Малко са нещата, които са в състояние да ядосат лидерите на Европейския съюз толкова, колкото т. нар. "евромитове" - тези измислени или преувеличени истории на побъркани брюкселски бюрократи, които се опитват да забранят някои от любимите ни неща от всекидневния живот - като пинтите британско мляко или блузите с широки деколтета на баварските барманки (това са примери от две статии от жълти вестници от миналата година). И все пак именно това са хората, които най-демонстративно помогнаха за създаването на най-големия евромит в момента - твърдението, че ЕС е парализиран от наскорошните си разширявания и че трябва да проведе дълбоки институционални реформи, ако иска изобщо да продължи да функционира. Тези реформи, въплътени в злочестата конституция на ЕС, включват премахване на правото на вето на отделните държави в редица политически области, отмяна на съществуващата практика да има по един еврокомисар на държава и коренно преобразуване на гласовете на отделните държави.
Причината за успеха на мита за парализирана Европа не е загадка за никого - това е фактът, че този мит изглежда много правдоподобен. Сега действащите правила на съюза са създадени първоначално за една група от 15 държави, може да се каже дори и
само за първите 6 основателки. С приемането на Румъния и България съюзът се разшири до 27 членки. А това прилича на рецепта за инертност. Европейската комисия трябва да полага големи усилия, за да защити колегиалната традиция измежду вече 27 члена, най-новият от които - румънец, получил унизителния ресор "езиково многообразие". Като се прибави и фактът, че новите държави членки, особено Полша, вече имат репутация за тежки пазарлъци в Брюксел, логично е да се заключи, че, както казва Никола Саркози, един от основните претенденти за президентския пост във Франция, "Европа е блокирана", защото "държавите членки вече са твърде много, за да може да работи принципът на приемане на решенията с единодушие", а пропастта между съревноваващите се в Европа интереси става "все по-широка и по-широка".
Мнозина европейски политици използват този аргумент в желанието си да разпалят ентусиазма за повторен опит да бъде приета конституцията на ЕС. Това е една линия, еднакво изгодна както за тези, които искат да спасят текста, отхвърлен на
референдумите във Франция и Холандия през 2005 г., в целия му обем, така и за хората като господин Саркози, които искат от развалините да бъде измъкнат значително по-кратък документ. Холандското правителство заяви, че няма да иска от гражданите си да гласуват повторно "за" или "против" конституцията.
Същевременно холандският министър по европейските въпроси Франс Тимерманс е съгласен, че ЕС "не може да продължи да функционира с 27 държави-членки", ако сегашните правила се запазят.
Съществува дори версия на мита за парализирана Европа, създадена за страни като Великобритания, които подкрепят по-нататъшното разширяване на ЕС, но са против премахването на правото на вето на отделните държави. Тази версия се състои в обрисуването на институционалната парализа като непреодолима пречка пред разширяването. Федералният канцлер на Германия Ангела Меркел встъпи в изпълнение на възложеното на страната й председателство на ЕС, заявявайки: "Знаем, че при настоящите правила ЕС нито може да бъде разширен, нито е способен да взима необходимите решения". Ако това ви прилича на изнудване, то това е, защото то е именно такова - ЕС държи Западните Балкани, а, когато му дойде времето, ще държи и Турция, заложници на едно ново институционално устройство.
Ако хората, поддържащи мита за парализирана Европа, бяха прави, човек би очаквал да забележи редица очевидни неща в Брюксел. Едно от тях би било безизходното положение в областта на законодателството, касаещо сферите, в които се изисква единодушно съгласие от всички членки на ЕС. Би могло също да се очаква, че новите членове стоят зад несъразмерно големия брой неприети досиета. Въпреки това обаче подобно безизходно положение не съществува. Трудните политически решения продължават да се приемат с единодушие - измежду най-пресните примери за това са трансатлантическата авиационна сделка за "открито небе", по която беше постигнато съгласие въпреки опасенията на Великобритания, както и един план, свързан с климатичните промени, който госпожа Меркел обяви за исторически.
Списъкът с проекти, блокирани от някоя от новите членки на ЕС, също е нищожен - конфликт с Русия относно износа на полско месо; забрана за директна търговия на ЕС с окупираната от турците северна половина на Кипър; молбите на Естония и Литва за постигане на обща европейска позиция относно отричането на Холокоста, която да включва и престъпленията на Сталин. Всъщност повечето нови членове рядко надигат глас; официални представители докладват, че на срещите на ЕС в разширен състав безсмислените приказки са значително по-малко. (За сравнение едно време италианците бяха способни да говорят по 25 минути за един-единствен параграф.)
Според проучване, публикувано от Иститута за политически науки в Париж, като цяло след разширяването ЕС приема нови правила и решения с около 25 процента по-бързо отпреди. Авторите на проучването са проследили хиляди предложения, както важни, така и не чак толкова. Заключението им е, че "противно на многото мъдри заключения, събраната информация показва, че разширяването на ЕС не е...блокирало неговите механизми". В търсенето си на "блокажи", те откриват, че "старите" членки са се противопоставяли на различни преложения два пъти по-често, отколкото новите. Френското проучване, както и един доклад относно срещите на високо равнище на ЕС на Шведския институт за изследване на европейската политика, стигат до заключението, че срещите между еврокомисарите и националните политици са станали по-малко приятни, като все повече сделки се сключват по коридорите. Това обаче е друг въпрос.
Колкото до приказките за нови правила за гласуване, те напомнят на късните филми, завършващи с "очаквайте продължение", в които новите закони едва-едва се промъкват с минимално мнозинство. ЕС обаче не функционира по този начин. Както в Комисията, така и при министерските срещи обикновено се избягва гласуване в полза на приемането на решение с консенсус.
Премахването на правото на вето на отделните държави все още е от значение, но по друга причина. Когато законите се одобряват с мнозинство, държавите започват преговорите със страх, знаейки, че тези, които имат някакви съмнения по отношение на закона лесно могат да се окажат изолирани; това тласка всички към компромиси, дава на Комисията повече власт и същевременно насърчава "по-силна Европа". Ако държавите имат право на вето, те могат да изслушат аргументите и просто да кажат не. Когато еврократите искат по-опростено вземане на решенията, те се стремят да усложнят живота на инертните. Ханс-Герт Пьотеринг, председател на Европейския парламент, е възхитително прям: "Когато има гласуване с мнозинство, може да се вземе връх над тези, които не искат да се върви напред." (БТА)
13 минути
Съдът окончателно се произнесе за основните заплати на държавните служители и максималните възнаграждения в МВР
Петчленен състав на Върховният административен съд остави в сила решение на тричленен ...
16 минути
Правителството на Северна Македония ще одобри нов пакет с помощ за Украйна
Правителството на Република Северна Македония ще одобри нов пакет с помощ за Украйна, ...
25 минути
Големи количества взривни вещества и огнестрелни оръжия са открити до Атина
Петима души са задържани от гръцката полиция при операция в западната част на област ...
26 минути
Полицията изяснява смъртта на мъж, чието тяло е открито след пожар в Русенско
Полицията изяснява смъртта на 42-годишен мъж, чието тяло е открито след пожар в къща ...
30 минути
Борисов поздрави Захариева: С голямо мнозинство одобриха кандидатурата ѝ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави Екатерина Захариева, която беше одобрената ...
ohnamama.bg
За бебе на 7 месеца: Проверка на белег след БЦЖ ваксина (СНИМКА)
Чуйте тази статия в аудио формат:
На 7-месечна възраст бебето се проверява за наличие на белег след ...
41 минути
Най-голямата размножителна колония на два вида прилепи в света е в Родопите (СНИМКИ)
Нова публикация в международното списание European Journal of Wildlife Research съобщава за установяването ...
49 минути
От президентски секретар, през министър, до еврокомисар: Коя e Екатерина Захариева
Екатерина Захариева е новият еврокомисар от България, която поема ресор "Стартъпи, ...
51 минути
Поредна спасителна акция с въздушната линейка
Поредната спасителна акция на пациент от Благоевград извършва днес въздушната линейка.
По ...
1 час
Мъж беше осъден на 15 години затвор за трафик на хора в Германия
Германия осъди мъж на 15 години лишаване от свобода по дело, свързано с трафик на хора ...
1 час
Съдът заседава по делото за убийството на Станка Марангозова
Софийският градски съд заседава по делото за убийството на Станка Марангозова, станало ...
1 час
Швеция вкара в затвора активист заради изгарянето на Корана
Шведски съд осъди шведско-датски десен активист на четири месеца затвор за подбуждане ...
1 час
„Възраждане“ с жалба до Конституционния съд за пълно касиране на изборите
"Възраждане" подготви жалба до Конституционния съд за пълно касиране на изборите. В ...
1 час
United Group се присъедини към Алианса за корпоративна социална отговорност
United Group стана член към Алианса за корпоративна социална отговорност. По този начин ...
1 час
Русия твърди, че Киев е способен да произведе „мръсна бомба“
Украйна е неспособна да произведе ядрени оръжия, но е възможно да направи „мръсна ...
1 час
След трагедията в Нови Сад: Сръбският министър на строителството подаде оставка
Сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич подаде ...
1 час
Петков в отговор на Пеевски: Фантомите нямат права
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков отговори на председателя на ДПС-Ново Начало ...
1 час
Сбиване в Първомай завърши с арести
Бурно сбиване в община Първомай завърши с арести, съобщи ОД на МВР Пловдив. В 01:00 ч. днес, ...
2 часа
Терзиев: От началото на 2025 г. се забранява използването на твърдо гориво в девет района на София
Кметът на София Васил Терзиев изброи мерките за подобряване на качеството на въздуха ...
2 часа
За кого ще гласуват българите в Лос Анджелис на президентските избори в САЩ
Доналд Тръмп или Камала Харис – това е въпросът за милиони американци, които още не ...
2 часа
Тим Уолц: Разочарован съм от оспорваната борба между Харис и Тръмп
Гласуването за президентската позиция започна днес, на 5 ноември, като социологическите ...
2 часа
Мъж заплаши да убие жена в София, дни по-късно влезе в затвора за друго
Софийска районна прокуратура обвини 31-годишен мъж за закана с убийство, отправена ...
2 часа
Заради контузия: Новак Джокович няма да играе на Финалите в Торино
Носителят на 24 титли от Големия шлем Новак Джокович няма да играе на Финалите на АТП ...
2 часа
Захариева: Изслушването ми бе организирано по честен и добър начин
Изслушването ми бе организирано по изключително честен и добър начин, това заяви българския ...
2 часа
Предложеният от Гърция Апостолос Дзидзикостас е одобрен за еврокомисар на устойчивия транспорт и туризма
Предложеният от Гърция за еврокомисар на устойчивия транспорт и туризма Апостолос ...
2 часа
Измиха пешеходната част на бул. „Витоша“ (СНИМКИ)
Измиха пешеходната част на бул. „Витоша“, съобщиха от Столична община.
Предвид благоприятните ...
2 часа
СЗО: Над 100 пациенти ще бъдат евакуирани от Газа
Над 100 пациенти с хронични заболявания и наранявания, сред които и деца, ще бъдат евакуирани ...
3 часа
Кремъл: Изборите в Молдова не бяха нито демократични, нито честни
Русия днес обяви произведените в неделя избори в Молдова за нечестни и каза, че не гледа ...
3 часа
2000 литра нелегален алкохол е иззет в Добрич и Търговище (СНИМКИ)
Над два тона наливен етилов алкохол е открит на територията на областите Добрич и Търговище, ...
3 часа
Нови обвинения в контрабанда за бившата шефка на Агенция „Митници”
Нови обвинения за Петя Банкова, бившата шефка на Агенция „Митници”. Те идват след ...
3 часа
Осинови ме и ме обичай: Ако търсите домашен любимец, може да го откриете в Общинския приют в Бургас (СНИМКИ)
Общинският приют за безстопанствени кучета в Бургас продължава инициативите за насърчаване ...
3 часа
Зоопаркът в Бургас има две нови сладки попълнения (СНИМКИ)
Зоопаркът в Бургас има две нови попълнения. Това става ясно от публикувани снимки нa ...
3 часа
В ИСУЛ ще правят трансплантация на болно украинче, избягало от родината си заради войната
Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация в Клиниката по ...
3 часа
United Media стартира Nova Docu: VOD каталог за интригуващо документално съдържание
United Media, водещата медийна компания в Югоизточна Европа, стартира Nova Docu – нов регионален ...
3 часа
ЦИК обяви точния брой на секциите, които не са излъчвали броенето на бюлетините
Установихме разминаваме в данните за броя секции, в които не е имало видеоизлъчване, ...
3 часа
Какви въпроси зададоха български евродепутати на Екатерина Захариева
С въпрос на българския евродепутат Петър Волгин от "Европа на суверенните нации" завърши ...
3 часа
Авария забавя възстановяването на водоподаването в Шумен
Авария забавя възстановяването на водоподаването в средните и високите части на Шумен, ...
3 часа
Полицията в Русе има нов заместник–директор
Със заповед на министъра на вътрешните работи Атанас Илков, от 1 ноември 2024 година, ...
3 часа
Показаха медицински доклад, според който боксьорката Имане Хелиф е биологичен мъж
Боксьорката Имане Хелиф, която скандализира света с участието си на Олимпийските игри ...
3 часа
В Дупница готвят увеличение на такса смет и данък сгради
В Дупница готвят увеличение на такса смет и данък сгради. Това стана ясно по време на ...
3 часа
Младежи са и тримата загинали при катастрофата между кола и камион в Ловешко
Младежи са тримата загинали при катастрофата в понеделник вечер в Ловешко, съобщиха ...