Недостигът на места в детските градини остава твърде висок. Над три хиляди са чакащите в яслените групи и в тези за деца на три години. Над хиляда чакат и за по-горните възрастови групи. Това каза в предаването „Витамин” по Дарик Йорданка Фандъкова – заместник кмет по образованието в Столичната община.
Успяхте ли да си починете от отпуската?
Не съм ползвала много отпуск, защото лятото е доста напрегнат сезон в сферата на образованието. Трябва да се подготвят сградите за учебната година. Надявам се да сме свършили повече работа.
Какво показват вашите данни – каква е рекапитулацията след интернет класирането и записването? За колко деца са подадени заявления и колко места има в детските градини? Колко деца ще останат извън тях?
Искам да припомня, че записването в детските градини става целогодишно. Т.е. това е процес, които продължава и ще продължава. Не можем да кажем, че той е свършил. Започна просто въвеждане на новата система, но това не означава, че записването е започнало тогава. Въпреки усилията и непрекъснатото откриване на нови групи и започналото строителство на детски градини недостигът на места остава твърде висок. В София работят 196 общински детски градини. В тях към този момент се обучават около 34000 деца. През тази година свободните места към месец юни бяха около 7000. Те бяха заемани периодично в няколкото класирания. Организацията е направена така, че класиранията да се извършват периодично, ежеседмично, за да може появяващите се нови места да бъдат заемани съответно по реда, по който родителите са направили своето записване и кандидатстване. На въпроса колко могат да останат извън градините бих казала, че в различните възрастови групи броят на децата, чиито родители имат желание да ги запишат, но няма да има достатъчно места, е различен. Най-много са чакащите в първите групи. Имам предвид яслените групи. И първа градинска група, т.е. децата, които са на 3 години. Те са над 3000 чакащи. Отделно от това по над 1000 чакат и за всяка една от другите възрастови групи. Забеляза се тенденция, която ние отчетохме още преди две-три години на увеличаване броя на децата, т.е. децата, които сега са между една и три години, техният брой е много по-висок от тези, които са във възрастта за детските градини. Бих искала да кажа, че пълен е обхвата на децата, които са 6-годишни. Наблюдава се една тенденция и за увеличаване броя на 6-годишните, които се записват в училище в подготвителните групи. Това според мен е доста положителна тенденция, тъй като от една страна това позволява децата да се подготвят по-добре за училище и да се адаптират към училищната среда, а от друга страна позволява в детските градини записването да започне от по-рано. Т.е. да има свободни места за по-малките деца. Целият този процес е много сериозен с оглед на непрекъснатото увеличаване на хората, които живеят в София. Ние си даваме сметка за това и изхода е непрекъснато увеличаване на местата, строителство на нови детски градини, както и разширението на съществуващите.
До къде върви строителството на новите детски градини и разширението на настоящите?
Към този момент е започнало строителството на десет детски градини, като от тях пет са нови и пет са по предписание на пожарната и аварийна безопасност. Знаете, за пожароопасните бараки, които се подменят последните две години. Процесът вече е към края си, през 2009 година ще бъдат подменени всички наследени бараки, които имаха предписание за затваряне. И само заради усилията, които се положиха те не бяха затворени от пожарната, въпреки всички основания с повишено внимание към тях. Започна разширението в пет градини и предстои избора на фирми и сключването на договори за разширението в още пет градини. Като говорим за разширение това са построяване на нови корпуси към съществуващи детски градини там където терените позволяват това.
По вашите думи оставаме с впечатление, че се задълбочава проблема, т.е. все повече деца остават извън детските градини, заради това, че има по-голяма раждаемост и все повече хора идват в София?
Тенденцията показва точно такава посока въпреки откриването на нови групи. На последния общински съвет бяха гласувани сериозни средства за откриването на 32 нови групи за тази учебна година. Тяхното функциониране започна през месец септември. Ще посоча само някои от районите – Триадица, Оборище, Младост. Отваряме нова детска градина в края на месец септември с шест нови групи. Въпреки строителството на детски градини процесът на увеличаване на жителите на София е толкова сериозен, че съответно тези хора ще имат нужда от нова инфраструктура, включително образователна. Искам да подчертая, че общината все още се бори сама с този проблем и средствата, които отделя, които са изключително сериозни. Тази година са отделени над 35 млн. лева само за строителство на новите детски градини. Също така терените и сградите, които са налични, все още са само благодарение усилието на общината. Обърнали сме се към различните министерства, тъй като известно е, че не само пари са необходими – нужни са още терени, свободни сгради за преместване на някои от структурите. В „Младост” има бивша детска градина, която е заета от държавни структури. Обърнали сме се към съответните министерства. Очакваме да имаме подкрепата, да бъдат освободени тези сгради, за да може със средствата, които сме отделили, наистина да увеличаваме местата. В същото време разработваме и допълнителни критерии, защото ясно е, че когато не могат да бъдат приети всички, трябва да има някаква система за подбор.
По какъв начин може д се измъкнем от тази ситуация. Ако Столична община дава повече пари от общинския бюджет?
Столична община отделя точно толкова, колкото може да бъдат усвоени, спрямо възможностите като терени, сгради и време. Строителството изисква време, процедурите също. Изходът са обединяване на усилията и разбирането, че проблемът с образованието на децата в София всъщност е проблем на образователната система в страната. И трябва да се получи подкрепата не само на Министерство на образованието, а на всички министерства, за да могат да се решават, макар и поетапно, проблемите, които съществуват. Усилията ни са насочени главно към увеличаване на местата в детските градини на възраст между три и шест години, защото това е първия етап от образователния процес. Услугата на яслите все още е социална, тя е за подпомагане на родителите, но там не говорим все още за образование.
По думите ви през следващите години този проблем ще се задълбочава. Каква е прогнозата ви?
Аз не мога да прогнозирам, но със сигурност изхода е да продължи последователно, активно и целенасочено работата за изпълнение на тази програма за увеличаване на места, за строителството на новите градини и изчистването на критериите, въвеждането на нови критерии. Има предложения от работната група, която е подпомагана от родителските организации, за въвеждане на няколко нови критерия. Един от тях е коментирания още пролетта критерий за постоянна адресна регистрация през последната една или две години. Тези нови предложения ще бъдат внесени в общинския съвет след около месец, за да може да се коментира и да се разработи и този подход, защото напрежението, естествено, че е сериозно когато става дума за деца.
Ще компенсирате ли по някакъв начин родителите, които не могат да тръгнат на работа, заради липса на място в детско заведение и съответно не могат да си позволят да наемат детегледачка?
Едва ли е ангажимент на общината единствено и само да осигури възможностите за отглеждане на деца. Така че според мен тук не можем да говорим за финансови компенсации, имайки предвид, че достатъчна е подкрепата за родителите с размера на таксата и средствата, които отделя общината. Но тук говорим за ангажименти и на самите родители, и на държавата за отглеждането, възпитанието и образованието на децата. Като подчертавам, че децата на София са една много голяма част от децата на България.
Има ли родители, които са завели дела срещу Столична община заради проблемите със старта на интернет системата и изобщо заради липсата на места в детските градини?
Аз нямам такава информация. Имахме доста писма, запитвания и жалби, отговаряхме на всяка една по отделно. Продължава тази активна комуникация. Ситуацията се успокои след започването на класирането. Проблемите, които имаше, бяха чисто технически. И от тук нататък остават сериозните проблеми с увеличаване на местата, защото, когато места няма, каквато и да е системата – дали ще стоят през нощта на опашки пред детските градини, дали ще стоят пред компютър, отново ще става дума за записването на ограничен брой деца и оставането извън градините на друг. Въпросът е да се обединят усилията, да се видят реалните проблеми, защото ако с нещо помогна тази публичност на ситуацията, това е, че стана ясно съществуването на един проблем, за който ние говорихме през предходните две години, и които наследихме в много огромна степен. Много от сградите на детските градини бяха загубени и трябваше да се започне буквално от начало – да се правят прогнози, да се осигурява достатъчно информация и ресурс. Постижение е в Столична община, че почти с пълен консенсус се прие насочването на голям финансов ресурс към изчистването и преодоляването на този проблем. Но само с усилията на общината, на която и да е община, защото този проблем го има и в други големи градове в страната, проблемът не може да бъде решен. Имайки предвид, че издръжката на децата в детската градина е изцяло ангажимент на общината. Това също са едни сериозни средства. Ние насочваме сега вниманието си към увеличаване на средствата за храна и издръжка на градините.
По какъв начин искате държавата да ви помогне?
Държавата би могла да помогне по няколко начина. От една страна включване към ангажимента на издръжката на детските градини, грижата за персонала, които е грижа на държавата. Заплатите на учителите, на не педагогическия персонал са отговорност на държавата. И от друга страна с предоставяне на възможности на територията на столична община терени или сгради, както беше случая в „Младост”. Там имахме уверението на Министерство на отбраната, че на държавните структури, които са Данъчната администрация и Социалното подпомагане да бъдат преместени в сграда, в която има достатъчно свободно място, бивше военно окръжие. За съжаление прекъсна тази комуникация, на този етап търсим други възможности, за да може да бъде освободена една цяла сграда, за да могат да бъдат настанени доста деца и този район на „Младост” да бъде с решен проблем поне в първите години.
Разговорът може да чуете в прикачения звуков файл.

21 минути
Тръмп обеща на хутите и Иран: Истинската болка тепърва предстои
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща, че атаките по йеменските хути ще продължат, ...
50 минути
Плашещи наводнения в Гърция (ВИДЕО)
В сила е пълна забрана за движение по всички пътища на гръцкия остров Парос поради ...
1 час
Алекса спечели битката за София в „Sesame Турнири на волята“
Алекса Ерски грабна третата победа в “Sesame Турнири на волята”. Шампионът от сезон 4 ...
1 час
Мъск защити Льо Пен и заплаши с ответна реакция
Американският мултимилиардер Илон Мъск осъди решението на френския съд срещу Марин ...
2 часа
Оставиха зад решетките шофьора, предизвикал смъртта на съпрузи при катастрофата на АМ „Тракия“
Съдът в Пазарджик остави в ареста шофьора, който предизвика верижната катастрофа на ...
3 часа
Варшава сключи договор за въздушна отбрана с Вашингтон
Полша обяви, че е сключила със САЩ договор за 2 милиарда долара за логистична поддръжка ...
3 часа
Американската армия потвърди - трима от четиримата изчезнали войници в Литва са мъртви
Американските военни потвърдиха смъртта на трима от четиримата войници, изчезнали в ...
3 часа
Три години комисията за тотализатора е била свиквана извън правилата
През последните три години комисията за тотализатора не е била свиквана по правилата ...
3 часа
Агресия на пътя: Побой в София заради засичане и леко произшествие (ВИДЕО)
Пребиха 20-годишен шофьор след леко произшествие на кръстовището между столичните ...
4 часа
Има ли търсене и предлагане - налични ли са достатъчно ваксини срещу менингококова инфекция
Регионалните здравни инспекции в страната започнаха поставяне на ваксини срещу менингококови ...
5 часа
ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри
„Продължаваме Промяната“ подкрепя исканията на протестиращите медицински специалисти, ...
5 часа
Екоинспектори съставиха акт на русенско предприятие за разпространение на миризми
Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе съставиха ...
5 часа
d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025
d:istinkt получи пет награди в престижния конкурс BAPRA Bright Awards 2025. Сред тях е и златното отличие ...
5 часа
Починалото от менингит бебе е било с бактерия, извън обхвата на одобрените ваксини
Резултатите от пробите на починалото 11-месечно бебе показват, че менингококовата инфекция ...
5 часа
Над 76 200 граждани са потърсили съдействието на омбудсмана през 2024 г.
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на ...
5 часа
Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)
Студентите от Факултета по драматични изкуства (FDU) в Белград създадоха документален ...
5 часа
Пороен дъжд наводни Асеновград (ВИДЕО)
Проливен дъжд наводни улици в Асеновград, съобщава ...
6 часа
Почина проф. д-р Христо Попов – дългогодишен преподавател в Софийския университет
Почина проф. д-р Христо Попов - физик теоретик и отдаден педагог, дългогодишен преподавател ...
6 часа
Гръцката православна църква създава собствена цифрова банка
Гръцката православна църква се готви да подаде заявление за банков лиценз, за да създаде ...
6 часа
Трагедия на пътя: Шестима тийнейджъри се качиха в кола, единият загина след удар в дърво
Петнадесетгодишен младеж загина, а 16-годишен пострада, след като автомобилът, в който ...
6 часа
Терзиев след изслушването на кандидатите за гл. архитект: Чух добри идеи, тепърва предстои оценяване
Изпълнихме си обещанието да организираме отворен, честен и прозрачен конкурс за нов ...
6 часа
Швеция ще предостави на Украйна военна помощ на стойност 1,6 млрд. долара
Швеция е взела решение да предостави нов пакет военна помощ за Украйна на стойност ...
6 часа
Община Петрич ще отпусне 40 000 лв. за ин витро процедури на 16 семейства
Община Петрич ще отпусне 40 хиляди лева за ин витро процедури на 16 семейства. Предложението ...
6 часа
Защо Тръмп е гневен на Путин и до какво ще доведе това
Доналд Тръмп заяви, че е гневен на Путин. Причината - руският президент все още не е ...
6 часа
Екипът на Весела Лечева: Тя е пълноправен президент на БОК от датата на избора
Казусът с новия президент на Българския олимпийски комитет Весела Лечева продължава.
Във ...
6 часа
Марихуана вместо картофи: Откриха над 8 кг наркотици в камион при проверка
При проверка на камион, превозващ картофи за посев, митническите инспектори откриха ...
7 часа
СРП за нападението на връх Мургаш: Изключителна жестокост, безспорна е съпричастността на обвиняемия
Заради постъпили много запитвания относно досъдебното производство за жестокия побой ...
7 часа
Британският крал Чарлз се върна към официалните си задължения след кратък престой в болница
Британският крал Чарлз Трети се върна тази седмица към официалните си задължения, ...
7 часа
От 1 април скачат тол таксите, от 1 май и по-скъпи винетки
От 1 април ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната, а от 1 май и по-високи ...
7 часа
Над 2 хиляди са загиналите при земетресението в Мианма
Броят на загиналите при мощното земетресение в Мианма в петък надхвърли 2 хиляди, съобщиха ...
7 часа
Изписаха от болницата мъжа, заподозрян за жестокото убийство на 21-годишната жена в Трявна
Изписаха от болницата 23-годишния мъж, заподозрян за жестокото убийство на 21-годишната ...
7 часа
Предложение: Програмата за подкрепа на разселени лица от Украйна да бъде удължена с месец
Националният оперативен щаб (НОЩ), ръководен от вицепремиера Атанас Зафиров, предлага ...
7 часа
Пожар в района на сметището за битови отпадъци край кюстендилското село Радловци
Нов пожар е възникнал тази сутрин в района на сметището за битови отпадъци край с. Радловци. ...
7 часа
За Лазаровден: Пътуване от София до Банкя с най-стария парен локомотив
Българските държавни железници (БДЖ) организират празнично пътуване за любителите ...
7 часа
От прокуратурата с важна информация за пожара, при който загина майката на европрокурор Теодора Георгиева
Няма данни за умишлен палеж или насилствена смърт на майката на българския европрокурор ...
7 часа
Катастрофирал камион затруднява движението в Прохода на Републиката
Временно е затруднено движението на автомобили в Прохода на Републиката, съобщиха ...
7 часа
НЗОК гарантира: Системите ни са успешно адаптирани и готови за работа с еврото
Системите на Националната здравноосигурителна каса са успешно адаптирани и готови ...
7 часа
Новата Европа – търсете новия брой на сп. „Мениджър“
„Помислете какво е необходимо, преди да попитате какво е възможно“, казва Жан Моне, ...
8 часа
От 1 април: Прагът за регистрация на фирмите по Закона за ДДС пада на 100 000 лв.
От 1 април 2025 г. се намалява прагът за регистрация по Закона за ДДС на 100 000 лв., съобщава ...
8 часа
Хаменей заплаши САЩ с „ответен удар“ след поредното предупреждение от Тръмп
Върховният лидер на Ислямска република Иран аятолах Али Хаменей заяви, че САЩ ще получат ...