Недостигът на места в детските градини остава твърде висок. Над три хиляди са чакащите в яслените групи и в тези за деца на три години. Над хиляда чакат и за по-горните възрастови групи. Това каза в предаването „Витамин” по Дарик Йорданка Фандъкова – заместник кмет по образованието в Столичната община.
Успяхте ли да си починете от отпуската?
Не съм ползвала много отпуск, защото лятото е доста напрегнат сезон в сферата на образованието. Трябва да се подготвят сградите за учебната година. Надявам се да сме свършили повече работа.
Какво показват вашите данни – каква е рекапитулацията след интернет класирането и записването? За колко деца са подадени заявления и колко места има в детските градини? Колко деца ще останат извън тях?
Искам да припомня, че записването в детските градини става целогодишно. Т.е. това е процес, които продължава и ще продължава. Не можем да кажем, че той е свършил. Започна просто въвеждане на новата система, но това не означава, че записването е започнало тогава. Въпреки усилията и непрекъснатото откриване на нови групи и започналото строителство на детски градини недостигът на места остава твърде висок. В София работят 196 общински детски градини. В тях към този момент се обучават около 34000 деца. През тази година свободните места към месец юни бяха около 7000. Те бяха заемани периодично в няколкото класирания. Организацията е направена така, че класиранията да се извършват периодично, ежеседмично, за да може появяващите се нови места да бъдат заемани съответно по реда, по който родителите са направили своето записване и кандидатстване. На въпроса колко могат да останат извън градините бих казала, че в различните възрастови групи броят на децата, чиито родители имат желание да ги запишат, но няма да има достатъчно места, е различен. Най-много са чакащите в първите групи. Имам предвид яслените групи. И първа градинска група, т.е. децата, които са на 3 години. Те са над 3000 чакащи. Отделно от това по над 1000 чакат и за всяка една от другите възрастови групи. Забеляза се тенденция, която ние отчетохме още преди две-три години на увеличаване броя на децата, т.е. децата, които сега са между една и три години, техният брой е много по-висок от тези, които са във възрастта за детските градини. Бих искала да кажа, че пълен е обхвата на децата, които са 6-годишни. Наблюдава се една тенденция и за увеличаване броя на 6-годишните, които се записват в училище в подготвителните групи. Това според мен е доста положителна тенденция, тъй като от една страна това позволява децата да се подготвят по-добре за училище и да се адаптират към училищната среда, а от друга страна позволява в детските градини записването да започне от по-рано. Т.е. да има свободни места за по-малките деца. Целият този процес е много сериозен с оглед на непрекъснатото увеличаване на хората, които живеят в София. Ние си даваме сметка за това и изхода е непрекъснато увеличаване на местата, строителство на нови детски градини, както и разширението на съществуващите.
До къде върви строителството на новите детски градини и разширението на настоящите?
Към този момент е започнало строителството на десет детски градини, като от тях пет са нови и пет са по предписание на пожарната и аварийна безопасност. Знаете, за пожароопасните бараки, които се подменят последните две години. Процесът вече е към края си, през 2009 година ще бъдат подменени всички наследени бараки, които имаха предписание за затваряне. И само заради усилията, които се положиха те не бяха затворени от пожарната, въпреки всички основания с повишено внимание към тях. Започна разширението в пет градини и предстои избора на фирми и сключването на договори за разширението в още пет градини. Като говорим за разширение това са построяване на нови корпуси към съществуващи детски градини там където терените позволяват това.
По вашите думи оставаме с впечатление, че се задълбочава проблема, т.е. все повече деца остават извън детските градини, заради това, че има по-голяма раждаемост и все повече хора идват в София?
Тенденцията показва точно такава посока въпреки откриването на нови групи. На последния общински съвет бяха гласувани сериозни средства за откриването на 32 нови групи за тази учебна година. Тяхното функциониране започна през месец септември. Ще посоча само някои от районите – Триадица, Оборище, Младост. Отваряме нова детска градина в края на месец септември с шест нови групи. Въпреки строителството на детски градини процесът на увеличаване на жителите на София е толкова сериозен, че съответно тези хора ще имат нужда от нова инфраструктура, включително образователна. Искам да подчертая, че общината все още се бори сама с този проблем и средствата, които отделя, които са изключително сериозни. Тази година са отделени над 35 млн. лева само за строителство на новите детски градини. Също така терените и сградите, които са налични, все още са само благодарение усилието на общината. Обърнали сме се към различните министерства, тъй като известно е, че не само пари са необходими – нужни са още терени, свободни сгради за преместване на някои от структурите. В „Младост” има бивша детска градина, която е заета от държавни структури. Обърнали сме се към съответните министерства. Очакваме да имаме подкрепата, да бъдат освободени тези сгради, за да може със средствата, които сме отделили, наистина да увеличаваме местата. В същото време разработваме и допълнителни критерии, защото ясно е, че когато не могат да бъдат приети всички, трябва да има някаква система за подбор.
По какъв начин може д се измъкнем от тази ситуация. Ако Столична община дава повече пари от общинския бюджет?
Столична община отделя точно толкова, колкото може да бъдат усвоени, спрямо възможностите като терени, сгради и време. Строителството изисква време, процедурите също. Изходът са обединяване на усилията и разбирането, че проблемът с образованието на децата в София всъщност е проблем на образователната система в страната. И трябва да се получи подкрепата не само на Министерство на образованието, а на всички министерства, за да могат да се решават, макар и поетапно, проблемите, които съществуват. Усилията ни са насочени главно към увеличаване на местата в детските градини на възраст между три и шест години, защото това е първия етап от образователния процес. Услугата на яслите все още е социална, тя е за подпомагане на родителите, но там не говорим все още за образование.
По думите ви през следващите години този проблем ще се задълбочава. Каква е прогнозата ви?
Аз не мога да прогнозирам, но със сигурност изхода е да продължи последователно, активно и целенасочено работата за изпълнение на тази програма за увеличаване на места, за строителството на новите градини и изчистването на критериите, въвеждането на нови критерии. Има предложения от работната група, която е подпомагана от родителските организации, за въвеждане на няколко нови критерия. Един от тях е коментирания още пролетта критерий за постоянна адресна регистрация през последната една или две години. Тези нови предложения ще бъдат внесени в общинския съвет след около месец, за да може да се коментира и да се разработи и този подход, защото напрежението, естествено, че е сериозно когато става дума за деца.
Ще компенсирате ли по някакъв начин родителите, които не могат да тръгнат на работа, заради липса на място в детско заведение и съответно не могат да си позволят да наемат детегледачка?
Едва ли е ангажимент на общината единствено и само да осигури възможностите за отглеждане на деца. Така че според мен тук не можем да говорим за финансови компенсации, имайки предвид, че достатъчна е подкрепата за родителите с размера на таксата и средствата, които отделя общината. Но тук говорим за ангажименти и на самите родители, и на държавата за отглеждането, възпитанието и образованието на децата. Като подчертавам, че децата на София са една много голяма част от децата на България.
Има ли родители, които са завели дела срещу Столична община заради проблемите със старта на интернет системата и изобщо заради липсата на места в детските градини?
Аз нямам такава информация. Имахме доста писма, запитвания и жалби, отговаряхме на всяка една по отделно. Продължава тази активна комуникация. Ситуацията се успокои след започването на класирането. Проблемите, които имаше, бяха чисто технически. И от тук нататък остават сериозните проблеми с увеличаване на местата, защото, когато места няма, каквато и да е системата – дали ще стоят през нощта на опашки пред детските градини, дали ще стоят пред компютър, отново ще става дума за записването на ограничен брой деца и оставането извън градините на друг. Въпросът е да се обединят усилията, да се видят реалните проблеми, защото ако с нещо помогна тази публичност на ситуацията, това е, че стана ясно съществуването на един проблем, за който ние говорихме през предходните две години, и които наследихме в много огромна степен. Много от сградите на детските градини бяха загубени и трябваше да се започне буквално от начало – да се правят прогнози, да се осигурява достатъчно информация и ресурс. Постижение е в Столична община, че почти с пълен консенсус се прие насочването на голям финансов ресурс към изчистването и преодоляването на този проблем. Но само с усилията на общината, на която и да е община, защото този проблем го има и в други големи градове в страната, проблемът не може да бъде решен. Имайки предвид, че издръжката на децата в детската градина е изцяло ангажимент на общината. Това също са едни сериозни средства. Ние насочваме сега вниманието си към увеличаване на средствата за храна и издръжка на градините.
По какъв начин искате държавата да ви помогне?
Държавата би могла да помогне по няколко начина. От една страна включване към ангажимента на издръжката на детските градини, грижата за персонала, които е грижа на държавата. Заплатите на учителите, на не педагогическия персонал са отговорност на държавата. И от друга страна с предоставяне на възможности на територията на столична община терени или сгради, както беше случая в „Младост”. Там имахме уверението на Министерство на отбраната, че на държавните структури, които са Данъчната администрация и Социалното подпомагане да бъдат преместени в сграда, в която има достатъчно свободно място, бивше военно окръжие. За съжаление прекъсна тази комуникация, на този етап търсим други възможности, за да може да бъде освободена една цяла сграда, за да могат да бъдат настанени доста деца и този район на „Младост” да бъде с решен проблем поне в първите години.
Разговорът може да чуете в прикачения звуков файл.
11 минути
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелакат си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелакат си в Бургас.
Нападението ...
13 минути
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
17 минути
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...
22 минути
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград.
Това съобщи говорителят ...
33 минути
Русия тайно увеличи доставките на петрол за Северна Корея с 1 милион барела за 2024 г.
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази ...
ohnamama.bg
Синдром на средното дете - какво значи това?
Средните деца често са подценяваният член на семейството. Популярната култура ги представя, ...
39 минути
Случаят с откритите цигари без бандерол в Пловдивско: Повдигнаха обвинения на шестима души
Повдигнаха обвинения на шестима души по случая с откритите цигари без бандерол в Пловдивско, ...
43 минути
Първи проекторешения от СОР29 – 250 млрд. долара годишно за развиващи се страни
Часове преди края на СОР29 председателството публикува първи проекторешения на конференцията, ...
43 минути
Главчев: На 12 декември ще се вземе финалното решение за влизането ни в Шенген
Еврокомисар Йохансон в края на пресконференцията за Шенген каза „аплодисменти за ...
46 минути
България: Заповедтта за ареста на Нетаняху не допринася за мирния процес в Близкия Изток
Отбелязваме решенията на Международния наказателен съд от 21 ноември 2024 г. да издаде ...
53 минути
Радостин Василев: Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП
Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП. Днес отново нямаме избран ...
1 час
Вандали надупчиха ледената пързалка в Русе, щетите са сериозни
Ледената пързалка в Русе започна да се топи, след като вандали я надупчиха с остър предмет ...
1 час
Южноафрикански медии: Ружа Игнатова живее в Кейптаун
Българската основателка на OneCoin и „криптокралица“ Ружа Игнатова, която е включена ...
1 час
Какви са оплакванията при Хроничната обструктивна белодробна болест
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) се развива като възпалителна реакция ...
1 час
Костадинов: Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“
Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“, това заяви в ...
1 час
Страх от Русия: Парламентът на Украйна отмени часът за въпроси към правителството
Украинският парламент отмени заседанието си на 22 ноември. Това съобщи БГНЕС. Причината ...
1 час
Нападнаха и ограбиха възрастен мъж във Врачанско
Нападнаха и ограбиха възрастен мъж от Борован, съобщиха от полицията във Враца.
В ...
1 час
Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета срещу Украйна е предупреждение към Запада
Кремъл каза днес, че ударът по територията на Украйна с нов тип хиперзвукова балистична ...
1 час
Бизнес активността в еврозоната отново се сви
Слабото търсене сви бизнес активността в еврозоната за втори път в рамките на три месеца. ...
1 час
Казахстан засилва мерките за сигурност заради „ескалацията в Украйна“
Президентът на Казахстан, който е съюзник на Русия, нареди днес да се "предприемат спешни ...
1 час
Радев: Зад сегашното правителство няма ясно изразена воля и от това се възползват редица „хищници“
Зад сегашното правителство няма ясно изразена политическа воля и оттова се възползват ...
1 час
Арестуваха 73-годишна българка за телефонни измами в Гърци
73-годишна българска гражданка е задържана в Солун за участие в схема за телефонни измами, ...
1 час
След срещата на вътрешните министри: Ще пуснат ли България и Румъния в Шенген по суша
Министрите на вътрешните работи Атанас Илков и колегите му от Австрия, Румъния и Унгария ...
1 час
Окръжен съд – Варна поиска прокуратурата да доразследва делото за авариралата тръба под Варненското езеро
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с ...
1 час
Ремонтираха военни паметници, посветени на Балканските войни в Старозагорско (СНИМКИ)
Военни паметници в четири старозагорски села възвърнаха облика си след реставрация, ...
2 часа
НАТО и Украйна ще проведат среща в Брюксел заради атаката на Русия с хиперзвукова ракета
НАТО и Украйна ще проведат във вторник в Брюксел среща, посветена на атаката на Русия ...
2 часа
Откритите цигари без бандерол в Пловдивско са на обща стойност близо 10 млн. лева
Откритите цигари без бандерол в пловдивските села Скутаре и Царацово са на обща стойност ...
2 часа
Василев: ПП не се моли на никого и затова ще подкрепи най-възрастния за председател на парламента
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев коментира лаконично случващото ...
2 часа
Археолози откриха жилище от Късната бронзова епоха в Лом
Приключиха редовните археологически проучвания в кв. "Калетата" на Лом.
Това съобщиха ...
2 часа
Близо година: Все още издирват собственик на портфейл с пари в Русе
Издирват собственика на портфейл с пари в Русе, съобщиха от полицията.
Портфейлът ...
2 часа
Иззеха наркотици от дома на мъж в Ловешко (СНИМКИ)
Жител на с.Торос е задържан за притежание на наркотици, съобщиха от полицията в Ловеч.
[img ...
2 часа
Забраниха износа на лекарство за недоносени деца
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева забрани износа на лекарство за профилактика ...
2 часа
Разбиха престъпна група за наркотици във Варна
Разбиха организирана престъпна група за наркотици във Варна, съобщиха от полицията.
На ...
2 часа
Мъж стреля с пистолет на автобусна спирка в Кюстендилско
Задържаха 67-годишен мъж от село Самораново, стрелял на автобусна спирка, съобщиха от ...
2 часа
Орбан покани Нетаняху в Унгария въпреки заповедта за арест
Унгарският премиер Виктор Орбан съобщи днес, че ще покани Бенямин Нетаняху да посети ...
3 часа
3 януари ще бъде неучебен ден за учениците от Пазарджик
Трети януари ще бъде неучебен ден за учениците от община Пазарджик, съобщиха от местната ...
3 часа
ИО: Мобилното приложение "еЗдраве" вече има 80 хил. потребители
Близо 80 хил. достигна общият брой на активните потребители, които чрез мобилното приложение ...
3 часа
Исторически пробив: Първата напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация в света
За първи път в света робот извърши двойна белодробна трансплантация в медицинския ...
3 часа
Атракция: Варненската библиотека се сдоби с хуманоиден робот
Варненската регионална библиотека „Пенчо Славейков“ се сдоби с хуманоиден робот.
Той ...
3 часа
Голям клон падна върху кола на прохода „Петрохан”
Голям клон падна върху кола на прохода „Петрохан”. Шофьорът на автомобила не е пострадал. ...
3 часа
Министърът на външните работи на Чехия пристигна в Киев (ВИДЕО)
Министърът на външните работи на Чехия Ян Липавски днес пристигна на посещение в украинската ...