Малко са нещата, които са в състояние да ядосат лидерите на Европейския съюз толкова, колкото т. нар. "евромитове" - тези измислени или преувеличени истории на побъркани брюкселски бюрократи, които се опитват да забранят някои от любимите ни неща от всекидневния живот - като пинтите британско мляко или блузите с широки деколтета на баварските барманки (това са примери от две статии от жълти вестници от миналата година). И все пак именно това са хората, които най-демонстративно помогнаха за създаването на най-големия евромит в момента - твърдението, че ЕС е парализиран от наскорошните си разширявания и че трябва да проведе дълбоки институционални реформи, ако иска изобщо да продължи да функционира. Тези реформи, въплътени в злочестата конституция на ЕС, включват премахване на правото на вето на отделните държави в редица политически области, отмяна на съществуващата практика да има по един еврокомисар на държава и коренно преобразуване на гласовете на отделните държави.
Причината за успеха на мита за парализирана Европа не е загадка за никого - това е фактът, че този мит изглежда много правдоподобен. Сега действащите правила на съюза са създадени първоначално за една група от 15 държави, може да се каже дори и
само за първите 6 основателки. С приемането на Румъния и България съюзът се разшири до 27 членки. А това прилича на рецепта за инертност. Европейската комисия трябва да полага големи усилия, за да защити колегиалната традиция измежду вече 27 члена, най-новият от които - румънец, получил унизителния ресор "езиково многообразие". Като се прибави и фактът, че новите държави членки, особено Полша, вече имат репутация за тежки пазарлъци в Брюксел, логично е да се заключи, че, както казва Никола Саркози, един от основните претенденти за президентския пост във Франция, "Европа е блокирана", защото "държавите членки вече са твърде много, за да може да работи принципът на приемане на решенията с единодушие", а пропастта между съревноваващите се в Европа интереси става "все по-широка и по-широка".
Мнозина европейски политици използват този аргумент в желанието си да разпалят ентусиазма за повторен опит да бъде приета конституцията на ЕС. Това е една линия, еднакво изгодна както за тези, които искат да спасят текста, отхвърлен на
референдумите във Франция и Холандия през 2005 г., в целия му обем, така и за хората като господин Саркози, които искат от развалините да бъде измъкнат значително по-кратък документ. Холандското правителство заяви, че няма да иска от гражданите си да гласуват повторно "за" или "против" конституцията.
Същевременно холандският министър по европейските въпроси Франс Тимерманс е съгласен, че ЕС "не може да продължи да функционира с 27 държави-членки", ако сегашните правила се запазят.
Съществува дори версия на мита за парализирана Европа, създадена за страни като Великобритания, които подкрепят по-нататъшното разширяване на ЕС, но са против премахването на правото на вето на отделните държави. Тази версия се състои в обрисуването на институционалната парализа като непреодолима пречка пред разширяването. Федералният канцлер на Германия Ангела Меркел встъпи в изпълнение на възложеното на страната й председателство на ЕС, заявявайки: "Знаем, че при настоящите правила ЕС нито може да бъде разширен, нито е способен да взима необходимите решения". Ако това ви прилича на изнудване, то това е, защото то е именно такова - ЕС държи Западните Балкани, а, когато му дойде времето, ще държи и Турция, заложници на едно ново институционално устройство.
Ако хората, поддържащи мита за парализирана Европа, бяха прави, човек би очаквал да забележи редица очевидни неща в Брюксел. Едно от тях би било безизходното положение в областта на законодателството, касаещо сферите, в които се изисква единодушно съгласие от всички членки на ЕС. Би могло също да се очаква, че новите членове стоят зад несъразмерно големия брой неприети досиета. Въпреки това обаче подобно безизходно положение не съществува. Трудните политически решения продължават да се приемат с единодушие - измежду най-пресните примери за това са трансатлантическата авиационна сделка за "открито небе", по която беше постигнато съгласие въпреки опасенията на Великобритания, както и един план, свързан с климатичните промени, който госпожа Меркел обяви за исторически.
Списъкът с проекти, блокирани от някоя от новите членки на ЕС, също е нищожен - конфликт с Русия относно износа на полско месо; забрана за директна търговия на ЕС с окупираната от турците северна половина на Кипър; молбите на Естония и Литва за постигане на обща европейска позиция относно отричането на Холокоста, която да включва и престъпленията на Сталин. Всъщност повечето нови членове рядко надигат глас; официални представители докладват, че на срещите на ЕС в разширен състав безсмислените приказки са значително по-малко. (За сравнение едно време италианците бяха способни да говорят по 25 минути за един-единствен параграф.)
Според проучване, публикувано от Иститута за политически науки в Париж, като цяло след разширяването ЕС приема нови правила и решения с около 25 процента по-бързо отпреди. Авторите на проучването са проследили хиляди предложения, както важни, така и не чак толкова. Заключението им е, че "противно на многото мъдри заключения, събраната информация показва, че разширяването на ЕС не е...блокирало неговите механизми". В търсенето си на "блокажи", те откриват, че "старите" членки са се противопоставяли на различни преложения два пъти по-често, отколкото новите. Френското проучване, както и един доклад относно срещите на високо равнище на ЕС на Шведския институт за изследване на европейската политика, стигат до заключението, че срещите между еврокомисарите и националните политици са станали по-малко приятни, като все повече сделки се сключват по коридорите. Това обаче е друг въпрос.
Колкото до приказките за нови правила за гласуване, те напомнят на късните филми, завършващи с "очаквайте продължение", в които новите закони едва-едва се промъкват с минимално мнозинство. ЕС обаче не функционира по този начин. Както в Комисията, така и при министерските срещи обикновено се избягва гласуване в полза на приемането на решение с консенсус.
Премахването на правото на вето на отделните държави все още е от значение, но по друга причина. Когато законите се одобряват с мнозинство, държавите започват преговорите със страх, знаейки, че тези, които имат някакви съмнения по отношение на закона лесно могат да се окажат изолирани; това тласка всички към компромиси, дава на Комисията повече власт и същевременно насърчава "по-силна Европа". Ако държавите имат право на вето, те могат да изслушат аргументите и просто да кажат не. Когато еврократите искат по-опростено вземане на решенията, те се стремят да усложнят живота на инертните. Ханс-Герт Пьотеринг, председател на Европейския парламент, е възхитително прям: "Когато има гласуване с мнозинство, може да се вземе връх над тези, които не искат да се върви напред." (БТА)
14 минути
Песков: Асма Асад не иска развод, Башар Асад може да напуска Москва
Кремъл определи като неверни съобщенията в турски медии, че родената във Великобритания ...
15 минути
Четири деца пострадаха при катастрофа в Кърджалийско
Деца пострадаха при катастрофа в Кърджалийско, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
19 минути
Главчев: Бюджетът не им харесва на политиците в този вид - поне да го бяха отхвърлили
Министър-председателят Димитър Главчев провежда заседанието на Министерски съвет.
Той ...
23 минути
Заловиха шофьор с 3 промила алкохол
Заловиха 42-годишен шофьор с 3 промила алкохол в село Осен, община Криводол, съобщиха ...
24 минути
Украйна обвинява руски генерал в умишленото прицелване на екип на Ройтерс при ракетен удар
Службата за сигурност на Украйна обвини руски генерал, че умишлено се е прицелил в екип ...
ohnamama.bg
Пийте вода така и няма да бъдете дехидратирани по време на бременността
Една от най-простите стъпки, които можете да предприемете, за да сте сигурни, че имате здравословна бременност, ...
29 минути
Ловец простреля свой колега в Ловешко
Ловец простреля свой колега в Ловешко, съобщиха от полицията.
В неделя около 10 часа ...
31 минути
Русия обяви, че е превзела ново селище в Източна Украйна
Русия заяви днес, че нейните сили са превзели още едно село в Източна Украйна, на около ...
34 минути
Мъж заплаши 71-годишната си майка с убийство в Трън
49-годишен мъж заплаши 71-годишната си майка с убийство в Трън, съобщиха от полицията.
На ...
35 минути
Китай предостави информация за разследването на прекъснатите кабели в Балтийско море
Китай е предоставил нова информация и документи за съвместното разследване на два ...
38 минути
Крин Антонеску ще бъде кандидатът за президент на Румъния на коалиционното проевропейско управление
Крин Антонеску ще бъде кандидатът за президент на Румъния, подкрепен от три проевропейски ...
43 минути
Морска мина изплува край Истанбул (ВИДЕО)
Морска мина е открита да плава край турското черноморско крайбрежие североизточно ...
51 минути
13-годишно дете пострада при катастрофа в Ловешко
13-годишно дете пострада при катастрофа в Ловешко, съобщиха от полицията.
На 22 декември ...
57 минути
Иззеха контрабандни сребърни накити за над 168 000 лв. на „Капитан Андреево“ (СНИМКИ/ВИДЕО)
Иззеха 21 кг контрабандни сребърни бижутерийни изделия на „Капитан Андреево“, съобщиха ...
1 час
Контейнеровоз се преобърна край Истанбул, има ранен (ВИДЕО)
Един човек е бил ранен при преобръщане на контейнеровоза “AMNAH”, плаващ под флага на ...
1 час
Митничари задържаха 23 тона фалшиви шампоани и препарати
При проверка на товарен автомобил в района на ГКПП Дунав мост 2 Видин - Калафат митническите ...
1 час
Енергийният министър се надява до 2026 г. да има още два ремонтирани агрегата на ПАВЕЦ „Чаира“
Служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на енергетиката Владимир ...
1 час
СОС избра временно изпълняващ длъжността кмет на район „Искър“
Столичният общински съвет (СОС) избра на свое извънредно заседание Александър Цветанов ...
1 час
Обраха дома на секретар на президента, хванаха крадеца, докато слиза от терасата
Заловен е крадец, обрал апартамента на секретаря на президента Румен Радев по вътрешна ...
1 час
Двама пострадали пешеходци след удар на кола в Благоевградско
Двама пострадали пешеходци след удар на кола в Благоевградско, съобщиха от полицията.
На ...
1 час
Премиерът Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект
Споразумението с Украйна във всичките си аспекти не буди никакви притеснения, освен ...
1 час
Силно земетресение разлюля Куба
Земетресение с магнитуд 5,9 разтърси Куба вечерта на 22 декември, съобщи Европейско-средиземноморският ...
1 час
Руска делегация пристигна в Техеран за среща с президента Масуд Пезешкиан
Вицепремиерите на Русия Виталий Савелев и Алексей Оверчук пристигнаха на работно ...
1 час
Товарен влак дерайлира край гара Батановци (ВИДЕО)
Товарен влак дерайлира в 9:20 часа тази сутрин в района на гара Батановци.
Заради инцидента ...
1 час
Маскиран мъж извади оръжие и ограби бензиностанция
Маскиран мъж извади оръжие и ограби бензиностанция, съобщиха от полицията.
Кражбата ...
1 час
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ, между нас има ценностен разлом
В свое писмо до Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) лидерът на "ДПС-Ново ...
1 час
Мъж е в болница след удар в ресторант в Силистра
Задържаха 52-годишен мъж удари 72-годишен мъж в ресторант в Силистра, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
1 час
Кран удари работник на депо за неопасни отпадъци, настанен е в болница
Кран удари работник на 66 години на депо за неопасни отпадъци, настанен е в болница.
Пострадалият ...
1 час
Панама отхвърли заплахите на Тръмп, че САЩ ще си върнат контрола върху Панамския канал
Панама отхвърли заплахите на Доналд Тръмп, че САЩ ще си върнат контрола върху Панамския ...
2 часа
„Епизод 366“ в „Темата на NOVA“
Година на кризи, стихии и обрати – 2024-а остава в историята със събития и лица, които ...
2 часа
75-годишен мъж удари с тъп предмет баба по главата, тя е с комоцио
75-годишен мъж удари с тъп предмет 80-годишна баба по главата, тя е с комоцио, съобщиха ...
2 часа
85-годишен мъж блъсна и изпрати в болница 81-годишната си съпруга
Задържаха 85-годишен мъж за домашно насилие в Старо село, община Тутракан, съобщиха ...
2 часа
Украйна съобщи, че е свалила 47 руски дрона, а 25 са пропуснали целите си
Украинските военновъздушни сили обявиха днес, че са свалили 47 от общо 72 руски дрона, ...
2 часа
Какво ни пожелава Фики за Новата 2025 година
„За Новата 2025 година ви пожелавам много здраве, щастие, късмет и нека има много уют ...
2 часа
Син преби майка си в Старозагорско
Син преби майка си в Старозагорско, съобщиха от полицията.
На 21 декември след получен ...
2 часа
Подгответе се за по-дълги опашки и по-бавни проверки на летищата по време на празниците
Всички летища, включително и Летище София, очакват значително повече пътници по време ...
2 часа
Марк Рюте: Критиките на Зеленски срещу Шолц са несправедливи
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви в интервю, че според него критиката на ...
2 часа
Почетният японски император Акихито празнува днес 91-ия си рожден ден
Обичаният бивш император на Япония Акихито днес отбеляза 91 години, посвещавайки времето ...
2 часа
Откраднаха 5000 лв. от апартамент в Попово
Откраднаха 5000 лв. от жилище в Попово, съобщиха от полциията.
Кражбата е извършена ...
2 часа
16-годишно момиче пострада при катастрофа на АМ „Тракия“
16-годишно момиче пострада при катастрофа на АМ „Тракия“, съобщиха от полицията.
На ...
2 часа
Десетки делфини умират в Черно море заради петролния разлив от авариралите руски танкери (ВИДЕО)
Делфини умират в Черно море заради нефт, разлят след като два руски танкера претърпяха ...