Разминаване между очакванията на Европейската комисия и възможностите на България е обяснението за последния критичен доклад на ЕК на управляващият съдружник и основател на компанията „Албер и Гайгер" – Андреас Гайгер. Фирмата беше наета от правителството на България за негов лобист пред Брюксел. Компанията работи основно за големи международни компании, единствените държави, които се ползват от услугите й, са България и Иран. Договор с нея е сключило българското МВР.
Твърдите, че съществува голяма доза неразбиране между българското правителство и ЕК - каква смятате, че е първопричината за това?
Мисля, че е част от различните административни системи. Виждали сме това в миналото с много държави, присъединяващи се към ЕС. Проблемът е, че обикновено има различни правни системи в страните от ЕС, преди присъединяването им към Евросъюза и преди да приложат т.нар. общностно право. Винаги имате различни правни и административни системи, които работят все още в Брюксел и в страните – членки. След присъединяването на България през 2007, времевият период просто не беше достатъчен, и мисля, че не беше реалистично да се приеме, че за толкова кратко време могат да се разрешат всички проблеми. Неразбирането в Брюксел беше такова, че българската административна система можеше да работи, както се очакваше, според стандартите на Брюксел, в рамките на този кратък период. Мисля, че от това произтичаше основното неразбиране.
В свое интервю от преди известно време казвате, че ако в ЕК имаше истинско добронамерено разбиране по отношение на процесите в България, последния доклад за страната ни нямаше да е толкова критичен. Според вас, кои са нещата в повече, не на място в доклада и които реално не са верни?
Нека ви дам един пример. Ако сравните доклада за България с този за Румъния, ще откриете, че ситуацията в двете държави е идентична и просто беше направена различна оценка от страна на ЕК. Мисля, че това е част от неразбирането. Ако вземете като пример оставката на румънския министър на правосъдието през месец април, във връзка с обвинения в корупция в кабинета му, ситуацията е напълно съответстваща на случилото се в министерството на вътрешните работи в София. Това са две идентични ситуации, но оценката, дадена от страна на ЕК, в случая с Румъния беше, че оставката на румънския министър е ясен знак, че антикорупционните механизми в Румъния работят, докато оставката на българския вътрешен министър през месец май беше оценена като знак за корупция на много високо ниво в България. Мисля, че това е нещо, което нямаше да се случи, ако нямаше неразбиране и различни по вида си очаквания от страна на правителството и от страна на ЕК.
Изглежда разполагате с по-различна информация, от тази, която е налична в ЕК.
Наличната информация не беше адекватно оценена от ЕК при всички обстоятелства, що се отнася до България. Нашето впечатление е, че имаше определен вид недоразбиране, между това какво би трябвало да направи българското правителство и за какъв времеви период. В ЕК имаше прекалено високи очаквания в рамките на много кратък времеви период, които, вярваме, че като се има предвид развитието на ЕС, са нереалистични. Трябва да промените административната система, трябва да промените законодателната система, трябва да приложите напълно различни закони, които създават основата на ЕС. Трябва да приложите не само законите, но и механизмите, които стоят зад законите, което означава да се създаде правилната администрация, с правилния персонал, а това определено отнема много време. Не смятам, че някоя от предишните страни-членки би могла да промени своята система, в толкова кратък времеви период, какъвто се очакваше от България. Това е един вид неразбиране, което комисията смяташе, че е възможно, а България – смяташе, че това, което е способна да направи, ще е достатъчно за комисията. Според мен, именно това е причината, според която ЕК реагира прекалено остро в тази ситуация.
В каква степен това ще е резултат от собствените ви усилия и какво точно правите самите вие?
Ние сме нещо като информационен мост, адвокатска фирма, специализирана в европейско законодателство, европейска политика и лобизъм в рамките на ЕС. Познаваме тези, които вземат решенията в европейските институции и знаем какви са очакванията им. Така че смятаме, че можем да консултираме българското правителство по начин, който е такъв, че то да има представа какво трябва да направи в краткосрочен план, така че ЕК да е удовлетворена. Можем да говорим с ЕК и да обясним на представителите и къде вероятно е проблемът, какво може да се направи в краткосрочен план и какво се нуждае от повече време за промяна. Затова смятаме, че сме обективен консултант, който работи като мост между българското правителство и ЕК и може да ги приближи много повече от досега едни към други. Не мога да твърдя, че всички резултати са на основата на нашите опити, но мисля, че намесата ни имаше значение.
Знаем, че имате договор с българското МВР. Бихте ли ни казали повече за него? Като например за какъв срок от време е?
Точно така. Мисля, че българското правителство вече направи прессъобщение по отношение на този договор и обясни подробностите по него. Като адвокатска фирма не ни е позволено да коментираме въпроси, свързани с клиентите, както и подробности по договора. Така че не мога да кажа нищо повече. Това, което бих допълнил е, че това вече беше изяснено от правителството в неговия пресрилийс.
С кого разговаряте в ЕК по време на работата си?
Със съответните отговорни лица, разбира се. Говорим с представителите на съответните дирекции и се опитваме да предадем съответната информация и тревогите си по отношение на идеите и очакванията на комисията.
Каква е разликата между това да си компания – консултант на индустриална фирма и държава?
Когато работите за сътрудничество, работите на формално техническо ниво. Нещата обикновено са свързани с определени въпроси в директивата на ЕС и наредбите на ЕС. Където нещата опират до ограничаването на емисиите от въглероден диоксид, или други, по-технически въпроси, които биха уязвили компанията по линия на нейните продукти. Това са случаите, чиято цел е да се промени идеята на европейските институции за това как да бъдат финализирани съответните директиви и наредби. Нещата опират в много по-голяма степен до промяна на определени фрази в закона, в проектозакони, така че да се помогне на компанията и европейските институции да бъдат удовлетворени от идеите си, посочени в проектозакона. По отношение на държавите, проблемите, както можете да видите, са в много по-голяма степен на политическо ниво. Те имат много по-широк обхват, не са ограничени до определени закони.
42 минути
Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Върховният съд на Съединените щати се съгласи да разгледа жалбата на TikTok срещу закон, ...
1 час
Осма седмица граждани протестират в София с искане за съдебна реформа
Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест с искане да бъдат прекратени ...
1 час
Градският транспорт в Белград става безплатен
Кметът на сръбската столица Александър Шапич обяви, че от 1 януари следващата година ...
1 час
СЗО: Запасите на ваксини срещу холера са недостатъчни
Миналият месец производство на перорална ваксина срещу холера е достигнало най-високите ...
2 часа
След смъртта на бебе: Лекарският съюз стои зад подалите оставки медици в Сандански
Българският лекарски съюз подкрепя медиците от Сандански, които хвърлиха оставки ...
ohnamama.bg
Как да се справя с тръшкането на детето - полезни съвети
„Но аз го искам, мамоооо!“ Това е викът, от който вероятно се страхувате най-много, особено ...
2 часа
Британският тийнейджър, който уби 3 момичета, отказва да се признае за виновен
Британецът Алекс Рудакубана, обвинен в убийството на три момичета и ранил 10 души при ...
3 часа
Радостин Василев: НС даде лош знак с отказа от тестовете за дрога на депутатите
Радостин Василев: НС даде лош знак с отказа от тестовете за дрога на депутатите
Депутатите ...
3 часа
Испания разследва платформа за отдаване на апартаменти под наем на туристи
Испанското министерство на социалните права и въпросите на потреблението започна ...
3 часа
tbi bank добави награди при пазаруване с карта neon в шопинг секцията в приложението
Притежателите на карта neon на tbi bank, които пазаруват в мобилното приложение на банката, ...
3 часа
Сирийски военни бази са унищожени след падането на Асад
30-километровият участък от пътя между Дамаск и Катана в Сирия разказва историята на ...
3 часа
Политически реакции след изпратеното от Главчев писмо за сътрудничество с Украйна (ОБЗОР)
Министър-председателят Димитър Главчев изпрати писмо чрез председателя на Народното ...
3 часа
Правителството одобри проект на закон за пазарите на криптоактиви
Министерският съвет одобри проект на Закон за пазарите на криптоактиви (ЗПКА), съобщиха ...
3 часа
Осъден за корупция: Саркози стана първият президент на Франция с електронна гривна за проследяване
Най-висшият апелативен съд на Франция потвърди присъдата срещу бившия президент Никола ...
4 часа
Двама души са пострадали при пожар в ядрен изследователски център в Полша
Двама души са ранени при пожар в полския Национален център за ядрени изследвания в ...
4 часа
АПИ и тунел „Железница“ с награда за най-мащабен инфраструктурен проект за 2024 г.
Агенция „Пътна инфраструктура“ и тунел „Железница“ на автомагистрала „Струма“ ...
4 часа
Марин Льо Пен се готви за предсрочни президентски избори
Лидерката на френската крайна десница Марин Льо Пен заяви днес, че се готви за предсрочни ...
4 часа
Техеран потънаха в мрак, за да се пести енергия
Булевардите в Техеран вече не се осветяват нощем, за да се пести енергия, каза ирански ...
4 часа
Община Радомир получава държавни имоти за жилищно настаняване
С решение на правителството община Радомир получава собствеността върху имоти - частна ...
4 часа
Възстановяват движението в двете посоки по Дунав мост при Русе
В петък – 20 декември, около 13 ч. ще бъде възстановено движението в двете посоки в ремонтирания ...
4 часа
Съпругата на испанския премиер отрече обвиненията в корупция, отправени срещу нея
Съпругата на испанския премиер Педро Санчес - Бегоня Гомес - отхвърли всички обвинения ...
4 часа
Силите на реда в Таджикистан разследват серия от убийства на семейства
Таджикистанските власти заявиха, че са ангажирали "всички сили на реда", за да разследват ...
4 часа
Правитеслтвото одобри проект на закон за личния фалит
Министерският съвет одобри днес проект на Закон за несъстоятелност на физическите ...
4 часа
Одобриха допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната
Министерският съвет на Република България прие постановление, с което се одобряват ...
5 часа
Въвеждат временен граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница
Прието е решение за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска ...
5 часа
Катастрофа в Старозагорско, има загинал младеж и пострадали
19-годишен младеж загина при катастрофа в Старозагорско, има и пострадали, съобщиха ...
5 часа
Наградиха с почетен знак 90-годишен педагог в Стара Загора - светило за младите бъдещи театрали (СНИМКИ)
Отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ пое от ръцете на кмета Живко Тодоров ...
5 часа
Одобриха още разходи за изграждане на системата защита от домашното насилие
Одобрени са допълнителни разходи за изграждане на Национална информационна система ...
5 часа
Митов: Призоваваме Главчев да оттегли Споразумението за сътрудничество с Украйна
Това споразумение е безкрайно закъсняло. Трябваше да бъде подписано преди година, ...
5 часа
Почина модната икона Поли Мелън (СНИМКА)
Една велика модна икона, която беляза тенденциите в света на модните издания, си отиде. Не ...
5 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
5 часа
НОИ: Малко над 4600 пенсионери взимат максимална пенсия
Пенсии в максимален размер, т. нар. "таван", получават 3854 мъже и 762 жени. Това сочат данните ...
5 часа
Валерий Герасимов: Контролът върху ядрените оръжия вече е в миналото
Русия смята, че контролът върху ядрените оръжия от времето на Студената война вече ...
5 часа
Тръмп избра Никол Макгроу за нов посланик на САЩ в Хърватия
Никол Макгроу ще бъде новият посланик на САЩ в Хърватия, съобщи новоизбраният президент ...
5 часа
3 години затвор и глоба за жена, шофирала след употреба на алкохол
По внесен обвинителен акт на прокуратурата на затвор и глоба е осъдена жена, шофирала ...
6 часа
Иззеха „друсан чай“ от дома на криминално проявен мъж в Бургас (СНИМКИ)
Иззеха "друсан чай" с тегло 160 грама, реагирал на метамфетамин в Бургас.
При ...
6 часа
Главчев иска мандат за подписване на Споразумението за сътрудничество с Украйна
Министър-председателят Димитър Главчев изпрати писмо чрез председателя на Народното ...
6 часа
Напрежението между новата власт в Сирия и Израел постепенно се покачва
Водачът на бунтовническите сили, оглавявани от ислямистите, които взеха властта в ...
6 часа
Учени създадоха картофи, които могат да издържат на топлинни вълни
Учени разработиха картофи, които могат да издържат на топлинни вълни, предаде Пи Ей ...
6 часа
Русия заяви, че през септември Украйна неведнъж е пускала боеприпаси с бял фосфор с дронове
Руското външно министерство заяви, че през септември Украйна неведнъж е пускала боеприпаси ...
6 часа
Екипажът на мисията "Шънчжоу-19" успешно приключи първото си излизане в открития космос
Членовете на екипажа на космическия кораб "Шънчжоу-19", който в края на октомври се скачи ...