Утилизация на боеприпаси се извършва на 3 места у нас
Утилизация на боеприпаси се извършва на 3 места у нас / снимка: БГНЕС, архив

В момента утилизация на боеприпаси се извършва само на три места в България. В контрола по тази дейност са включени много институции. Междуведомствената комисия, която за кратко наричаме експортна комисия, включва представители на икономическото министерство, външното, отбраната, МВР и всички служби.

След като веднъж фирмата има лиценз за производство и търговия с боеприпаси, тя трябва да получи отделно разрешително по всеки договор за утилизация на вносните, както и разрешително от служба КОС за транспорт и съхранение. Освен това е необходимо разрешително за прилагане на конкретна технология по така нареченото разснарядяване на боеприпасите.

За проблем в Горни Лом още преди пет години сигнализират неправителствени организации, съобщава бТВ. „Разбрахме от гръцките медии за договор от 1,6 млн. мини, които ще бъдат предадени в България за обезвреждане, защото гръцките власти не разрешават да стане на гръцка територия. Получихме мълчалив отказ. Върховният административен съд отсъди, че делото трябва да бъде прекратено”, разказва екоактивистът Петър Пенчев.

Експертите са открили невзривени палета с мини. Боеприпасите са немско производство, докарани по договор за утилизация с гръцката армия. Контрактът е от 2008 г. Фирма „Видекс” има издадени две разрешителни, но не се споменават количествата мини за утилизация.

Станчо Петков е един от тримата експерти, които влизат вчера сутринта за оглед в унищожения цех. По думите му там е имало десетки тонове взрив в разрез с изискванията за безопасност.

По данните на експерти на мястото са били струпани близо 900 000 мини, а част от тях все още се намират в Горни Лом. Заради следствената тайна, не е ясно какви документи са представили от завода в служба КОС и защо са искали да местят мините в софийския си склад в Сеславци.

Охраната е в неведение какво се вкарва с камионите в складовата база. Фирмата използва бившите складове за експлозиви на „редки метали” от близо 20 години, обясниха местни хора.