Президентът Георги Първанов разкритикува остро правителствената политика в сферата на науката и образованието в словото си по повод Деня на славянската писменост и българската просвета на тържеството, състояло се пред Народната библиотека Св. св. Кирил и Методий в столицата. Държавният глава заяви, че управляващите не трябва да гледат на науката и образованието като на бюджетно бреме и ги призова да уредят статуса на българския учител. Първанов поиска законодателни промени в областта на висшето образование и призова правителството да започне строеж на Национален художествен и исторически музей. Президентът се обяви категорично срещу опитите българският книжовен език да отпадне от държавните изисквания.
Президентът напомни на управляващите, че в оставащата година до края на мандата имат да изпълняват ангажименти в сферата на образованието.
"Когато сме обявили науката и образуванието за свой държавен приоритет означава, че трябва да престанем да гледаме на средствата, инвестирани в тези сфери, като на бюджетно бреме. Не, това е фактор на развитието", каза Първанов.
Първанов поиска промени в закона за висшето образование, закона за научните степени и звания, както и приемането на дългосрочна и ефективна стратегия за научните изследвания. Президентът не отмина и проблемите в средното образование.
"На този ден трябва да си дадем сметка, че не може да се обръщаме с лице към средното образование само от стачка на стачка. Ние сме длъжни да намерим стратегическите, трайните, дългосрочните решения по социалния, по професионалния статус на българския учител", заяви държавният глава.
Като индиректна забележка към дейността на Министерството на образованието прозвуча и несъгласието на държавния глава с отпадането на българския книжовен език от държавните изисквания.
"В условията на глобализация ние сме длъжни да отклоним всякакви тежнения за отпадане на държавното изискване за усвояване на книжовния език", подчерта Първанов.
Министърът на образованието Даниел Вълчев не пожела да анализира критиките. Той бе категоричен, че не може да си позволи да коментира слово на държавния глава.
По-рано президентът Георги Първанов заедно с образователния министър Даниел Вълчев и с министъра на културата Стефан Данаилов поведоха традиционното шествие за 24 май. Над 1300 ученици от цялата страна, 8 мажоретни състава и още толкова училищни духови оркестри участваха в манифестацията. Дефилираха още учители от София, Видин, Бургас, Белоградчик и други градове на страната, преподаватели и студенти от Софийския университет, както и учените от БАН. Към шествието се присъединиха и младите учени и докторанти, които този път не протестираха, а само отбелязаха празника с минута мълчание пред паметника на Цар Освободител до Народното събрание.
С едноминутно мълчание докторантите и научните сътрудници напомниха за изчезващия вид „млад учен” у нас и разгънаха пред парламента плакат с текст: „Оскърбените учители, прокудените докторанти, избягалите студенти и недоучилите ученици”. С раница на гърба, в която носеше двегодишния си син, шествието на недоволните млади учени водеше физикът Христо Лафчиев.
"24 май е хубав празник. Ще уволнят още десет учители, десетина докторанти ще избягат в чужбина...", каза иронично Лафчиев. На въпрос за замисленото увеличение от правителството на стипендиите за докторанти научният сътрудник заяви, че не са видели още нито един лев. После и той, и колегите му почетоха тържествения ритуал пред паметника на светите братя пред Народната библиотека на празненството, организирано от МОН и Столичната община. След изпълнението на хора на Националното музикално училище "Любомир Пипков" кметът на София Бойко Борисов констатира: "Ако българските институции работят и са заедно така във всеки един ден от нашето ежедневие, аз съм сигурен, че ще сбъднем това, което е казано - че народът ще "върви възродени".", заяви Борисов.Овациите обраха първокласниците от 22-ро училище в София Дея Евтимова и Димитър Ангелов с изпълнението на стихотворението на Вазов "Аз съм българче". „Икономика, основана на знанието”, бе темата на академичното слово, прозвучало по традиция в аулата на Алма матер. Преди това президент и кмет заедно разгледаха изложбата „Дарението”, открита в Народната библиотека, придружавани от министрите Стефан Данаилов и Даниел Вълчев.
Тази вечер е традиционният прием в резиденция Бояна, който държавният глава и първата дама дават всяка година на 24 май.