Помилването е висша държавна милост според Маргарита Попова
Помилването е висша държавна милост според Маргарита Попова / снимка: Sofia Photo Agency, архив, Юлиана Николовa

Не споделям становището, че не е трябвал втори указ на Георги Първанов за делегиране на пълномощия за помилванията на Ангел Марин, заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в предаването „Седмицата” на Дарик. Тя уточни, че е станало ясно, че няма указ, но това не е технически пропуск.

„Президентът Георги Първанов и вицепрезидентът Ангел Марин са били посъветвани така от юристи. Аз не споделям това становище. Вторият мандат на президента и вицепрезидента няма как да бъде тълкуван като продължение на първия мандат”, обясни тя. „Цялата процедура минава така, както минава и при първи мандат. Според мен е трябвало задължително да бъде издаден указ за делегиране на правомощия. Но няма връщане назад сега, тези помилвания са консумирани, простено е наказанието, няма как да върнем в затвора тези хора”, допълни тя.

Не бива и да се води дебат, защото той създава излишен хаос, няма как да се върнат тези неща обратно. Не би било излишно, който проявява интерес по Конституция, ако реши, че са били направени нарушения, да се обърне към Конституционния съд. Дори и КС да се произнесе по това, то ще действа само занапред”, подчерта вицепрезидентът Попова.

На въпрос бизнес ли е помилването, Попова отговори, че има основание за намеци за корупция. „Защото хората не знаят какво точно представлява помилването и как е правено, затова прозрачността ще даде възможност за по-малко такива намеци”, отбеляза тя. „Комисията, която е била оторизирана да се занимава с досиетата за помилвания, не е имала щатен представител в президентската институция, той не е бил назначен в президентската институция, той е външен човек. Според мен трябва да има постоянна структура”, заяви Маргарита Попова.

Попова изтъкна, че помилването е висша държавна милост и тя не изисква категоризация на определени престъпления, за които може или не може да се помилва. Попова каза, че е за публикуване имената на помилваните с промяна на нормативната база.

Маргарита Попова коментира и случая с разменените реплики между съдия Мирослава Тодорова и вътрешния министър Цветан Цветанов. На въпрос хули ли съда Цветанов, тя отговори, че, тази размяна на реплики между съдия Мирослава Тодорова и Цветан Цветанов, „в момент, в който и в България присъстват колеги от Европа и наблюдават състоянието на съдебната система, би могла да ни изиграе много лоша шега”.

„Да, това е размяна на реплики. Съдия Тодорова каза, че обмисля вариант да отиде в съда. Представяте ли си как изглежда един такъв диалог. Според мен това е недопустим диалог и изпълнителната власт не може и не трябва по този начин да общува със съдебната система. Правната култура е много важна. Успяхме да извадим от анонимност много от магистратите, докато бях министър и въпроса за правната култура и етиката. Отношението между съда и МВР не е на необходимото ниво в момента”, подчерта вицепрезидентът.

Скандалът с помилваните от вицепрезидента Ангел Марин избухна преди дни. В медиите се появи информация, че за 10 години Марин е помилвал 533 осъдени престъпници. През този период в Комисията по помилванията са постъпили 9161 молби, разгледани са 8433 преписки за помилване.

Ден по-късно Маргарита Попова съобщи, че не e открила указ на президента Първанов за официалното упълномощаване на вицепрезидента Ангел Марин с правомощия по помилване и даване на българско гражданство. Липсата на подобен документ на практика означава, че всички издадени от него укази за периода 23 януари 2007 - 22 януари 2012 г. са противоконституционни, коментираха експерти. Те могат да бъдат атакувани в съда и отменени.