Разминаване между очакванията на Европейската комисия и възможностите на България е обяснението за последния критичен доклад на ЕК на управляващият съдружник и основател на компанията „Албер и Гайгер" – Андреас Гайгер. Фирмата беше наета от правителството на България за негов лобист пред Брюксел. Компанията работи основно за големи международни компании, единствените държави, които се ползват от услугите й, са България и Иран. Договор с нея е сключило българското МВР.
Твърдите, че съществува голяма доза неразбиране между българското правителство и ЕК - каква смятате, че е първопричината за това?
Мисля, че е част от различните административни системи. Виждали сме това в миналото с много държави, присъединяващи се към ЕС. Проблемът е, че обикновено има различни правни системи в страните от ЕС, преди присъединяването им към Евросъюза и преди да приложат т.нар. общностно право. Винаги имате различни правни и административни системи, които работят все още в Брюксел и в страните – членки. След присъединяването на България през 2007, времевият период просто не беше достатъчен, и мисля, че не беше реалистично да се приеме, че за толкова кратко време могат да се разрешат всички проблеми. Неразбирането в Брюксел беше такова, че българската административна система можеше да работи, както се очакваше, според стандартите на Брюксел, в рамките на този кратък период. Мисля, че от това произтичаше основното неразбиране.
В свое интервю от преди известно време казвате, че ако в ЕК имаше истинско добронамерено разбиране по отношение на процесите в България, последния доклад за страната ни нямаше да е толкова критичен. Според вас, кои са нещата в повече, не на място в доклада и които реално не са верни?
Нека ви дам един пример. Ако сравните доклада за България с този за Румъния, ще откриете, че ситуацията в двете държави е идентична и просто беше направена различна оценка от страна на ЕК. Мисля, че това е част от неразбирането. Ако вземете като пример оставката на румънския министър на правосъдието през месец април, във връзка с обвинения в корупция в кабинета му, ситуацията е напълно съответстваща на случилото се в министерството на вътрешните работи в София. Това са две идентични ситуации, но оценката, дадена от страна на ЕК, в случая с Румъния беше, че оставката на румънския министър е ясен знак, че антикорупционните механизми в Румъния работят, докато оставката на българския вътрешен министър през месец май беше оценена като знак за корупция на много високо ниво в България. Мисля, че това е нещо, което нямаше да се случи, ако нямаше неразбиране и различни по вида си очаквания от страна на правителството и от страна на ЕК.
Изглежда разполагате с по-различна информация, от тази, която е налична в ЕК.
Наличната информация не беше адекватно оценена от ЕК при всички обстоятелства, що се отнася до България. Нашето впечатление е, че имаше определен вид недоразбиране, между това какво би трябвало да направи българското правителство и за какъв времеви период. В ЕК имаше прекалено високи очаквания в рамките на много кратък времеви период, които, вярваме, че като се има предвид развитието на ЕС, са нереалистични. Трябва да промените административната система, трябва да промените законодателната система, трябва да приложите напълно различни закони, които създават основата на ЕС. Трябва да приложите не само законите, но и механизмите, които стоят зад законите, което означава да се създаде правилната администрация, с правилния персонал, а това определено отнема много време. Не смятам, че някоя от предишните страни-членки би могла да промени своята система, в толкова кратък времеви период, какъвто се очакваше от България. Това е един вид неразбиране, което комисията смяташе, че е възможно, а България – смяташе, че това, което е способна да направи, ще е достатъчно за комисията. Според мен, именно това е причината, според която ЕК реагира прекалено остро в тази ситуация.
В каква степен това ще е резултат от собствените ви усилия и какво точно правите самите вие?
Ние сме нещо като информационен мост, адвокатска фирма, специализирана в европейско законодателство, европейска политика и лобизъм в рамките на ЕС. Познаваме тези, които вземат решенията в европейските институции и знаем какви са очакванията им. Така че смятаме, че можем да консултираме българското правителство по начин, който е такъв, че то да има представа какво трябва да направи в краткосрочен план, така че ЕК да е удовлетворена. Можем да говорим с ЕК и да обясним на представителите и къде вероятно е проблемът, какво може да се направи в краткосрочен план и какво се нуждае от повече време за промяна. Затова смятаме, че сме обективен консултант, който работи като мост между българското правителство и ЕК и може да ги приближи много повече от досега едни към други. Не мога да твърдя, че всички резултати са на основата на нашите опити, но мисля, че намесата ни имаше значение.
Знаем, че имате договор с българското МВР. Бихте ли ни казали повече за него? Като например за какъв срок от време е?
Точно така. Мисля, че българското правителство вече направи прессъобщение по отношение на този договор и обясни подробностите по него. Като адвокатска фирма не ни е позволено да коментираме въпроси, свързани с клиентите, както и подробности по договора. Така че не мога да кажа нищо повече. Това, което бих допълнил е, че това вече беше изяснено от правителството в неговия пресрилийс.
С кого разговаряте в ЕК по време на работата си?
Със съответните отговорни лица, разбира се. Говорим с представителите на съответните дирекции и се опитваме да предадем съответната информация и тревогите си по отношение на идеите и очакванията на комисията.
Каква е разликата между това да си компания – консултант на индустриална фирма и държава?
Когато работите за сътрудничество, работите на формално техническо ниво. Нещата обикновено са свързани с определени въпроси в директивата на ЕС и наредбите на ЕС. Където нещата опират до ограничаването на емисиите от въглероден диоксид, или други, по-технически въпроси, които биха уязвили компанията по линия на нейните продукти. Това са случаите, чиято цел е да се промени идеята на европейските институции за това как да бъдат финализирани съответните директиви и наредби. Нещата опират в много по-голяма степен до промяна на определени фрази в закона, в проектозакони, така че да се помогне на компанията и европейските институции да бъдат удовлетворени от идеите си, посочени в проектозакона. По отношение на държавите, проблемите, както можете да видите, са в много по-голяма степен на политическо ниво. Те имат много по-широк обхват, не са ограничени до определени закони.
3 часа
Хиляди протестираха във Вашингтон срещу политиката на Доналд Тръмп
Няколко хиляди души преминаха по улиците на Вашингтон в знак на протест срещу политиката ...
5 часа
Нетаняху поиска да получи предварително списък на заложниците, които ще бъдат освободени от „Хамас“
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху поиска списък на заложниците, които ...
5 часа
Цистерна с гориво избухна и взе над 60 жертви в Нигерия
Най-малко 60 души бяха убити, има и ранени в Северна Нигерия днес, след като камион-цистерна ...
6 часа
Паднала скална маса затрудни движението край Рудозем
Паднала скална маса затруднява движението по републикански път II-86 в района на град ...
7 часа
Захарова: Русия ще се противопостави на всяко сътрудничество между Лондон и Киев в Азовско море
Руското външно министерство днес заяви, че "няма място" за сътрудничество в Азовско ...
ohnamama.bg
Сепарационна криза при бебета и деца. Повече за кошмара "страх от раздяла"
Чуйте тази статия в аудио формат:
Бебетата и малките деца често се прилепват и плачат, ако вие или други ...
7 часа
Йорданова: ПП-ДБ щеше да подкрепи управлението, ако декларацията ни бе влязла в коалиционно споразумение
Вратата на ГЕРБ-СДС остава отворена за ПП-ДБ, но ще се възползват ли те? Темата коментира ...
8 часа
Румен Петков от БСП за новото управляващо мнозинство: Не считам, че има политическо коалиционно споразумение
Лидерът на АБВ и депутат от "БСП – Обединена левица" Румен Петков коментира каква ще ...
8 часа
Преизбраха Дора Янкова за лидер на Обединението на жените социалистки в БСП
Обединението на жените социалистки в БСП единодушно преизбра Дора Янкова за свой лидер ...
9 часа
Антиправителственият протест в Белград събра над 50 000 души (ВИДЕО)
По време на снощния протест срещу режима на сръбския президент Александър Вучич пред ...
10 часа
Двама съдии от Върховния съд на Иран са били застреляни в Техеран
Двама съдии от Върховния съд на Иран, които са участвали в случаи, свързани с тероризъм ...
11 часа
Пожар избухна в жилищна сграда в София, отцепиха района (СНИМКИ/ВИДЕО)
Пожар избухна в жилищна сграда на улица „Цар Симеон“ в София.
Гори ...
11 часа
Георг Георгиев проведе телефонни разговори с колегите си от Гърция и Турция
Министърът на външните работи Георг Георгиев е провел телефонни разговори с колегите ...
11 часа
Четвърто и пето място за България на Световната купа в Банско
Тервел Замфиров и Радослав Янков завършиха съответно четвърти и пети в днешния паралелен ...
12 часа
Протест блокира пътя за Кюстендил, на който момиче почина след катастрофа с коне
Пореден протест заради смъртта на 18-годишната Андреа блокира пътя за Кюстендил при ...
12 часа
ВиК авария превърна плевенска улица в приказка (СНИМКИ)
ВиК авария превърна плевенска улица в приказка.
Вода от ВиК авария ...
13 часа
Валяк, асфалтирал улица, удари кола в квартал „Драгалевци“
Валяк, асфалтирал общинска улица, удари кола в квартал "Драгалевци". На място има полиция, ...
13 часа
20 години нелегални гости: Властите в Конго изгониха нарушителите от посолството ни (СНИМКИ)
Посланикът на Република България за Република Конго Янко Йорданов разкри, че властите ...
13 часа
Русия превзе още две села, отмъсти на Киев заради АТАКМС
Русия съобщи в събота, че е превзела още две села в Източна Украйна, последният териториален ...
15 часа
Очакват президента Радев и Христо Стоичков на Световната купа в Банско
Президентът Румен Радев и футболната легенда Христо Стоичков се очаква да пристигнат ...
15 часа
Вятърна енергия: Какъв е потенциалът на страната ни за изграждане на ветрогенератори
Европейският съюз удвоява производството на вятърна енергия до 2030 година. Еврокомисарят ...
16 часа
Спасители са помогнали на пострадал скиор в Пирин и мъж с инфаркт на Витоша
Планински спасители са оказали помощ на двама души през изминалото денонощие, съобщиха ...
16 часа
Пациентка с ХИВ във Франция е в ремисия след трансплантация на костен мозък
Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена ...
16 часа
Мравките помнят враговете си и таят злоба
Паметта оформя поведението в цялото животинско царство. Това важи дори за мравките, ...
17 часа
След 33 години брак: Пред развод ли са Барак и Мишел Обама?
Барак и Мишел Обама може да се разведат след 33 години брак, съобщи Daily Mail.
Слуховете ...
17 часа
Арестуваха дилър в София след скандал с клиентка
Дилър на наркотици бе арестуван в центъра на София след шумен скандал с клиентка, която ...
17 часа
Стълбове токсичен дим: Пожар в най-големия завод за батерии в света наложи евакуация
Пожар в най-големия в света завод за литиево-йонни батерии в Северна Калифорния още ...
18 часа
Президентът на Южна Корея пристигна в съда за ключово изслушване
Отстраненият от длъжност президент на Южна Корея Юн Сук Йол пристигна в съда за ключово ...
18 часа
Авария при изстрелването на ракетата на „Спейс Екс“
Компанията „Спейс Екс“ подозира, че причината за разпадането на кораба „Старшип“ по ...
18 часа
Изключително интензивен трафик на границата ни с Турция
На границата с Турция трафикът е изключително интензивен на граничните контролно- ...
18 часа
Обявиха бедствено положение в Източна Австралия
Властите обявиха природно бедствие в някои части на Източна Австралия, където бурите ...
19 часа
Пащърнакът - суперхрана с много ползи за здравето
Пащърнакът е един от онези зеленчуци, които рядко присъстват в менюто ни, въпреки че ...
19 часа
Столична община увеличава автобусите до Витоша
Столичната община пуска допълнителни автобуси до Витоша, за да улесни достъпа на гражданите ...
19 часа
Полският външен министър: Европа е подложена на хибридни атаки от Русия
Европа е "подложена на атака от Русия", заяви полският външен министър Радослав Шикорски, ...
19 часа
България е на второ място в ЕС по брой лекари между 55 и 64 години
Италия е на първо място в Европейския съюз по брой лекари над 65 години, предаде италианската ...
19 часа
Европейски нюзрум: ЕС и НАТО се готвят за „голям взрив“ в областта на отбраната
Войната на Русия в Украйна продължава да променя глобалната сигурност и лидерите на ...
19 часа
Небесен спектакъл: До 20 януари ще наблюдаваме как Венера и Сатурн се разминават
Любителите астрономи ще могат да наблюдават в близките вечери ярките планети Венера ...
20 часа
Попадаме в плен на мъглата през следващите дни, на места слънцето ще пробива
Днес отново над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и ...
1 ден
Напрежение и размяна на реплики между Делян Пеевски и Кирил Петков
Политическият тон отново се изостри и премина в нов фронт. В телевизионно интервю Кирил ...
1 ден
Земетресение в Гърция, усетено е и в Гоце Делчев
Земетресение с магнитуд 3.8 по скалата на Рихтер е регистрирано в района на гръцкия ...
1 ден
България ще поиска извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ за влизане в еврозоната
Българските власти са уверени в изпълнението на инфлационния критерий за присъединяване ...