Ерусалим става все по-арабски
Ерусалим става все по-арабски / netinfo

Ерусалим става все по-малко еврейски и все по-арабски, пише вестник "Интернешънъл хералд трибюн". Статията излиза в момент, когато Израел отбелязва 40-ата годишнина от завземането на източната част на града от израелската армия през близкоизточната война от 1967 г., и на фона на призива на премиера Ехуд Олмерт светът да приеме израелския суверенитет над цял Ерусалим.

Преброяване, извършено през 1967 г., скоро след войната, показало, че 74 процента от населението на града са евреи, а 26 процента - араби. Днес съотношението евреи-араби е 66 към 34 на сто, а разликата се свива с около един процент всяка година. Според последното преброяване от 2005 г. в града живеят 475 000 евреи и 245 000 араби.

От 1967 г. са налице две тенденции, в които няма промяна - през 27 от последните 29 години повече евреи са напуснали Ерусалим, отколкото се заселили в него, и процентът на нарастване на палестинското население е висок.

Голямата религиозна и историческа значимост на свещения за евреи, християни и мюсюлмани град превръща неговия статут в може би най-експлозивния спорен въпрос в арабско-израелския конфликт, отбелязва "Интернешънъл хералд трибюн". Същевременно, макар че Ерусалим е висш символ и за евреи, и за араби, той привлича като магнит първите, тъй като им предлага повече възможности от който и да било град на Западния бряг и в ивицата Газа, докато мнозина израелци го смятат за беден, западащ и изпълнен с религиозно и политическо напрежение.

Публикувано миналата седмица проучване показва, че над 60 на сто от израелците са против Израел да отстъпи контрола върху светите места в Ерусалим като част от мирно споразумение с палестинците. Същевременно 78 процента от анкетираните биха предпочели да живеят на друго място в страната си.

Еврейското население на града продължава да нараства, но едва с малко над едно на сто годишно. За сравнение арабите в Ерусалим се увеличават с три процента на година.

Нараства освен това делът на ултраортодоксалните евреи, а сред светски настроените им сънародници се забелязва тенденция на изселване от града. Първите вече са една четвърт от населението на Ерусалим, а макар и слабият прираст на еврейското население се дължи на удивително високата раждаемост на жените от тази общност - средно по над 7 деца.

Увеличаването на ултраортодоксалните евреи и арабите води до намаляване на данъчните приходи, а оттук - до понижаване на качеството на общинските услуги и до изтичане на средната класа.

60-годишна еврейка обяснява, че след 30-годишен престой в града го е напуснала преди две години заедно със семейството си заради религиозната и политическа нетолерантност. Ултраортодоксална нейна сънародничка й се разкрещяла, че не се е облякла подобаващо, когато веднъж излязла облечена небрежно, но скромно, спомня си тя.