Малко са нещата, които са в състояние да ядосат лидерите на Европейския съюз толкова, колкото т. нар. "евромитове" - тези измислени или преувеличени истории на побъркани брюкселски бюрократи, които се опитват да забранят някои от любимите ни неща от всекидневния живот - като пинтите британско мляко или блузите с широки деколтета на баварските барманки (това са примери от две статии от жълти вестници от миналата година). И все пак именно това са хората, които най-демонстративно помогнаха за създаването на най-големия евромит в момента - твърдението, че ЕС е парализиран от наскорошните си разширявания и че трябва да проведе дълбоки институционални реформи, ако иска изобщо да продължи да функционира. Тези реформи, въплътени в злочестата конституция на ЕС, включват премахване на правото на вето на отделните държави в редица политически области, отмяна на съществуващата практика да има по един еврокомисар на държава и коренно преобразуване на гласовете на отделните държави.
Причината за успеха на мита за парализирана Европа не е загадка за никого - това е фактът, че този мит изглежда много правдоподобен. Сега действащите правила на съюза са създадени първоначално за една група от 15 държави, може да се каже дори и
само за първите 6 основателки. С приемането на Румъния и България съюзът се разшири до 27 членки. А това прилича на рецепта за инертност. Европейската комисия трябва да полага големи усилия, за да защити колегиалната традиция измежду вече 27 члена, най-новият от които - румънец, получил унизителния ресор "езиково многообразие". Като се прибави и фактът, че новите държави членки, особено Полша, вече имат репутация за тежки пазарлъци в Брюксел, логично е да се заключи, че, както казва Никола Саркози, един от основните претенденти за президентския пост във Франция, "Европа е блокирана", защото "държавите членки вече са твърде много, за да може да работи принципът на приемане на решенията с единодушие", а пропастта между съревноваващите се в Европа интереси става "все по-широка и по-широка".
Мнозина европейски политици използват този аргумент в желанието си да разпалят ентусиазма за повторен опит да бъде приета конституцията на ЕС. Това е една линия, еднакво изгодна както за тези, които искат да спасят текста, отхвърлен на
референдумите във Франция и Холандия през 2005 г., в целия му обем, така и за хората като господин Саркози, които искат от развалините да бъде измъкнат значително по-кратък документ. Холандското правителство заяви, че няма да иска от гражданите си да гласуват повторно "за" или "против" конституцията.
Същевременно холандският министър по европейските въпроси Франс Тимерманс е съгласен, че ЕС "не може да продължи да функционира с 27 държави-членки", ако сегашните правила се запазят.
Съществува дори версия на мита за парализирана Европа, създадена за страни като Великобритания, които подкрепят по-нататъшното разширяване на ЕС, но са против премахването на правото на вето на отделните държави. Тази версия се състои в обрисуването на институционалната парализа като непреодолима пречка пред разширяването. Федералният канцлер на Германия Ангела Меркел встъпи в изпълнение на възложеното на страната й председателство на ЕС, заявявайки: "Знаем, че при настоящите правила ЕС нито може да бъде разширен, нито е способен да взима необходимите решения". Ако това ви прилича на изнудване, то това е, защото то е именно такова - ЕС държи Западните Балкани, а, когато му дойде времето, ще държи и Турция, заложници на едно ново институционално устройство.
Ако хората, поддържащи мита за парализирана Европа, бяха прави, човек би очаквал да забележи редица очевидни неща в Брюксел. Едно от тях би било безизходното положение в областта на законодателството, касаещо сферите, в които се изисква единодушно съгласие от всички членки на ЕС. Би могло също да се очаква, че новите членове стоят зад несъразмерно големия брой неприети досиета. Въпреки това обаче подобно безизходно положение не съществува. Трудните политически решения продължават да се приемат с единодушие - измежду най-пресните примери за това са трансатлантическата авиационна сделка за "открито небе", по която беше постигнато съгласие въпреки опасенията на Великобритания, както и един план, свързан с климатичните промени, който госпожа Меркел обяви за исторически.
Списъкът с проекти, блокирани от някоя от новите членки на ЕС, също е нищожен - конфликт с Русия относно износа на полско месо; забрана за директна търговия на ЕС с окупираната от турците северна половина на Кипър; молбите на Естония и Литва за постигане на обща европейска позиция относно отричането на Холокоста, която да включва и престъпленията на Сталин. Всъщност повечето нови членове рядко надигат глас; официални представители докладват, че на срещите на ЕС в разширен състав безсмислените приказки са значително по-малко. (За сравнение едно време италианците бяха способни да говорят по 25 минути за един-единствен параграф.)
Според проучване, публикувано от Иститута за политически науки в Париж, като цяло след разширяването ЕС приема нови правила и решения с около 25 процента по-бързо отпреди. Авторите на проучването са проследили хиляди предложения, както важни, така и не чак толкова. Заключението им е, че "противно на многото мъдри заключения, събраната информация показва, че разширяването на ЕС не е...блокирало неговите механизми". В търсенето си на "блокажи", те откриват, че "старите" членки са се противопоставяли на различни преложения два пъти по-често, отколкото новите. Френското проучване, както и един доклад относно срещите на високо равнище на ЕС на Шведския институт за изследване на европейската политика, стигат до заключението, че срещите между еврокомисарите и националните политици са станали по-малко приятни, като все повече сделки се сключват по коридорите. Това обаче е друг въпрос.
Колкото до приказките за нови правила за гласуване, те напомнят на късните филми, завършващи с "очаквайте продължение", в които новите закони едва-едва се промъкват с минимално мнозинство. ЕС обаче не функционира по този начин. Както в Комисията, така и при министерските срещи обикновено се избягва гласуване в полза на приемането на решение с консенсус.
Премахването на правото на вето на отделните държави все още е от значение, но по друга причина. Когато законите се одобряват с мнозинство, държавите започват преговорите със страх, знаейки, че тези, които имат някакви съмнения по отношение на закона лесно могат да се окажат изолирани; това тласка всички към компромиси, дава на Комисията повече власт и същевременно насърчава "по-силна Европа". Ако държавите имат право на вето, те могат да изслушат аргументите и просто да кажат не. Когато еврократите искат по-опростено вземане на решенията, те се стремят да усложнят живота на инертните. Ханс-Герт Пьотеринг, председател на Европейския парламент, е възхитително прям: "Когато има гласуване с мнозинство, може да се вземе връх над тези, които не искат да се върви напред." (БТА)

4 минути
Ало измама: 80-годишна пенсионерка даде над 22 хиляди лева на мним лекар
Пенсионерка от Русе даде над 22 хиляди лева на ало измамник
Той е успешно залавен от ...
10 минути
Крал Чарлз Трети и съпругата му се срещнаха с папа Франциск във Ватикана
От Ватикана публикуваха снимка от вчерашната среща на папа Франциск с крал Чарлз Трети ...
12 минути
Шофьор опита да подкупи полицаи с 35 лева
Служителите на реда в Първомай задържаха водач, опитал да ги подкупи.
Шофьор се опита ...
14 минути
Съветът на децата: Животът е един, не си заслужава да се похаби заради вейп или райски газ
Човешкият живот е един и не си заслужава да се похаби заради употребата на вейпове, ...
15 минути
Отменя се празникът в „Аязмото“ поради неблагоприятни метеорологични условия
Събитието, насрочено за 12 април 2025 г. (събота) в парк „М. М. Кусев“, се отменя поради ...
25 минути
Драгомир Стойнев: Това правителство няма алтернатива
В кулоарите на парламента председателят на ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Драгомир Стойнев ...
29 минути
Трима тийнейджъри откраднаха голямо количество желязо от училище в ремонт
Трима тийнейджъри, двама от които непълнолетни, бяха хванати за мащабна кражба в Перник.
На ...
33 минути
Якудза обеща да сложи край на вътрешните си борби в Япония
Най-голямата японска престъпна групировка - якудза - пое писмен ангажимент пред властите ...
37 минути
Добри новини за отровения египетски лешояд в Източните Родопи (ВИДЕО)
Египетският лешояд, който бе транспортиран в старозагорския Спасителен център за ...
38 минути
Арестувани за кражба на ток: Хванаха мъж и жена, свързали се нелегално в електрическата мрежа
29-годишна жена от село Литаково е била задържана за срок до 24 часа, след като е установено, ...
38 минути
Мирчев: Борисов не се притеснява от вота на недоверие, а от контрабандните канали
Бойко Борисов не се притеснява по никакъв начин от вотовете на недоверие, той се притеснява ...
41 минути
Турската полиция задържа още двама опозиционни журналисти
Турската полиция е задържала двама известни опозиционни журналисти по време на акции, ...
42 минути
НС прие на първо четене законопроекта за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения
Със 164 гласа "за“, 38 – "против“ и един "въздържал се“ парламентът прие на първо четене ...
46 минути
Млад мъж бе арестуван, след като посегнал на собствения си баща
Софийската районна прокуратура повдигна обвинения срещу 23-годишен мъж, нападнал баща ...
48 минути
Семейна свада в Перник: Младеж стреля по баща си
20-годишен мъж от Перник бе задържан за хулиганство и притежание на наркотични вещества, ...
1 час
На зигзаг по дефилето: Хванаха шофьор с 3.53 промила алкохол посред бял ден (ВИДЕО)
Почерпен до безобразие шофьор беше изваден от пътя навреме, преди да причини сериозен ...
1 час
Весела Лечева разбрала за замислената среща със Стефка Костадинова от медиите
Точно в 10:00 часа новоизбраният председател на БОК Весела Лечева пристигна на ул. “Ангел ...
1 час
Кръгово кръстовище ще бъде изградено на натоварен сливенски булевард
По предложение на МВР-Сливен, общината на града ще реализира проект за кръгово движение.
Проектът ...
1 час
Митата на Тръмп: Кои държави отвръщат с ответни мерки и кои преговарят
Международната общност реагира на промените в търговската политика на САЩ и има два ...
1 час
Свещ подпали дома на 80-годишна жена
Пожарникари спасиха 80-годишна жена при пожар в дома й в Търговище.
Рано тази сутрин ...
1 час
Човечност в действие: Огнеборци пренасят болни до Спешна помощ
Пожарникари помогнаха за пренасяне на болни в Шумен и Смядово, съобщиха от ОД на МВР.
Екип ...
1 час
От портфейл до покъщина: Серия от кражби в Хасковско
Петима души се озоваха в полицейския участък с признания за извършени кражби, след ...
1 час
Поредна руска атака с дронове срещу Украйна
Украинските военновъздушни сили заявиха днес, че Русия е изстреляла 145 дрона при снощната ...
1 час
Иззеха голямо количество контрабандни цигари и алкохол в Благоевградско
Иззеха голямо количество контрабандни цигари и алкохол в Благоевградско, съобщиха ...
1 час
Борисов за случая с контрабандния канал в Пловдив: Всички да бъдат размазани и уволнени до крак
Всички замесени в случая с контрабандния канал в Пловдив трябва да бъдат размазани ...
1 час
Европейската комисия приветства решението на Тръмп за отлагане на новите мита
Приветствам съобщението на президента Доналд Тръмп за отлагане на реципрочните мита. ...
1 час
Мъж нападна с юмруци и удари приятелката си
44-годишен мъж преби 40-годишната си приятелка в Кърджали, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
1 час
Митничари конфискуваха играчки, балони и луксозни чанти менте
Митническите служители от ТД "Митница София", заедно с инспектори от НАП и полицаи от ...
1 час
Пиян, без книжка и с висока скорост: 8 години затвор за шофьор, помел и убил пешеходец
8 години затвор за причинена смърт на пешеходец получи мъж от бургаското село Дебелт. ...
1 час
ПП: Не подкрепяме вота на недоверие, защото той цели да се забави европейското развитие на България
Не подкрепяме вота, защото той цели само да пречи. Това каза пред журналисти в парламента ...
2 часа
Хегсет: САЩ биха могли да подновят разполагането на американски военни в Панама
САЩ биха могли да подновят разполагането на американски военни в Панама, за да обезопасят ...
2 часа
Мъже нападнаха с брадви и колове семейство (ВИДЕО)
С брадви и колове мъже нападнаха семейство в старозагорско село. Потърпевшите изпратиха ...
2 часа
„Израел ще бъде лидер в това“: Тръмп отново заплаши Иран с военни действия
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново заплаши с използване на сила, ако Иран не се ...
2 часа
Доктор Петър Димитров е част от екипа, осъществил уникална трансплантация на матка във Великобритания
Български лекар е участвал в операцията по присаждане на матка на 36-годишната британка ...
2 часа
Протест в Бобов дол заради поредно отравяне на бездомни кучета (ВИДЕО)
Жители на Бобов дол излизат на протест заради масово отравяне на кучета в града.
Извършителят ...
2 часа
Нелегален „лукс“ за мигранти: Разкриха канал, предлагал VIP-услуги и бягство с такси
ГДБОП неутрализира канал за подпомагане и преминаване през територията на страната ...
2 часа
Какви биха били последствията от митата на Тръмп за Гърция: Болезнени, но не драматични
С хладнокръвие, но и силна загриженост гръцкото правителство посрещна обявеното налагане ...
2 часа
Университетите в Сърбия имат 8 дни да възстановят учебния процес
Сръбското министерството на образованието даде срок от 8 дни на университетите да ...
2 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
2 часа
Поетапно ограничават движението на АМ „Тракия“, взеха проби от асфалта
Поетапно ще бъде ограничено движението в два участъка на автомагистрала „Тракия“ в ...