинците" с почти неприкрита антируска насоченост. Васюник също е назначен в правителството от квотата на Юшченко; ще вметнем тук, че президентът е получил и целия "хуманитарен блок" в правителството на Тимошенко.

Всичко това безспорно ще затрудни Тимошенко в усилията й да завоюва гласовете от Югоизточна Украйна в навечерието на президентския вот; освен това предварително ще настрои Москва срещу новия украински премиер. Впрочем, едва часове след като бе назначена, самата Тимошенко вече обяви, че смята да преразгледа газовите споразумения с Русия.

Въпреки това БЮТ твърди, че политиката на Тимошенко няма да цели конфронтация с Русия, а ще бъде единствено прагматична. Според съратниците й Кремъл просто трябва да разбере, че в Украйна има вече политик, способен да разговаря с Путин като равен с равен.

"Тимошенко и Путин са двама играчи, равноправни по сила. По-рано Путин можеше да си позволи неуважение към украинските лидери, но спрямо Тимошенко няма да си го позволи. Това обаче не означава, че Тимошенко ще действа за противопоставяне с Русия. Прагматичните и силни лидери предпочитат да намират компромиси", казва депутатът Володимир Полохало от БЮТ.

Руският политолог Евгений Минченко впрочем опровергава лъчезарните надежди на БЮТ. По думите му Кремъл никак няма да бърза да приеме Тимошенко за пълноправен партньор. "Според мен това правителство няма да изтрае дълго. Технически погледнато, една коалиция от 227 депутати не може да работи ефективно. Не изключвам, че докато Путин стане премиер, Тимошенко вече няма да е такъв", казва експертът. /БТА/