/ ThinkStock/Getty Images
Работодатели и синдикати се събраха на спешна среща с ресорния министър Александър Николов в Министерството на енергетиката относно помощта на държавата за скъпите ток и газ. Те настояха за поемане на ясен и категоричен ангажимент, който да даде трайно решение на проблема с цената на електроенергията за небитовите потребители.

След срещата, обаче, пред медиите те обясниха, че до решение не се е стигнало. 

"Като ресорен министър Николов заяви, че от страна на енергетиката не може да се поеме целият този ресурс и, че без намесата на Министерство на финансите не биха могли да се справят. Така че ние съжаляваме, че в срещата не участва и Министерство на финансите, защото видяхме гледната точка само на Енергийното министрество. Ние не можем да направим компромис", заяви Добри Митрев от БСК и допълни, че има "усещането за някакъв пазарлък".

"При срещата с министър Николов ние обърнахме внимание, че водим разхвърляни разговори. В Министерски съвет ни казаха да отидем да се разберем с Министерство на енергетиката. В Министерство на енергетиката ни казват, че са дотук и не могат без Министерски съвет и Финансовото министерство. Явно трябва среща, на която да се съберат всички, за да се разберем не дали, а как", каза от своя страна президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

Ако не се стигне до разбирателство, бизнесът излиза на протест на 18 май. 



"От 14-ти миналия месец настояваме за тези срещи. На срещата миналия четвъртък с премиера Кирил Петков, той заяви, че разговорите ще продължат Енергийното министерство и затова сме тук. Нашето основно искане е ясен и категоричен ангажимент, който да даде трайно решение на проблема с цената на електроенергията за небитовите потребители, а не да влизаме в тези преговорни процеси всеки месец и то със закъснение. Това води до ескалация на цените на стоките и услугите. Това очакваме от правителството - да реагира, докато се нормализира цената на електроенергията на българската независима енергийна борза", заявиха преди срещата Добри Митрев от БСК и  Добрин Иванов от АИКБ.

Работодателите заявиха, че до момента са били подпомогнати по различни начини, но и не съвсем. "В началото имаше конкретна компенсация в размер на конкретна сума. След това беше възприет нашият подход за компенсиране процент от превишението на цената, която беше формулирана, но беше сложен таван, който ограничаваше тези компенсации и това довеждаше до крайна завишена цена за бизнеса. И това се вижда от сметките на всеки предприемач", обясни Иванов. 

Той обяви, че предложението на работодателите е не да се правят договорки всеки месец, а да има ясен ангажимент и формула, по която да се изчислява тази компенсация и тя да се прилага автоматично всеки месец.

„Формулата, която предлагаме, е компенсацията да е в размер на 75% от разликата между средномесечната цена на електроенергията, формулирана на борсата, и цената на енергийния микс за месеца”, добави той.