Представители на „Възраждане“ и „БСП за България“ дойдоха пред Паметника на Съветската армия. По-рано там „Левицата“ направи палатков лагер срещу премахването на паметника.
 

протест паметник
Булфото


"Тук сме да защитим за пореден път опитите на самозабравили се управляващи да съборят паметника на Съветската армия, да се опитат да събарят, който и да е, паметник в България, символизиращ различни периоди в българската история", коментира депутатът Георги Свиленски от „БСП за България".
 

протест паметник
Булфото


Областният управител: Има дълга процедура по преместването на Паметника на Съветската армия


Според Свиленски въпросът се поставя в този момент, „защото си търсят избиратели за изборите“. "Най-лошото ще бъде, ако наистина паметникът бъде съборен - тогава те трябва да прекратят своето политическо съществуване, тъй като няма да има какво повече да събарят и съответно нямат място в политиката", смята депутатът.
 

протест паметник
Булфото


Някои от гражданите, дошли на място, носеха тениски с логото на „Възраждане“ след като лидерът на партията Костадин Костадинов написа във Фейсбук, че софийската организация на формацията ще бъде пред паметника.

„Левицата!“ ще пази от премахване Паметника на Съветската армия с палатков лагер

Депутатът от „Възраждане" Ивелин Първанов поясни, че са дошли, за да запазят нашата история и суверенитета на България. „Не може някое чуждопоклонничество, диктувано от чуждо посолство, да деформира целия облик на столицата и цялата ни история", коментира той. По думите му България има своята история, а народът желае да бъде питан. Не може няколко чиновника в Столичната община да решават вместо гражданите на столицата, добави Първанов. Според него може би трябва да има местен референдум за паметника. Депутатът заяви, че докато от общината и управляващите не се откажат от намерението за демонтиране, от „Възраждане" ще бъдат там.
 

протест паметник
Булфото


Областният управител на София-град Вяра Тодева каза, че има дълга процедура на проектиране и съгласуване на преместването на Паметника на Съветската армия.

С решение на Министерския съвет от 2 август бе променен статутът на мемориалния комплекс „Паметник на Съветската армия" в Княжеската градина в София от имот публична държавна собственост на имот частна държавна собственост. Така той вече е в управление на областния управител, обясни Тодева.
Биляна Иванова, Никол Николова /БТА