- Стефан Софиянски за проблема с бездомните кучета
Макар и закъсняло външното финансиране, което ще търси България на международните пазари, трябва да бъде насочено към подобряване на стопанската обстановка в страната и стимулиране на потреблението. Това коментира в интервю за Дарик Стефан Софиянски. По думите му кризата е била задълбочена от правителството на ГЕРБ, заради липсата на икономическа активност и свитото потребление. Като първите бързи мерки срещу това Софиянски предлага да се увеличават парите за капиталовите разходи на общините и да се вдигнат пенсиите. Повишаването на минималната заплата не било нужно, по-важно било да се вдигне средната заплата по естествен път чрез оживяването на икономиката.
Страната била трайно в стопанска криза
„При нас кризата се изрази не толкова във финансовата система, защото имаме стабилни банки, имахме добър резерв. При нас кризата беше в потреблението и най-вече в икономиката и вместо да се вземат тези мерки - една от обещаните мерки в началото на мандата, която не зная защо не се изпълни, беше да се намали ДДС", коментира Софиянски. Според него е трябвало още от първите години да се отиде на максимален допустим дефицит и да се допусне известна инфлация. „Не съм против харченето на резерва, но трябваше да се харчи инвестиционно, по начин който да увеличи потреблението и стопанската активност", обясни тезата си бившият столичен кмет.
По думите му вместо да вземат тези мерки три години премиерът и финансовият министър повтаряли „глупавия рефрен", че страната е в криза. „Ама чакай бе, човече - ти си три години на власт и повтаряш, че си в криза!?!", каза още Стефан Софиянски.
По повод постигнатата финансова стабилност той коментира, че на практика няма финансова стабилност, защото имало „похарчен държавен резерв без съживяване на икономиката и намалени данъчни постъпления спрямо предвидените". „В крайна сметка имаме нулев икономически растеж, силно свито потребление и напускане на инвеститори", обобщи Софиянски.
Пари за общините, земеделците и за вдигане на пенсиите
Колкото и да е закъсняло външното финансиране, то трябва да бъде взето, но трябва да бъде и насочено правилно, коментира Софиянски по повод вчерашното решение на кабинета да започне подготовката по емитирането на държавни ценни книжа в евро на международните капиталови пазари.
Според бившият столичен кмет и премиер в служебното правителство през 1997 г. настоящият кабинет трябва да използва парите от емитирането на държавни ценни книжа, за да подобри стопанската обстановка в страната. „Макар и по-скъпо сега, това финансиране трябва да увеличи капиталовите разходи на общините", смята Софиянски. По думите му това е първият и най-лесен начин парите да стигнат до икономическите субекти и хората.
За да задържим земеделието, единственото, което увеличава в момента дела си в БВП, трябва да бъдем коректни към земеделците, допълни Стефан Софиянски. И обясни, че това трябва да стане със съществуващите средства, но трябва да се изнесе субсидията на два пъти, като българската компонента да се дава преди реколтата.
Третото е, с всичките си рискове, да се увеличат пенсиите, за да се даде едно рамо на потреблението, кмет още Софиянски. Той поясни, че пенсионерът е активен потребител и затова предлага да се вдигнат само парите за възрастните, а не минималната работна заплата.
Решение за „Белене" - добре, но къде е визията за след това?
Решението за „Белене", каквото и да е, трябваше да бъде взето в първите месеци на този мандат, за да не се губят толкова пари и да се успокоят обществените настроения, коментира Софиянски. С думите, че има аргументи и „за" и „против" довършването на централата, той отказа да коментира дали отказа от „Белене" е добро решение или не. „Важното е да имаш силата и познанието да си устоиш решението, което липсва на това правителство", допълни той.
„Всяко правителство, влизайки в управлението, трябва да има в главата си енергийната стратегия - трета година това правителство, като отидем при Путин, строим АЕЦ „Белене", като отидем в САЩ или някъде другаде - спираме да го строим", коментира още Софиянски.
По думите му сега след взетото решение, властта не казвала какво правим в енергетиката. „Говори се за някаква химерна газова централа", отбеляза бившият столичен кмет. Според него след като е взето решението, трябва да се изгради ясна политика с баланс между конвенционалната и алтернативната електроенергия. „Трябва да работиш системно, това трябва да ти е в главата - не може да си сменяш министрите като ръкавици и да искаш да имаш трайна визия за нещо", допълни Софиянски.
За проблема с бездомните кучета
Няма лесно решение на проблема с бездомните кучета в София, но е нужна системна работа и мъжество да се противопоставиш на общественото мнение, защото винаги има недоволни, коментира пред Дарик бившият столичен кмет. По думите му въпреки, че е имало протести срещу действията на общината по негово време, заради мерките срещу кучетата по улицата, броят на четириногите без стопани в София е бил сериозно намален.
„Започнахме работа през 1995 година от над 30 000, нямаше и структури тогава. Системно, може би не с темповете, които удовлетворяваха хората, ги намалявахме и за тези десетина година вече бяха станали под 10 000. Вече се забелязваше отсъствието им. Борисов като стана кмет след мен направи грешката, която аз допуснах в началото. Пусна съвсем малки операционни, които просто не можеха да насмогнат с кастрацията", обясни Стефан Софиянски.
Той отбеляза, че след това е бил назначен днешният министър на земеделието. „Някъде в този период, още по времето на Бойко Борисов, кучетата се върнаха доста. Почувстваха се отново добре и уютно по улиците и за съжаление засега имаме нещо, което не сме допускали дълго време", добави ексградоначалникът.
Според него и кризата е била стимул, защото кучетата излизат на улицата и стават по-многобройни, когато се влоши стандартът на живот. „Поначало проблемът е труден, защото в съзнанието си хората са разделени на две. Поставете се на моето място докато бях кмет или на сегашния кмет. Както и да решиш проблема, винаги ще има недоволни. Трябва просто да се работи системно, трайно, да имаш смелостта и мъжеството да се противопоставиш на общественото настроение там, където си сигурен, че си прав. Аз съм имал много тежки моменти. Децата ми са били кълнати. Имаше лозунги пред общината „Когато куче ухапе дете, убиват кучето. А когато дете удари куче?", разказа Стефан Софиянски.
„Това, което липсва и на местно, и на национално ниво в България по време на управлението на ГЕРБ, е работа!", заключи той.