Ще върне ли визите за българи Великобритания при излизане от ЕС и какви промени се готвят за туристите и желаещите да се установят на Острова?
Отговорът на тези най-често задавани въпроси от няколко дни е спекулативен. Защото никой още не знае точно какво споразумение ще сключи страната с ЕС и колко време ще отнеме целият процес, допълва "24 часа". Според информацията към момента обаче изглежда малко вероятно, даже невероятно, да бъдат въведени визи за краткосрочни пътувания до Великобритания за българите или граждани на другите членки на ЕС.
Плевнелиев: След Брекзит трябва да се действа решително
Страната в момента има споразумения с държави по целия свят за безвизово пътуване с краткосрочен престой.
Само около 6 хиляди работещи българи и румънци вече имат британски паспорт, сочат британските статистически данни. Около 65 хил. българи живеят във Великобритания, ако се вярва на данните, публикувани от Британския статистически офис, които се базират на годишното изследване на населението Annual Population Survey.
Тази цифра бе официално съобщена през август 2015 г. и е за периода до края на 2014 г. Тя не включва студентите, живеещи в общежития, и според публикуваната таблица реалният брой българи във Великобритания може да е +/- 11 000 души.
ЕС няма да обсъжда отношенията с Лондон, докато не получи молба за излизане
232 000 българи и румънци са работили в страната между януари и март 2016 г., показват пък последните данни за пазара на труда, публикувани от Националния статистически офис по-рано този месец.
55 247 са работещите българи във Великобритания по последни данни за първото тримесечие на годината.
Какви са възможните варианти за оставане във Великобритания на тези, които все още не са кандидатствали за британски паспорт, и ще могат ли българи, които все още не са се установили на Острова, да си търсят работа там за в бъдеще?
Категоричен отговор на този въпрос в момента никой не може да даде. Намаляването на потока имигранти от ЕС беше един от основните мотиви за британците да гласуват за излизане от ЕС. Някои от лидерите на кампанията по напускане дадоха заден ход почти веднага след обявяване на победата.
Процедура, която документално да потвърди правото на жителите на ЕС да останат във Великобритания от деня на излизане на страната от ЕС обаче, все още няма. По сегашните правила само тези, които са живели на Острова 5 г. или повече, могат да подадат документ за постоянно пребиваване, а след 6 г. - и за британско поданство.
Вариантите са три:
1. Великобритания сключва споразумение за достъп до единния пазар, подобно на това, което имат Норвегия и Швейцария, и реално нищо не се променя. Гражданите на ЕС ще имат неограничени права за работа, но вероятно режимът за получаване на помощи и пенсии ще бъде значително затегнат.
2. Великобритания сключва споразумение за търговия, подобно на това, което Канада има с ЕС.
3. Великобритания не сключва никакво споразумение и единственият вариант за работници от ЕС да дойдат в страната е по сега съществуващата точкова система, която не включва нискоквалифицирани кадри.