60% от семействата, чиито бебета са родени с лицеви аномалии, са били посъветвани да изоставят децата си в дом. В 30% от случаите на майките не е било разрешено да видят децата си в първите дни след раждането. Това сочат данни на Асоциацията за лицеви аномалии (АЛА), обединяваща пациенти с лицеви аномалии и техните родители. Макар в много от случаите на родителите да е казвано, че няма да се справят с храненето, данните показват, че в 77% от случаите няма нужда от сондово хранене.
Съосновател на организацията е проф. Юрий Анастасов, ръководител на Отделението по пластична и краниофациална хирургия към пловдивската университетска болница „Св.Георги”. Отделението е специализирано в лечението на вродени лицеви аномалии с подкрепата на световноизвестни учени и международни организации. А проф. Анастасов е утвърден професионалист в България, признат от международни организации. Той е също и ярък филантроп – отдаден на идеята да се осигури максимално добро лечение на пациентите с лицеви аномалии и да се предотврати изоставянето на деца в домове поради това, че имат цепнатина на устната и/или небцето.
Проф. д-р Анастасов беше пореден гост на инициативата на Карин Дом - Кафе Сосиете. Във Варна той проведе обучение пред 45 медици, логопеди и психолози на тема вродени лицеви аномалии. Попитан защо е необходима благотворителността, специалистът отговори: „Защото е голяма честотата на вродени лицеви аномалии и липсва национална политика, а рентабилността и възвращаемостта на средствата е голяма”.
Инициативността и професионализма на проф. Анастасов продължават и в посока създаване на регистър за пациенти с вродени лицеви аномалии, филм за хранене на такива пациенти и лобиране пред Европейската комисия за създаване на европейски стандарт за ранна грижа при деца с вродени лицеви аномалии.
Асоциацията за лицеви аномалии е създадена през 1997 година. От тогава до днес постигнатото е много – подпомогнато е лечението на деца с вродени цепнатини на устната и/или небцето, вкл. и на деца, изоставени в домове, като е привлечено и допълнително финансиране и специалисти. От 2011г. за тези деца е осигурено дофинансиране на ортодонтско и логопедично лечение и мултидисциплинарно консултиране в Центъра в Пловдив.
Организацията издава и предоставя безплатно информационни материали за родители и медицински специалисти. Заслуга на АЛА е и създаването на национална родителска мрежа от обучени родители за оказване на взаимопомощ и подкрепа на нови родители в най-трудните първоначални моменти след раждането на дете с лицева аномалия. За тази своя дейност, която е насочена към предотвратяване изоставянето на деца, получава наградата «Проект на годината 2011».