Спекулациите, че някой подарява водата на Гърция и че България няма изгода от това нещо, трябва да бъдат категорично разсеяни. Това заяви министърът на околната среда и водите Манол Генов при изслушването в парламента във връзка с искането от гръцка страна за сключване до края на май 2025 г. на дългосрочно търговско споразумение за осигуряването на регулирано водоподаване по река Арда за нуждите на гръцките земеделци.
Генов бе извикан в парламента заедно с премиера Росен Желязков, министъра на енергетиката Жечо Станков и министъра на земеделието и храните Георги Тахов, които също бяха изслушани от депутатите по казуса.
Шефовете на ДАНС и на разузнаването също дойдоха в Народното събрание по искане на "ДПС-Ново начало“, според които по темата има класифицирана информация. Предложението за закриване на заседанието бе отхвърлено, но от партията настояха да разберат дали Асен Василев е водил преговорите с Гърция.
Костадинов: НЕК е продължила да предоставя безплатно почти целия дебит на р. Арда на Гърция
Премиерът Желязков потвърди в залата, че по решение на тогавашния премиер Николай Денков е създадена медувеждомствена група, оглавена от финансовия министър Асен Василев, като идеята е била страната ни да договори участие в ръководството на пристанището в Александруполис.
"Трябва да се установи какви са намеренията на правителството за защита на българския национален интерес, какво ще получи държвата срещу регулярното подаване на вода за гръцките земеделци и то при положение, че в България има криза с водата", заяви в началото на изслушването лидерът на партията Костадин Костадинов. "България използва не повече от 10% от водите на р. Места, чийто договор за позлване също изтича скоро. В същото време земедецлите в района на Гоце Делчев нямат вода за напояване, докато гърците дори са направили язовир по реката", допълни Костадинов.
България ще търси опции да разшири договорките с Гърция
"През 1964 година е сключена спогодбата за висящи финансови въпроси. България е била задължена за 60 години да предоставя вода на Гърция от река Арда - 186 млн. кубика годишно. Водата е осигурявана по заявка, когато Гърция е имала нужда. Това задължение е било репарационно. Гърция е поела ангажимент да направи изравнител за своя сметка", заяви по време на изслушването премиерът Росен Желязков. Той обясни, че служебното правителство е сключило с южната ни съседка споразумение за временно ползване в периода юли-септември 2024.
Ще търсим временно решение, за да имаме време да подготвим ново споразумение, което да надхъврля предмета на конкретно поставените въпроси, добави още министър-председателят пред депутатите. Но отказа да даде повече детайли. "Няма да говоря за преговорната позиця на България, защото това е и въпрос на тактика, не е само въпрос да ви информирам и не е само въпрос на трансперантност", добави Желязков.
БСП пък поставиха въпроса какви финансови ангажименти е поела Гърция съгласно сключеното през 2024 г. временно споразумение между НЕК и региона на Източна Македония и Тракия за регулярно водоподаване по Арда за нуждите на гръцките фермери и дали България дава водата безплатно, каквото мнение циркулирало в общественото пространство.
„Безвъзмездно по време на това споразумение няма. Възмездието е електроенергията, която НЕК в определени часове приема от гръцката държава“, заяви министър Манол Генов.
НИМХ: Декември 2025 е с най-много валежи от 2015 г. насам
Каква е предисторията
Преди 10 месеца изтече един от двата договора, които България има с Гърция за снабдяване на земеделски земи с води от реките Места и Арда. Договорите са част от Споразумението за репарации след Втората световна война, и след изтичането им Гърция отново иска да ползва български води.
Става въпрос за напояване на близо 20 хиляди хектара гръцки земи. Гръцки фермери вече излязоха на протести с обвинения към правителството, че не е подновило споразумението за ползване на Арда. За река Места в сила е споразумение за ползване на водата й до 2031 г. В замяна на договора с за водите на Арда Атина е отворила три гранични пункта на границата с България.
Спогодбата от 1964 г., касаеща водите на р. Арда, са изпълнени от страна на България, дори са и преизпълнени. Притесненията на гръцките фермери са напълно разбираеми, водите на Арда поддържат изключително добре земеделието на Гърция. За толкова години, обаче, гръцката страна можеше да построи язовир на своя територия, който да задържа водите на Арда след преминаването им в гръцка територия.
Преди дни и бившият зам.-министър на околната среда и водите Любка Качакова призова правителството да не преподписва договорите с Гърция за ползване на реките Арда и Места. България има и още един договор с Гърция - за ползването на водите на река Места, при който българската НЕК е поискала възмездно ползване на водите, като страната ни получава допълнителни количества ток през зимата. Този договор изтича през 2031 г. Река Места е голяма болка за много поколения за хидроинженери, защото ние ползваме едва 10% от капацитета й, а с договора от 1996 г. сме се съгласили да даваме на Гърция 29% от нея /фактически тя обаче използва 90% от водите й/. Това на практика блокира напълно развитието на всички проекти по поречието й още от 1970 г. насам, обясни експертът. "Река Места няма друг подобен аналог в света - България инвестира в гори, язовири, залесяване, опазване, за сметка на това ползваме 10%, а Гърция - останалите 90% от нея", възмути се Качакова.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня