Разминаване между очакванията на Европейската комисия и възможностите на България е обяснението за последния критичен доклад на ЕК на управляващият съдружник и основател на компанията „Албер и Гайгер" – Андреас Гайгер. Фирмата беше наета от правителството на България за негов лобист пред Брюксел. Компанията работи основно за големи международни компании, единствените държави, които се ползват от услугите й, са България и Иран. Договор с нея е сключило българското МВР.
Твърдите, че съществува голяма доза неразбиране между българското правителство и ЕК - каква смятате, че е първопричината за това?
Мисля, че е част от различните административни системи. Виждали сме това в миналото с много държави, присъединяващи се към ЕС. Проблемът е, че обикновено има различни правни системи в страните от ЕС, преди присъединяването им към Евросъюза и преди да приложат т.нар. общностно право. Винаги имате различни правни и административни системи, които работят все още в Брюксел и в страните – членки. След присъединяването на България през 2007, времевият период просто не беше достатъчен, и мисля, че не беше реалистично да се приеме, че за толкова кратко време могат да се разрешат всички проблеми. Неразбирането в Брюксел беше такова, че българската административна система можеше да работи, както се очакваше, според стандартите на Брюксел, в рамките на този кратък период. Мисля, че от това произтичаше основното неразбиране.
В свое интервю от преди известно време казвате, че ако в ЕК имаше истинско добронамерено разбиране по отношение на процесите в България, последния доклад за страната ни нямаше да е толкова критичен. Според вас, кои са нещата в повече, не на място в доклада и които реално не са верни?
Нека ви дам един пример. Ако сравните доклада за България с този за Румъния, ще откриете, че ситуацията в двете държави е идентична и просто беше направена различна оценка от страна на ЕК. Мисля, че това е част от неразбирането. Ако вземете като пример оставката на румънския министър на правосъдието през месец април, във връзка с обвинения в корупция в кабинета му, ситуацията е напълно съответстваща на случилото се в министерството на вътрешните работи в София. Това са две идентични ситуации, но оценката, дадена от страна на ЕК, в случая с Румъния беше, че оставката на румънския министър е ясен знак, че антикорупционните механизми в Румъния работят, докато оставката на българския вътрешен министър през месец май беше оценена като знак за корупция на много високо ниво в България. Мисля, че това е нещо, което нямаше да се случи, ако нямаше неразбиране и различни по вида си очаквания от страна на правителството и от страна на ЕК.
Изглежда разполагате с по-различна информация, от тази, която е налична в ЕК.
Наличната информация не беше адекватно оценена от ЕК при всички обстоятелства, що се отнася до България. Нашето впечатление е, че имаше определен вид недоразбиране, между това какво би трябвало да направи българското правителство и за какъв времеви период. В ЕК имаше прекалено високи очаквания в рамките на много кратък времеви период, които, вярваме, че като се има предвид развитието на ЕС, са нереалистични. Трябва да промените административната система, трябва да промените законодателната система, трябва да приложите напълно различни закони, които създават основата на ЕС. Трябва да приложите не само законите, но и механизмите, които стоят зад законите, което означава да се създаде правилната администрация, с правилния персонал, а това определено отнема много време. Не смятам, че някоя от предишните страни-членки би могла да промени своята система, в толкова кратък времеви период, какъвто се очакваше от България. Това е един вид неразбиране, което комисията смяташе, че е възможно, а България – смяташе, че това, което е способна да направи, ще е достатъчно за комисията. Според мен, именно това е причината, според която ЕК реагира прекалено остро в тази ситуация.
В каква степен това ще е резултат от собствените ви усилия и какво точно правите самите вие?
Ние сме нещо като информационен мост, адвокатска фирма, специализирана в европейско законодателство, европейска политика и лобизъм в рамките на ЕС. Познаваме тези, които вземат решенията в европейските институции и знаем какви са очакванията им. Така че смятаме, че можем да консултираме българското правителство по начин, който е такъв, че то да има представа какво трябва да направи в краткосрочен план, така че ЕК да е удовлетворена. Можем да говорим с ЕК и да обясним на представителите и къде вероятно е проблемът, какво може да се направи в краткосрочен план и какво се нуждае от повече време за промяна. Затова смятаме, че сме обективен консултант, който работи като мост между българското правителство и ЕК и може да ги приближи много повече от досега едни към други. Не мога да твърдя, че всички резултати са на основата на нашите опити, но мисля, че намесата ни имаше значение.
Знаем, че имате договор с българското МВР. Бихте ли ни казали повече за него? Като например за какъв срок от време е?
Точно така. Мисля, че българското правителство вече направи прессъобщение по отношение на този договор и обясни подробностите по него. Като адвокатска фирма не ни е позволено да коментираме въпроси, свързани с клиентите, както и подробности по договора. Така че не мога да кажа нищо повече. Това, което бих допълнил е, че това вече беше изяснено от правителството в неговия пресрилийс.
С кого разговаряте в ЕК по време на работата си?
Със съответните отговорни лица, разбира се. Говорим с представителите на съответните дирекции и се опитваме да предадем съответната информация и тревогите си по отношение на идеите и очакванията на комисията.
Каква е разликата между това да си компания – консултант на индустриална фирма и държава?
Когато работите за сътрудничество, работите на формално техническо ниво. Нещата обикновено са свързани с определени въпроси в директивата на ЕС и наредбите на ЕС. Където нещата опират до ограничаването на емисиите от въглероден диоксид, или други, по-технически въпроси, които биха уязвили компанията по линия на нейните продукти. Това са случаите, чиято цел е да се промени идеята на европейските институции за това как да бъдат финализирани съответните директиви и наредби. Нещата опират в много по-голяма степен до промяна на определени фрази в закона, в проектозакони, така че да се помогне на компанията и европейските институции да бъдат удовлетворени от идеите си, посочени в проектозакона. По отношение на държавите, проблемите, както можете да видите, са в много по-голяма степен на политическо ниво. Те имат много по-широк обхват, не са ограничени до определени закони.

2 часа
Зеленски ще присъства на срещата на върха на Европейската политическа общност
Президентът на Украйна Володимир Зеленски ще присъства на срещата на върха на Европейската ...
3 часа
13 ранени при падане на мълния във Франция
13 души бяха ранени при падането на мълния в град Ла Барбен във Франция, съобщава Бе ...
4 часа
Ограничено е движението на Северната скоростна тангента
Временно е ограничено движението при км 0 на Северната скоростна тангента в посока ...
4 часа
МФ: СО разполага с достатъчно пари, за да реши проблема със заплатите в транспорта
Министерството на финансите категорично отхвърли опитите на Столична община да прехвърли ...
6 часа
Отвличане, изтезания и изнудване: ГДБОП неутрализира опасна мрежа
ГДБОП разкри и неутрализира организирана престъпна група, съставена от чужденци, извършвала ...
Късна овулация: как да я разпознаем и как влияе на зачеването?
Късна или забавена овулация е овулация, която настъпва след 21-ия ден от менструалния цикъл. Овулацията ...
6 часа
Психолози срещу речта на омразата: Искат разследване на Зорница Гюцова
„Скандални“ изказвания в социалните мрежи на Зорница Гюцова предизвикаха остра обществена ...
6 часа
Приеха бюджета на Плевен
Общинският съвет в Плевен прие бюджета на общината за 2025 г. с 26 гласа „за“, 1 „против“ ...
6 часа
Пътят Пещера-Батак е почистен и отворен за движение
Пътят Пещера-Батак е почистен и отворен в двете посоки.
Това съобщи говорителят на ...
6 часа
„Възраждане“ подписа искане за оставката на Наталия Киселова
"Възраждане" подписа искане за оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
"Току ...
7 часа
Затварят изцяло до неделя пропадналия път Девин-Кричим (СНИМКИ)
От 7.00 часа в четвъртък, 15 май, до 7.00 часа на 18 май, неделя, се ограничава движението по ...
7 часа
Заловиха банда джебчийки от България в германския град Дуизбург
Предполагаема банда джебчии бе задържана тази сутрин в германския град Дуизбург, съобщи ...
7 часа
За първи път от 10 години: Google промени емблематичната си икона „G“
Google обнови емблематичната си икона „G“ за първи път от десетилетие. Новият дизайн ...
7 часа
Постоянен арест за мъж за разпространение на порноматериали и опит за принуда
Прокуратурата в Благоевград привлече в качеството на обвиняем мъж за разпространение ...
7 часа
Нетаняху обвини Макрон, че подкрепя „Хамас“
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обвини френският президент Еманюел Макрон, че ...
7 часа
Продължават преговорите за разкриването на морската линия Бургас-Истанбул
Продължават преговорите с турската корабна компания IDO за откриването на редовната ...
8 часа
Столичното метро няма да спира
Столичното метро няма да прекъсва движението си. Това съобщиха от „Метрополитен" ...
8 часа
Бургас изпраща рекорден брой абитуриенти с мащабно шествие
Тази година Бургас ще изпрати рекордния брой от над 2400 абитуриенти с мащабно шествие, ...
8 часа
Бриджит Бардо: Последната ми битка е да премахнем лова с кучета
Френската и световна кино легенда Бриджит Бардо призова за премахване на лова с кучета.
90-годишната ...
8 часа
Избраха зам.-председател и членове на Комисията за регулиране на съобщенията
Парламентът попълни състава на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата ...
8 часа
МОН предлага промени, свързани с продължителността на първия учебен срок
Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, ...
8 часа
В Монтана се провежда Международно полево учение за реакция при наводнения (СНИМКИ/ВИДЕО)
Международно полево учение за справяне с последиците от наводнения се провежда в Монтана ...
8 часа
Учебен самолет на японските сили за самоотбрана се разби във водохранилище (ВИДЕО)
Учебен самолет на японските Сили за самоотбрана с двама пилоти падна във водохранилище ...
8 часа
Мъж получи втора присъда в рамките на ден
Окръжният съд в Кюстендил призна подсъдим за виновен в използване на дебитна карта ...
8 часа
Изготвят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България
Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на ...
8 часа
Фаворитите Ивайло и Мартин излизат в епична битка за победата в Hell’s Kitchen
Двамата големи съперници и фаворити за победата в кулинарното шоу Hell’s Kitchen Мартин ...
8 часа
Доналд Тръмп пристигна в Катар (СНИМКИ)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Катар, втората спирка от обиколката му ...
8 часа
Израел ликвидира командир на „Хизбула“ в Ливан
Израелската армия обяви, че е ликвидирала член на проиранското движение "Хизбула" в ...
9 часа
Полша разкри опит за намеса в президентските избори
Полша съобщи днес, че е разкрила опит за намеса в президентските избори в страната ...
9 часа
България предоставя хуманитарна помощ на Мианмар в размер на 200 000 лв.
Правителството реши да предостави безвъзмездна хуманитарна помощ на Мианмар, съобщиха ...
9 часа
Почина легендарният футболист Николай Праматаров
На 51 години почина пловдивският футболист Николай Праматаров, съобщиха от ПФК "Марица" ...
9 часа
Заместник-кметът по финанси на София: Министерство на финансите разпространява внушения
Заместник-кметът по финанси на София Иван Василев с позиция след брифинга на финансовия ...
9 часа
ГДБОП вече има нов заместник-директор
Йордан Пешев е новият заместник-директор на Главна Дирекция "Борба с организираната ...
9 часа
Шанс за нов живот: Върнаха в природата оцелял след отравяне египетски лешояд (СНИМКИ)
Оцелял след отравяне египетски лешояд бе върнат в дивата природа край момчилградското ...
9 часа
Гроздан Караджов: Ускорено е изграждането на националната детска болница
Ускорено е изграждането на националната детска болница след заварения престой, каза ...
10 часа
Тръмп заяви, че не знае дали Путин ще се появи на преговорите в Турция
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че не знае дали руският президент Владимир ...
10 часа
126 мерки за подпомагане на малките и средните предприятия отчете икономическото министерство
Министерството на икономиката и индустрията публикува отчет по изпълнението на мерките ...
10 часа
Атанас Атанасов заподозря, че „някъде в Москва натискат копчето на Радев”
Депутатът от ПП-ДБ и председател на “Демократи за силна България” Атанас Атанасов ...
10 часа
Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже в София и ги ограбил
Брутален грабеж в София. Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже ...
10 часа
Папа Лъв ХІV: Войната никога не е неизбежна, оръжията трябва да замлъкнат
Папа Лъв ХІV предложи днес посредничество във военните конфликти по света по време ...
10 часа
Транспортираха с медицински хеликоптер до София 19-годишен младеж от монтанската болница
Медицински хеликоптер транспортира от болницата в Монтана до София 19-годишен младеж ...