Софийска градска прокуратура (СГП) предяви постановление за привличане в качеството на обвиняем на бившия служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев за корупция в размер на 1 482 218 лева. Това съобщиха от обвинението.
Досъдебното производство е образувано на 16.01.2024 г.
След анализ на събраните към настоящия момент доказателства наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че съществуват разумни основания да се смята, че е извършено престъпление по чл. 219, ал. 4 във връзка с ал. 1 от НК – безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай.
От прокуратурата посочват, че конкретно, че на 02.06.2023 г. в град София в качеството си на длъжностно лице, служебен министър на вътрешните работи, не е положил достатъчно грижи за управлението на повереното му имущество, като подписал допълнително споразумение за увеличаване на цени на дейности, предмет на договор за изграждане на система за изготвяне на български лични документи, в нарушение на Закона за обществените поръчки и Вътрешните правила за управление на цикъла на обществените поръчки в Министерство на вътрешните работи.
Увеличението на цените не е било извършено съгласно методика, одобрена с акт на Министерски съвет, без да е бил изготвен проект за допълнително споразумение от юрист в сектор „Правно-нормативно обслужване“ на дирекция „Управление на собствеността и социални дейности“ при МВР и без да е извършено пазарно проучване на цените на дейностите по договора чрез възлагане на пазарна оценка на сертифицирани оценители. От това са последвали щети в особено големи размери – 1 482 218 лева.
Спрямо обвиняемия е постановена мярка за неотклонение „Гаранция“ в размер на 10 000 лева.
Софийска градска прокуратура ще осигури точното установяване на всички факти по случая, разкриването на обективната истина и спазването на законите на Република България.
По-късно днес Демерджиев излезе с коментар в социалните мрежи.
"Когато разкриеш влиянието на Пеевски в МВР и разпънатият чадър срещу контрабандата. Когато го накараш да мълчи и да не може да отговори на елементарни и конкретни журналистически въпроси, той реагира по единствения възможен начин – задейства своите бухалки в лицето на овладените от него институции", пише той.
"След като Калин Стоянов се снима гордо с новите документи за самоличност и благодарение и на тях бяхме приети в Шенген, някой реши, че при сключването на договора е нарушен законът. Индексацията по договора се наложи вследствие на дългия период от подаването на офертите при започване на процедурата до сключването на договора, поради водените съдебни дела. По тази процедура компетентните дирекции в МВР работиха почти шест месеца, за да обезпечат резултата – по-евтини и много по-сигурни документи за самоличност за българските граждани", допълва Демерджиев.