- Военното министерство е готово да предостави сгради за бежанците от Сирия
Военното министерство е готово да отстъпи сгради в 26 войскови района за подслоняване на бежанци от Сирия и Близкия Изток, съобщи министър Ангел Найденов. Военните помещения биха могли да дадат убежище на близо 10 000 бежанци.
Той посочи, че сградите са в окаяно състояние и е необходим ремонт. „Те се намират в доста тежко, окаяно състояние, което означава, че трябва да бъдат изразходвани много пари и време, за да бъдат пригодени за настаняване на бежанци”, уточни военният министър.
Предложенията са за Кресна, с. Игралище (община Струмяни), Айтос, с. Русокастро, Карнобат, Звездец, Ардино, Момчилград, Нова Загора, с. Шивачево (община Твърдица), кв. „Устово” (община Смолян), Чирпан, с. Брод (община Димитровград), Любимец, с. Левка и с. Студена (община Свиленград), Симеоновград, Харманли, Болярово, Елхово и три села в община Елхово, с. Гуцал (община Самоков).
Найденов уточни, че не е без значение какво е отношението и нагласата на местните власти и на населението за предложенията за настаняване на бежанци в тези райони. Той посочи, че към момента предварителната оценка на специалистите е, че разходите, свързани с приемането на бежанците, ще бъдат в рамките на около 10 млн. лв., като допълни, че това подлежи на уточняване.
Министърът заяви още, че е разговарял с началника на Военномедицинска академия. „Има готовност от страна на ВМА да бъдат дарени за бежанците спално бельо и ваксини за инфекциозни заболявания. А отделно са начертани и възможности за предоставяне на една мобилна клинична лаборатория и една хирургична манипулационна за малка хирургия, съответно с необходимите служители и персонал”, съобщи Найденов.
Още през месец юли е постъпило и искане от американското посолство американци да обучава либийски военни на територията на България. Либийците ще бъдат обучавани в съвместните поделения със САЩ в Ново село и в Граф Игнатиево.
Министър Ангел Найденов посочи, че министерството смята предложението за приемливо, информиран е и премиерът Пламен Орешарски. Министърът ще държи Народното събрание също да се произнесе. Той обясни, че става въпрос за подготовка на между 5000 и 8000 либийски военнослужещи в следващите 8 години. Не е ясно обаче кога ще дойдат първите либийски военни, защото предстои уточняването на правната, финансова и техническа рамка.