Европейската комисия ще отдели над 7 милиона евро в натура, за да подпомогне около 365 000 български семейства заради повишените цени на хранителните продукти и горивата. Средствата ще дойдат по линия на социалното ни министерство и БЧК. Това съобщи за Дарик министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова.
Нямам никакво съмнение, че докладът на Комисията за България ще бъде балансиран и критиките ще бъдат точно тези критики, които и ние като общество споделяме, каза министър Грънчарова и допълни: „Това е все още недостатъчен напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите политически етажи.”
Според министър Грънчарова няма нищо унизително в системата ЛОТАР за наблюдение на еврофондовете и аналогични системи съществуват в повечето държави членки. Няма нищо унизително в онова, което ни прави по-добри, каза министърът по европейските въпроси. Ето какво още каза министърът:
Разбира се, картината не е само негативна. Трябва да си даваме сметка, че за държави като България, които са нетен износител на хранителна продукция, това има съответно и положителни импликации, както справедливо моят колега Николай Василев каза, на практика другото означава страни като Кувейт да не се радват от ръста на цените на петрола, след като изнасят такъв.
Важното е обаче дебатът да се съсредоточи първо, по какъв начин може да се омекоти влиянието върху най-уязвимите части от обществото и съм убедена, че такъв разговор вече върви в България; какви са онези механизми, чрез които ние можем компенсаторно да подпомогнем най-уязвимите домакинства, обществени групи и така нататък в България. Между другото такива механизми съществуват и на европейско ниво и на практика Европейската комисия, имайки предвид, че България все още е измежду страните с по-нисък от средния стандарт на живот, ще отдели една значителна сума, над 7 млн. евро в натура, за да подпомогне около 365000 български семейства да се справят с тази ситуация. Всъщност това е една от най-големите благотворителни акции, която се случва в България на това поле от момента, в който България стана член на Европейския съюз.
Другият разговор обаче, който върви на европейско и на държавно ниво, е свързан с това по какъв начин може да се прави един по-отчетлив мониторинг върху самия пазар на такива продукти. И смятам, че и ние като държава членка на Европейския съюз трябва да видим дали нашият пазар на хранителни продукти е в съответствие с всички принципи на конкурентността, дали няма монополни образувания, които водят до спекулиране с цените на хранителните продукти, и по този начин да се опитаме да неутрализираме част от негативния ефект при такива ситуации.
Искам да подчертая, че играта с фискални инструменти, която е в много по-голяма степен въпрос, дискутиран на европейско ниво от финансовите министри, е нещо, към което Европейската комисия запазва по-скоро резервирано отношение, така че не е учудващ от този гледна точка и фактът, че българският премиер или българският финансов министър са по-скоро скептични към това.
В Брюксел България отправи призив за изравняване на преките плащания на фермерите между новите и старите страни в Европейския съюз от 2010 година, а не от 2013 година, както беше предвидено. За съжаление, отговорът на Европейската комисия е негативен. Защо според вас България получи такъв отговор? Защо претърпяхме поражение?
Това не е призив, отправен от България. Говорим за съвместна инициатива, възприета от девет държави, които са нови членки на ЕС, и водена от Латвия, която е направила анализ и е отчела, че наистина междинният период, в който ние стигаме до ниво на европейски директни плащания, наистина ни поставя в неравностойно отношение към останалите, старите държави членки. Това е едно съвсем справедливо искане от страна на тези девет държави. Към този момент по-скоро Европейската комисия запазва неутралитет в отговора си, тоест крайно решение не е взето, но във всеки случай струва ми се, че е важно да говорим за това, че особено в една такава тежка ситуация с цените на хранителните продукти е много важно всички държави да са в една и съща изходна позиция и поставени при равностойни конкурентни условия.
Да поговорим за Ирландия. Европейската комисия даде на Ирландия четири месеца, за да предложи някакви решения за изход от кризата. Вчера гледах интересен репортаж, в който се предлагаха три варианта за изход. Първият беше лидерите да се откажат от Договора от Лисабон, вторият – ирландците да бъдат помолени да прегласуват и третият, най-общо казано, Ирландия да бъде изхвърлена от Европейския съюз или принудена да промени своята позиция. Кой от тези три варианта ви изглежда най-реалистичен?
Академичното задълбаване в темата показва, че има много повече от три варианта. Вчера циркулираше едно писмо, което чисто теоретично се беше спряло върху девет възможни варианта за изход от ситуацията в Ирландия. Във всеки случай фактът си е факт. И той ни води към заключението, че бързо решение на този въпрос няма. Разбира се, да създаваме излишна истерия около негативния вот в Ирландия би било много контрапродуктивно. Трябва да си дадем сметка, че Европейският съюз може да функционира временно и по разпоредбите, разписани по Договора от Ница. През това време не трябва да спират усилията първо, по продължаване ратификацията в останалите държави членки. Положителният резултат във Великобритания беше много силен и мощен сигнал за продължаване на тези процедури и се надяваме, че през октомври или малко по-късно Ирландия след задълбочен анализ ще може да излезе с конкретно предложение за изход от ситуацията. Защото проблемът е европейски, решението обаче трябва да дойде от Ирландия. Ние уважаваме гласуването на ирландските граждани, очевидно то отразява някакви техни притеснения, страхове, усещане за несигурност и струва ми се, че анализът за това къде точно Европейският съюз е сгрешил в комуникацията си с ирландските граждани трябва да бъде, ако стане на много по-широка основа. Някъде комуникацията се пречупва и е в интерес на европейските лидери да разберат къде това се случва. Във всеки случай очевидно е, че Договорът от Лисабон няма да може да влезе в сила на 1 януари 2009 година – първоначалната амбициозна цел, която всички ние си бяхме поставили. Очевидно е, че някакво решение след направен анализ кое точно доведе до тук трябва да бъде предложен от ирландска страна. И също така е очевидно, че към този момент не е ясно дали след следващите европейски избори Съюзът ще се движи на базата на Договора от Лисабон или на базата на Договора от Ница. И в двата случая обаче криза за Европейския съюз няма.
Вчера в Брюксел бе и бившият премиер на България, сега лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски. Лобира ли той за един по-мек, по-великодушен подход, ако щете, на Брюксел към страната ни, която на 23 юли ще чуе присъдата, ще разбере какъв е докладът за нейния напредък?
Във всеки случай нямам никакво съмнение, че докладът на Комисията ще бъде балансиран и критиките ще бъдат точно тези критики, които и ние като общество споделяме. Това е все още недостатъчен напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите политически етажи.
Междувпрочем в Брюксел бе и столичният кмет и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Той пък помоли евролидерите да не спират финансирането на страната ни. Печеливш ли е според вас този подход на моленето.
Печеливш е онзи подход, който е свързан с приключване на работата у дома, в България и аргументацията със съвсем конкретни резултати. Аз смятам, че през последните няколко месеца има съвсем конкретни резултати, които убедена съм, Европейската комисия ще сподели в заключенията си в доклада. И съм убедена, че дори България да изживява един от най-тежките си периоди в момента, след като го преодолее, ние ще излезем много по-силни като начин на функциониране на институциите, като система и прозрачност на вземане на решенията, а в крайна сметка от това ще спечелим всички ние като общество.
Смятате ли, че системата за наблюдение на еврофондовете ЛОТАР, която съвсем скоро, доколкото разбирам, ще бъде въведена у нас, е унизителна за нас като европейски граждани.
Всяка криза е нова възможност. Аналогични на системата ЛОТАР съществуват в повечето държави членки. И те са системи, които подпомагат ти самият да имаш поглед върху движението на парите и да можеш във всеки един момент да си направиш анализи за себе си. Няма нищо унизително в онова, което ни прави по-добри. Така гледам на нея.
1 минута
Това спасява от деменция
Поддържането на активна дейност през целия живот, особено преди 50-годишна възраст, ...
12 минути
Пенсиониран генерал ще оглави генералния щаб на израелските въоръжени сили
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и министърът на отбраната Израел Кац се споразумяха ...
2 часа
Как да разберете дали сте пристрастени към телефона си
Възможно е да сте пристрастени към телефона си или към социалните мрежи, но без да осъзнавате ...
10 часа
Роден музей подарява на посетителите си зъб от акула
На 2 февруари 2025 Природонаучният музей ще отбележи Световния ден на влажните зони с ...
10 часа
Първи военни действия на Доналд Тръмп
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви че по негово нареждане са били нанесени въздушни ...
ohnamama.bg
Дете с инат: Как да се разберем и да не пречупим духа му
Чуйте тази статия в аудио формат:
Да бъдеш със силна воля не е като да си „лошо дете“. ...
11 часа
Извадиха десетки кърлежи от ухото на момиче
Момиче от Малайзия се оплакало от болки в ухото, които по-късно се разбрало, че са причинени ...
12 часа
Управляващата партия в Сърбия остро критикува държавната телевизия за отразяването на протестите
Управляващата Сръбска прогресивна партия /СПП/ остро осъди "скандалното отразяване ...
12 часа
Русия е ударила училище в Курска област, десетки хора са затрупани
Украински военни съобщават, че руските сили са ударили сграда на училище във Курска ...
12 часа
Учени установиха колко най-дълго може да живее човекът, резултатите са изумителни
Векове наред хората са мечтали да преместят границите на стареенето, но нови изследвания ...
13 часа
Убитите деца във Вакарел са открити в леглата си от техния баща с множество прорезни рани
Момиченце на 5 години и момче на 11 са открити мъртви с множество прободни рани в таванско ...
14 часа
Борисов: Искам обяснение за задълженията от близо 3 млрд. лева през 2024
Нуждата от редовно правителство е безспорна, но като лидер на най - голямата партия ...
14 часа
Хасковският съд остави в ареста Янко-Полицая, обвинен в опит за убийство
Хасковският окръжен съд остави в ареста за постоянно 55-годишния Янко Тодоров, по-известен ...
15 часа
Първи снимки от къщата, в която са открити двете убити деца във Вакарел
Появиха си първите снимки от Вакарел, където по-рано бе съобщено, че две деца са открити ...
15 часа
Опасна красота: Трета жена в „Пирогов“ след слагане на ботокс
Трета жена е посетила „Пирогов” заради усложнения след поставяне на ботокс. Това ...
16 часа
Протестите в Сърбия: Хиляди блокираха и трите моста в Нови Сад
И трите ключови моста в Нови Сад - Варадинският мост, Мостът на свободата и Мостът на ...
16 часа
Ето го цар Трифон 2025
Винопроизводителят Йордан Петров беше избран за тазгодишния Цар Трифон в старозагорското ...
16 часа
По-скъп газ през февруари
КЕВР утвърди цена на природния газ за февруари – 84,34 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, ...
17 часа
Масирани руски удари над Украйна, жертвите са най-малко 10
Най-малко 10 са вече жертвите на руските удари, нанесени на различни места в Украйна ...
17 часа
Убийство на две малки деца във Вакарел, задържана е майка им
Жестоко убийство на две малки деца във Вакарел.
Сигналът за престъплението е подаден ...
18 часа
Млад мъж с крадена кола предизвика зрелищна катастрофа при гонка с полицията в Софийско (ВИДЕО)
Зрелищна катастрофа е станала в центъра на софийското село Равно поле след гонка между ...
18 часа
Пожар в старчески дом близо до Париж, има жертви и ранени
Най-малко трима души загинаха при пожар в старчески дом близо до Париж, съобщи Мишел ...
18 часа
Съвременният бич: Затлъстяване, наднормено тегло и емоционално хранене
Половината от населението в световен мащаб ще бъде със затлъстяване или наднормено ...
19 часа
Федерален съдия отказа да блокира екзекуция с азотен газ в Алабама
Федерален съдия отказа да спре четвъртата екзекуция с азотен газ в САЩ, като заяви, ...
19 часа
Инцидент с папа Франциск стресна Ватикана (СНИМКИ)
Папа Франциск се препъна на влизане в аудиторията на Ватикана за съботната му аудиенция, ...
19 часа
„Хамас“ освободи трима израелски заложници
Палестинското ислямистко движение "Хамас" предаде на Червения кръст в град Хан Юнис ...
20 часа
Почина бившият президент на Германия Хорст Кьолер
Бившият президент на Германия Хорст Кьолер, заемал президентския пост от 2004 г. до 2010 ...
20 часа
„Медицински надзор“ подхваща фрапиращите казуси с ботокса
Изпълнителна агенция (ИА)„Медицински надзор“ започва проверка във връзка с регистрираните ...
20 часа
Развитие по случая: Консулът ни в Стокхолм посети моряците на кораба „Вежен“
Консулът на България в Кралство Швеция Стефан Стойков е посетил осемте български граждани ...
21 часа
Външно министерство препоръчва да не се пътува до Нови Сад
Българските граждани и автомобилни превозвачи да не пътуват днес (1 февруари) към Нови ...
21 часа
Илон Мъск дарил 288 млн. долара за изборите през 2024 г.
Милиардерът Илон Мъск е похарчил най-малко 288 млн. долара, за да помогне за избирането ...
22 часа
Нинова постави „Слаб 2“ на кабинета „Желязков“: Тази прегръдка с ГЕРБ е смъртоносна за БСП
„На този етап поставям „Слаб 2” като оценка на кабинета „Желязков”. Това е може би ...
22 часа
Само в рамките на четири месеца: Южна Каролина умъртви трети затворник
Само в рамките на четири месеца Южна Каролина умъртви трети затворник - Марион Боуман ...
22 часа
Силен трус в Еквадор
Земетресение с магнитуд 5,7 по Рихтер разтърси Еквадор.
Това съобщи Германският изследователски ...
22 часа
ФБР започва мащабни съкращения
Федералното бюро за разследване (ФБР) започна широкообхватни съкращения на персонала ...
22 часа
Катастрофа на магистрала „Струма“ в посока София, има гъста мъгла
Катастрофа стана на 152 км на автомагистрала (АМ) „Струма“ в посока София, съобщиха ...
22 часа
САЩ започват да преместват мигранти в Гуантанамо до 30 дни
САЩ ще започнат да преместват мигранти в центъра за задържане в Гуантанамо, Куба, в ...
23 часа
Гореща „Hell’s Kitchen“ седмица в „Черешката на тортата“
Следващата седмица звезди от Кухнята на Ада се изправят срещу исполина на „черешките“ ...
23 часа
Запрянов: Придобиването на F-16 ни прави една от държавите на Балканите с най-модерния тип самолети
Ние ще придобием 16 самолета F-16 Block 70, което ни прави една от държавите на Балканите с ...
1 ден
Пеевски: Няма да допуснем ПП-ДБ да намалят заплатите на полицаите
Лидерът на „ДПС – Ново начало” Делян Пеевски изпрати съобщение до медиите, в което ...
1 ден
Вярно ли е, че напитките с колаген могат да върнат младостта на кожата ни?
Британците харчат над един милиард лири годишно, за да прикрият или предотвратят един ...