Малко са нещата, които са в състояние да ядосат лидерите на Европейския съюз толкова, колкото т. нар. "евромитове" - тези измислени или преувеличени истории на побъркани брюкселски бюрократи, които се опитват да забранят някои от любимите ни неща от всекидневния живот - като пинтите британско мляко или блузите с широки деколтета на баварските барманки (това са примери от две статии от жълти вестници от миналата година). И все пак именно това са хората, които най-демонстративно помогнаха за създаването на най-големия евромит в момента - твърдението, че ЕС е парализиран от наскорошните си разширявания и че трябва да проведе дълбоки институционални реформи, ако иска изобщо да продължи да функционира. Тези реформи, въплътени в злочестата конституция на ЕС, включват премахване на правото на вето на отделните държави в редица политически области, отмяна на съществуващата практика да има по един еврокомисар на държава и коренно преобразуване на гласовете на отделните държави.
Причината за успеха на мита за парализирана Европа не е загадка за никого - това е фактът, че този мит изглежда много правдоподобен. Сега действащите правила на съюза са създадени първоначално за една група от 15 държави, може да се каже дори и
само за първите 6 основателки. С приемането на Румъния и България съюзът се разшири до 27 членки. А това прилича на рецепта за инертност. Европейската комисия трябва да полага големи усилия, за да защити колегиалната традиция измежду вече 27 члена, най-новият от които - румънец, получил унизителния ресор "езиково многообразие". Като се прибави и фактът, че новите държави членки, особено Полша, вече имат репутация за тежки пазарлъци в Брюксел, логично е да се заключи, че, както казва Никола Саркози, един от основните претенденти за президентския пост във Франция, "Европа е блокирана", защото "държавите членки вече са твърде много, за да може да работи принципът на приемане на решенията с единодушие", а пропастта между съревноваващите се в Европа интереси става "все по-широка и по-широка".
Мнозина европейски политици използват този аргумент в желанието си да разпалят ентусиазма за повторен опит да бъде приета конституцията на ЕС. Това е една линия, еднакво изгодна както за тези, които искат да спасят текста, отхвърлен на
референдумите във Франция и Холандия през 2005 г., в целия му обем, така и за хората като господин Саркози, които искат от развалините да бъде измъкнат значително по-кратък документ. Холандското правителство заяви, че няма да иска от гражданите си да гласуват повторно "за" или "против" конституцията.
Същевременно холандският министър по европейските въпроси Франс Тимерманс е съгласен, че ЕС "не може да продължи да функционира с 27 държави-членки", ако сегашните правила се запазят.
Съществува дори версия на мита за парализирана Европа, създадена за страни като Великобритания, които подкрепят по-нататъшното разширяване на ЕС, но са против премахването на правото на вето на отделните държави. Тази версия се състои в обрисуването на институционалната парализа като непреодолима пречка пред разширяването. Федералният канцлер на Германия Ангела Меркел встъпи в изпълнение на възложеното на страната й председателство на ЕС, заявявайки: "Знаем, че при настоящите правила ЕС нито може да бъде разширен, нито е способен да взима необходимите решения". Ако това ви прилича на изнудване, то това е, защото то е именно такова - ЕС държи Западните Балкани, а, когато му дойде времето, ще държи и Турция, заложници на едно ново институционално устройство.
Ако хората, поддържащи мита за парализирана Европа, бяха прави, човек би очаквал да забележи редица очевидни неща в Брюксел. Едно от тях би било безизходното положение в областта на законодателството, касаещо сферите, в които се изисква единодушно съгласие от всички членки на ЕС. Би могло също да се очаква, че новите членове стоят зад несъразмерно големия брой неприети досиета. Въпреки това обаче подобно безизходно положение не съществува. Трудните политически решения продължават да се приемат с единодушие - измежду най-пресните примери за това са трансатлантическата авиационна сделка за "открито небе", по която беше постигнато съгласие въпреки опасенията на Великобритания, както и един план, свързан с климатичните промени, който госпожа Меркел обяви за исторически.
Списъкът с проекти, блокирани от някоя от новите членки на ЕС, също е нищожен - конфликт с Русия относно износа на полско месо; забрана за директна търговия на ЕС с окупираната от турците северна половина на Кипър; молбите на Естония и Литва за постигане на обща европейска позиция относно отричането на Холокоста, която да включва и престъпленията на Сталин. Всъщност повечето нови членове рядко надигат глас; официални представители докладват, че на срещите на ЕС в разширен състав безсмислените приказки са значително по-малко. (За сравнение едно време италианците бяха способни да говорят по 25 минути за един-единствен параграф.)
Според проучване, публикувано от Иститута за политически науки в Париж, като цяло след разширяването ЕС приема нови правила и решения с около 25 процента по-бързо отпреди. Авторите на проучването са проследили хиляди предложения, както важни, така и не чак толкова. Заключението им е, че "противно на многото мъдри заключения, събраната информация показва, че разширяването на ЕС не е...блокирало неговите механизми". В търсенето си на "блокажи", те откриват, че "старите" членки са се противопоставяли на различни преложения два пъти по-често, отколкото новите. Френското проучване, както и един доклад относно срещите на високо равнище на ЕС на Шведския институт за изследване на европейската политика, стигат до заключението, че срещите между еврокомисарите и националните политици са станали по-малко приятни, като все повече сделки се сключват по коридорите. Това обаче е друг въпрос.
Колкото до приказките за нови правила за гласуване, те напомнят на късните филми, завършващи с "очаквайте продължение", в които новите закони едва-едва се промъкват с минимално мнозинство. ЕС обаче не функционира по този начин. Както в Комисията, така и при министерските срещи обикновено се избягва гласуване в полза на приемането на решение с консенсус.
Премахването на правото на вето на отделните държави все още е от значение, но по друга причина. Когато законите се одобряват с мнозинство, държавите започват преговорите със страх, знаейки, че тези, които имат някакви съмнения по отношение на закона лесно могат да се окажат изолирани; това тласка всички към компромиси, дава на Комисията повече власт и същевременно насърчава "по-силна Европа". Ако държавите имат право на вето, те могат да изслушат аргументите и просто да кажат не. Когато еврократите искат по-опростено вземане на решенията, те се стремят да усложнят живота на инертните. Ханс-Герт Пьотеринг, председател на Европейския парламент, е възхитително прям: "Когато има гласуване с мнозинство, може да се вземе връх над тези, които не искат да се върви напред." (БТА)
52 минути
14-годишно момче подготвяло атентат в джамия в Брюксел, задържаха го
Белгийските власти са задържали тази сутрин младеж, подготвял атентат срещу джамия, ...
57 минути
Тръмп: По-ниските цени на петрола биха сложили край на войната в Украйна незабавно
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че се надява усилията на САЩ за постигане ...
1 час
ВМА: Двамата български моряци са във видимо добро състояние
Двамата български моряци, част от екипажа на похитения кораб "Галакси Лийдър", се намират ...
1 час
Заканите на Тръмп да въведе нови санкции срещу Москва предизвикаха отзвук в Русия
Вчерашните закани на американския президент Доналд Тръмп да въведе нови санкции срещу ...
1 час
Нови пожари, раздухвани от бурни ветрове, се разгарят в района на Лос Анджелис
Бурни ветрове и изпепеляваща суша поставят на изпитание пожарникарите, които се борят ...
ohnamama.bg
Зимни имена за момиче и момче - тайни съкровища от списъците
Ако Северът ви влече със своето сияние, дълги нощи и уют, арктическите имена може да бъдат ...
1 час
Теменужка Петкова издаде заповед за ваучерите за храна
Със своя заповед министърът на финансите Теменужка Петкова определи индивидуална ...
1 час
Държавна агенция „Разузнаване“ награди разузнаването на Оман
Председателят на Държавна агенция „Разузнаване“ Антоан Гечев награди ръководителя ...
2 часа
ИСУЛ отговори на обвиненията срещу детската клиника по хематология и онкология
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ отговори на обвиненията срещу Клиниката по детска ...
2 часа
Жена участва като куриер в ало измама, задържана е при опит да напусне страната
Измамата е осъществена по класическия механизъм - "оказване на съдействие на полицаи ...
2 часа
Мултидисциплинарен екип осъществи микроинвазивна процедура в Русе
Лекари от две отделения на Университетската болница „Канев“ в Русе, заедно със специалиста ...
3 часа
Премахнаха старата настилка, парапетът и осветлението в платното за Румъния на „Дунав мост“-Русе
По график продължава основният ремонт на "Дунав мост" при Русе, съобщиха от Агенция ...
3 часа
Експлозия в турска въглищна мина, затрупани са най-малко двама души
Експлозия във въглищна мина в селището Аладжакая, окръг Елязъг, в Източна Турция е ...
3 часа
Теодора Духовникова: Не съм получавала неприлично предложение за роля (ВИДЕО)
В новия епизод на „Разкошно” водещият Димитър Павлов представя актрисата Теодора ...
3 часа
Задържаха седем души при спецоперация в Перник
Седем души са задържани при специализирана полицейска операция, проведена от служителите ...
4 часа
7 полицаи са простреляни в Тексас, стрелецът е мъртъв (ВИДЕО)
Мъж в американския щат Тексас е стрелял и ранил седем полицаи в апартамента, където ...
4 часа
Областният управител на Хасково: Изпълних волята на Делян Пеевски и депозирах оставка
Изпълних волята на нашия лидер Делян Пеевски и депозирах оставка, съобщи областният ...
4 часа
Имигрантът, арестуван за убийството на дете в Германия, е трябвало да бъде депортиран в България
Депортирането на афганистанеца, заподозрян за нападението с нож в южния германски ...
4 часа
Засилени проверки по железопътните гари от служители на Дирекция „Жандармерия“
Засилени проверки по железопътните гари от служители на Дирекция „Жандармерия“. ...
4 часа
След двумесечно забавяне: Преведоха парите за личните асистенти
Агенцията за социално подпомагане преведе на общините средствата за възнагражденията ...
4 часа
Протест срещу застрояването в парк „Сините камъни“
Протестиращи срещу намаляването на територията на Природен парк (ПП) "Сините камъни" ...
4 часа
Достъпът до ChatGPT беше преустановен за няколко часа
ChatGPT беше офлайн между 15:00 ч. и 17:00 ч. българско време.
Потребителите на платформата ...
4 часа
Заболяемостта от грип в София област е далеч от епидемични нива
Заболяемостта от грип в София област е далеч от епидемични нива. Това стана ясно по ...
4 часа
Приближава бурята „Еоуин“: Посолството ни в Дъблин с важна информация за българите в Ирландия
Посолството на България в Дъблин, Република Ирландия, препоръчва на българските граждани ...
4 часа
Кой има имен ден днес
На 23 януари имен ден празнуват всички, които носят името Климент, Климо, Климентин, ...
4 часа
Румен Овчаров, Станишев, Вигенин и още 14 ще се борят за лидер на БСП
Седемнадесет кандидати за председател на БСП са допуснати до участие в прекия избор, ...
5 часа
Фридрих Мерц обеща законодателни реформи срещу нелегалната имиграция в Германия
Фридрих Мерц, който е водещ кандидат на предстоящите избори в Германия, обеща да направи ...
5 часа
Тежка верижна катастрофа с български камион край Скопие
Български камион попадна в тежка верижна катастрофа край Скопие, съобщи “Skopjeinfo”.
Инцидентът ...
5 часа
КРИБ: Смутени и разтревожени сме от безпрецедентното предложение на КЗП за отнемане лиценза на трите мобилни оператора
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ изпрати писмо ...
5 часа
Катастрофа предизвика огромно задръстване в София (СНИМКА)
Катастрофа между две коли в столичния квартал „Банишора“, съобщават очевидци в социалните ...
5 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
5 часа
Евгени Димитров-Маестрото стана баща за четвърти път
Евгени Димитров-Маестрото и нежната му половинка Виктория станаха родители на момченце. ...
5 часа
Изгубена песен на Тина Търнър от албума ѝ Private Dancer е открита и ще бъде издадена
Песен на Тина Търнър, записана за албума Private Dancer и смятана за изгубена, е открита, съобщи ...
5 часа
Администрацията на Тръмп закри испаноезичната страница на Белия дом
Администрацията на президента Доналд Тръмп закри испаноезичната страница на Белия ...
6 часа
Ултраси на Лацио нападнаха и раниха 9 привърженици на Реал Сосиедад (ВИДЕО)
Девет фена на Реал Сосиедад са с наранявания след организирано нападение от страна ...
6 часа
Разкопаха незаконно улица край София, хванаха нарушителите
Инспекторите от район "Панчарево" съставиха акт на нарушители, които без разрешителни ...
6 часа
Ройтерс: Замърсяването на въздуха на Балканите застрашава общественото здраве
В продължение на 30 години Шемси Гара управлява огромен багер в косовска въглищна мина, ...
6 часа
Влизат в сила новите заплати в армията ни, най-ниската основна ще е 2296 лв.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов със своя заповед определи базата за определяне ...
6 часа
Митов: От 4 януари организацията на движението с „виртуална опашка“ на Дунав мост е премахната
От 4 януари тази година организацията на движението с така наречената виртуална опашка ...
6 часа
Донорска ситуация в „Пирогов“: Двама души получиха шанс за живот
Донорска ситуация в болница „Н. И. Пирогов“ и последвали трансплантации на бъбреци ...
6 часа
Ахмети призна, че РСМ се състои от албанци и българи
Македонците искат албаноговорящите да си ходят в Албания. Ако действаме по този начин, ...