По пътя към Нова Русия
По пътя към Нова Русия / снимки: БГНЕС

Западът не признава "референдумите" в Донецк и Луганск. Кремъл пък все още не реагира. Макар и тези "всенародни допитвания" да са нелегитимни, те биха могли да предизвикат опасна верижна реакция. Коментар на Бернд Йохан.

Волята на проруските сили в Източна Украйна гласи, че в Европа отново трябва да бъдат прокарани нови граници. Ето, че сега в Донецка и Луганска област ще бъдат създадени две нови държавни образувания. Те трябвало да бъдат независими "народни републики". В действителност обаче те ще се ориентират към Русия, защото както в политическо, така и в икономическо отношение са зависими от подкрепата на Кремъл.

"Всенародните допитвания", на които в неделя (11.05.) жителите на Донецка и Луганска област бяха призовани да отговорят с "да" или "не" на въпроса "Подкрепяте ли акта за самостоятелност на Донецката народна република?" и съответно "Подкрепяте ли акта за самостоятелност на Луганската народна република?", противоречат на украинската конституция. Тя не предвижда регионални референдуми.

Организаторите на т.нар. референдуми бяха и все още са въоръжени сепаратисти, които окупираха административни сгради и полицейски управления. Те на се избрани демократично от никого, а завзеха властта с оръжие. Дори само поради този факт, "всенародните допитвания" са нелегитимни и нямат никаква демократична основа.

Имитация на демокрация

Гласуването и резултатите от "референдумите" не можеха да бъдат контролирани от независими наблюдатели - дори и само поради простичката причина, че не съществуваха официални избирателни списъци. Никой не знае колко души действително са дали гласа си. А може би е имало и фалшифицирани бюлетини. Освен това отделни лица може и да са подавали по няколко бюлетини. Много украински граждани в източната част на страната не се отправиха към урните - вероятно от страх. Затова и международната общност не може и няма да признае тези т.нар. референдуми.

Това обаче няма да спре сеператистите. Те и не очакват международно признание за своите действия. Техните "референдуми" всъщност бяха популистка маневра. Те имитираха демокрация, за да могат да се позоват уж на "народната воля". Те имат и друга цел: да предизвикат верижна реакция. Защото се надяват, че и в други области в Източна и Южна Украйна биха могли да бъдат проведени подобни "всенародни допитвания".

По пътя към "Нова Русия"
netinfo
"Нова Русия" може да се разпростре до ЕС

Тази стратегия напомня за теорията на доминото от времето на конфликта Изток-Запад. Навремето тя гласеше, че идеологията и пропагандата ще накарат съседните държави да паднат една по една и да се "обърнат" към Москва. Ето, че сега съществува опасността подобен сценарий да бъде реализиран и в някои области на Украйна. Сепартистите искат по подобие на Донецк и Луганск да бъдат създадени и други "народни републики". От тези "плочки на доминото" в бъдеще би могло да бъде сглобено общо държавно образувание под името "Нова Русия". В Донецк и Луганск вече се говори за това, най-често обаче - в Москва.

Самият руският президент Владимир Путин употребява понятието "Нова Русия". Става въпрос за една територия, която би могла да се разпростре от Източна Украйна през Крим и Одеса до Република Молдова и Румъния, т.е. непосредствено до границите на ЕС. Русия вече анексира полуостров Крим. Сега Москва би могла да подходи така и към Донецк и Луганск, макар и засега да отрича подобни намерения. За Кремъл обаче точно тези области са "плочките от доминото" по пътя му към "Нова Русия".