Разминаване между очакванията на Европейската комисия и възможностите на България е обяснението за последния критичен доклад на ЕК на управляващият съдружник и основател на компанията „Албер и Гайгер" – Андреас Гайгер. Фирмата беше наета от правителството на България за негов лобист пред Брюксел. Компанията работи основно за големи международни компании, единствените държави, които се ползват от услугите й, са България и Иран. Договор с нея е сключило българското МВР.
Твърдите, че съществува голяма доза неразбиране между българското правителство и ЕК - каква смятате, че е първопричината за това?
Мисля, че е част от различните административни системи. Виждали сме това в миналото с много държави, присъединяващи се към ЕС. Проблемът е, че обикновено има различни правни системи в страните от ЕС, преди присъединяването им към Евросъюза и преди да приложат т.нар. общностно право. Винаги имате различни правни и административни системи, които работят все още в Брюксел и в страните – членки. След присъединяването на България през 2007, времевият период просто не беше достатъчен, и мисля, че не беше реалистично да се приеме, че за толкова кратко време могат да се разрешат всички проблеми. Неразбирането в Брюксел беше такова, че българската административна система можеше да работи, както се очакваше, според стандартите на Брюксел, в рамките на този кратък период. Мисля, че от това произтичаше основното неразбиране.
В свое интервю от преди известно време казвате, че ако в ЕК имаше истинско добронамерено разбиране по отношение на процесите в България, последния доклад за страната ни нямаше да е толкова критичен. Според вас, кои са нещата в повече, не на място в доклада и които реално не са верни?
Нека ви дам един пример. Ако сравните доклада за България с този за Румъния, ще откриете, че ситуацията в двете държави е идентична и просто беше направена различна оценка от страна на ЕК. Мисля, че това е част от неразбирането. Ако вземете като пример оставката на румънския министър на правосъдието през месец април, във връзка с обвинения в корупция в кабинета му, ситуацията е напълно съответстваща на случилото се в министерството на вътрешните работи в София. Това са две идентични ситуации, но оценката, дадена от страна на ЕК, в случая с Румъния беше, че оставката на румънския министър е ясен знак, че антикорупционните механизми в Румъния работят, докато оставката на българския вътрешен министър през месец май беше оценена като знак за корупция на много високо ниво в България. Мисля, че това е нещо, което нямаше да се случи, ако нямаше неразбиране и различни по вида си очаквания от страна на правителството и от страна на ЕК.
Изглежда разполагате с по-различна информация, от тази, която е налична в ЕК.
Наличната информация не беше адекватно оценена от ЕК при всички обстоятелства, що се отнася до България. Нашето впечатление е, че имаше определен вид недоразбиране, между това какво би трябвало да направи българското правителство и за какъв времеви период. В ЕК имаше прекалено високи очаквания в рамките на много кратък времеви период, които, вярваме, че като се има предвид развитието на ЕС, са нереалистични. Трябва да промените административната система, трябва да промените законодателната система, трябва да приложите напълно различни закони, които създават основата на ЕС. Трябва да приложите не само законите, но и механизмите, които стоят зад законите, което означава да се създаде правилната администрация, с правилния персонал, а това определено отнема много време. Не смятам, че някоя от предишните страни-членки би могла да промени своята система, в толкова кратък времеви период, какъвто се очакваше от България. Това е един вид неразбиране, което комисията смяташе, че е възможно, а България – смяташе, че това, което е способна да направи, ще е достатъчно за комисията. Според мен, именно това е причината, според която ЕК реагира прекалено остро в тази ситуация.
В каква степен това ще е резултат от собствените ви усилия и какво точно правите самите вие?
Ние сме нещо като информационен мост, адвокатска фирма, специализирана в европейско законодателство, европейска политика и лобизъм в рамките на ЕС. Познаваме тези, които вземат решенията в европейските институции и знаем какви са очакванията им. Така че смятаме, че можем да консултираме българското правителство по начин, който е такъв, че то да има представа какво трябва да направи в краткосрочен план, така че ЕК да е удовлетворена. Можем да говорим с ЕК и да обясним на представителите и къде вероятно е проблемът, какво може да се направи в краткосрочен план и какво се нуждае от повече време за промяна. Затова смятаме, че сме обективен консултант, който работи като мост между българското правителство и ЕК и може да ги приближи много повече от досега едни към други. Не мога да твърдя, че всички резултати са на основата на нашите опити, но мисля, че намесата ни имаше значение.
Знаем, че имате договор с българското МВР. Бихте ли ни казали повече за него? Като например за какъв срок от време е?
Точно така. Мисля, че българското правителство вече направи прессъобщение по отношение на този договор и обясни подробностите по него. Като адвокатска фирма не ни е позволено да коментираме въпроси, свързани с клиентите, както и подробности по договора. Така че не мога да кажа нищо повече. Това, което бих допълнил е, че това вече беше изяснено от правителството в неговия пресрилийс.
С кого разговаряте в ЕК по време на работата си?
Със съответните отговорни лица, разбира се. Говорим с представителите на съответните дирекции и се опитваме да предадем съответната информация и тревогите си по отношение на идеите и очакванията на комисията.
Каква е разликата между това да си компания – консултант на индустриална фирма и държава?
Когато работите за сътрудничество, работите на формално техническо ниво. Нещата обикновено са свързани с определени въпроси в директивата на ЕС и наредбите на ЕС. Където нещата опират до ограничаването на емисиите от въглероден диоксид, или други, по-технически въпроси, които биха уязвили компанията по линия на нейните продукти. Това са случаите, чиято цел е да се промени идеята на европейските институции за това как да бъдат финализирани съответните директиви и наредби. Нещата опират в много по-голяма степен до промяна на определени фрази в закона, в проектозакони, така че да се помогне на компанията и европейските институции да бъдат удовлетворени от идеите си, посочени в проектозакона. По отношение на държавите, проблемите, както можете да видите, са в много по-голяма степен на политическо ниво. Те имат много по-широк обхват, не са ограничени до определени закони.

9 минути
Лидерът на талибаните: В Афганистан няма необходимост от западни закони
Лидерът на талибаните снощи заяви, че в Афганистан няма нужда от въвеждането на западни ...
12 минути
Родителите на задържания мъж за побой на жена в Ямбол имат ограничителна заповед спрямо него
32-годишният мъж, обвинен за побой над приятелката си в Ямбол, е с мярка постоянен арест.
Това ...
59 минути
Шофьор блъсна трима пешеходци с положителни проби алкохол
Шофьор с несъобразена скорост блъсна пешеходци с положителни проби за алкохол, съобщиха ...
1 час
Русия и САЩ започнаха преговори за съвместни проекти за руските редки земни елементи
Москва и Вашингтон са започнали преговори за съвместни проекти в областта на добива ...
1 час
Германският канцлер подкрепи Канада срещу митата на Тръмп
Германският канцлер Олаф Шолц изрази твърдата си подкрепа за Канада, която се противопостави ...
Бебешко акне - как изглежда и как се лекува (СНИМКИ)
Чуйте тази статия в аудио формат:
Поглеждате към иначе съвършеното си бебе и забелязвате как по лицето ...
1 час
Жители на Канада останаха без ток заради ледена буря (ВИДЕО/СНИМКИ)
Над 300 000 канадски жители са без електричество в части от провинция Онтарио, след като ...
2 часа
Какво печели Орбан от предстоящата визита на Нетаняху в Унгария
Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще посети Унгария тази седмица, съобщи канцеларията ...
2 часа
От 1 януари досега: Над 7000 заявления за хора от страни, извън ЕС, желаещи да работят у нас
От началото на годината до 10 март в Агенцията по заетостта са постъпили над 7 хиляди ...
9 часа
Макрон призова Нетаняху да сложи край на ударите по Газа
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова премиера на Израел Бенямин Нетаняху ...
10 часа
Тежка катастрофа между кола и автобус в Анталия, има загинали и ранени
Двама души загинаха, а четирима бяха ранени при тежка катастрофа между автомобил и ...
10 часа
Жена нападна с нож декана на Философския факултет в Ниш
Деканът на Философския факултет в сръбския град Ниш Наталия Йованович е била нападната ...
10 часа
Доналд Тръмп заговори и за трети мандат
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не се шегува, когато говори за трети президентски ...
11 часа
Има ли развитие - продължава разследването за смъртта на майката на европрокурор Теодора Георгиева
Продължава разследването на смъртта на Румяна Петкова, майка на временно отстранения ...
12 часа
Премиерът на Гренландия: САЩ няма да придобият арктическия остров, не принадлежим на никого
Новият премиер на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен заяви, че САЩ няма да придобият арктическия ...
12 часа
Мианма е заплашена от хуманитарна криза след земетресението
Мианма е заплашена от хуманитарна криза след земетресението с магнитуд 7,7, при което загинаха повече ...
13 часа
Нетаняху обеща да засили натиска върху „Хамас“ след предложение за спиране на огъня
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща да засили натиска върху „Хамас“ в Газа ...
14 часа
50 часа след труса в Мианма: Извадиха бременна жена изпод отломките на сграда, но тя почина малко след това
Спасителни екипи успяха да извадят изпод отломките на рухнала от катастрофалното ...
14 часа
Тръмп бил гневен на Путин
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в интервю за „Ен Би Си Нюз“, че е бил „много ...
15 часа
Обмислят създаването на туристическа полиция
Летният туристически сезон по Българското Черноморие ще бъде открит официално на ...
15 часа
Надежда за добри новини при 13-годишното дете с менингококова инфекция
Има тенденция за подобрение на състоянието на 13-годишното момче с менингококова инфекция ...
16 часа
Силен трус разлюля островите Тонга
Земетресение с магнитуд 7 разтърси островите Тонга, съобщи Германският изследователски ...
16 часа
„Птиците умират сами“: Отиде си легендата на киното Ричард Чембърлейн
Световноизвестният актьор Ричард Чембърлейн, познат на зрителите в България от сериала ...
16 часа
Кола се запали на магистрала „Тракия“ и доведе до огромно задръстване (СНИМКА/ВИДЕО)
Автомобил се запали на магистрала "Тракия" и това доведе до огромни задръствания в ...
17 часа
МВнР с последна информация има ли пострадали българи при разрушителния трус в Мианмар
Към момента няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Мианмар, ...
18 часа
Убити и десетки ранени при руска атака с дрон в Харков
Руски дронове снощи поразиха военна болница, търговски център, жилищни блокове и ...
18 часа
Тръмп заяви, че „не му пука“ дали автомобилните компании ще повишат цените заради митата
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че не е предупреждавал ръководителите на автомобилните ...
18 часа
Бяла пяна с тежка миризма: Мъртва риба и раци изплуваха от река Черни Лом (СНИМКИ)
Сигнал за замърсяване на река Черни Лом край русенското село Пепелина бе получен в ...
18 часа
Три телефонни измами за над 16 000 лв. в Разград само за два дни
Три телефонни измами са осъществени на територията на ОДМВР-Разград, съобщиха т полицията.
На ...
19 часа
Редица държави и международни организации изпращат хуманитарна помощ на Мианма
Редица държави започнаха да изпращат хуманитарна помощ на Мианма и Тайланд след силното ...
19 часа
20 години без големия Емил Димитров
На 30 март 2005 година в София е починал големият български поп певец, музикант и композитор, ...
20 часа
Костадин Ангелов: ПП-ДБ са лицемерна формация, която има за цел да дестабилизира правителството
Вярвам, че ДПС-ДПС ще подкрепят правителството така, както са казали, но най-голямото ...
20 часа
Петков: Ще инициираме вот на недоверие след доклада за еврозоната
Еврозоната ни е свръхприоритет. Знаем, че докладът ще дойде до два месеца, така че вотът ...
20 часа
Председателка на благотворителна организация обвини принц Хари в тормоз
Председателката на благотворителна организация, създадена от принц Хари в помощ на ...
21 часа
Без книжка и с алкохол в кръвта: Оставиха в ареста шофьора, убил двама души на „Тракия“
Оставиха за 72 часа в ареста шофьора, седнал зад волана с 1,74 промила и без книжка, който ...
21 часа
Протести в няколко града в подкрепа на близките на убития Митко от Цалапица
В няколко града в страната за днес е обявен протест пред съдебните палати в подкрепа ...
21 часа
FYRE: Детството ми приключи, когато разбрах, че майка ми е болна от рак
Роден 95та в София. Още на 14 останал сам и израснал без родители. Един от най-влиятелните ...
22 часа
Близо 2 млн. лева е струвала на бюджета Държавната петролна компания, която не заработи
Близо 2 млн. лева е струвала на държавния бюджет Държавната петролна компания, която ...
23 часа
Последващи трусове разтърсват Мандалай, докато спасителите търсят оцелели при земетресението в Мианмар
Жителите отчаяно търсят оцелели в срутените сгради, докато вторичните трусове разтърсват ...
23 часа
Алек след „Един за друг“: С Моника никога не сме крили, че играем стратегически! (ВИДЕО)
Моника и Алек са поредната двойка, която напуска „Един за друг“. Наричани "стратезите ...
23 часа
„Какво да сготвя“: Приложение на софтуерен инженер от Вършец решава вечния въпрос
„Хайде сега да видим, какво има в хладилника? По-празен хладилник, да не е пълен. Имаме ...