Няма опити за нелегално преминаване на българо-македонската граница
Няма опити за нелегално преминаване на българо-македонската граница / снимка: БГНЕС, архив

Хеликоптерите на Главна дирекция „Гранична полиция” от вчера облитат българо-македонската и част от българо-гръцката граница. Към момента няма данни за напрежение и усложняване на ситуацията, съобщават от МВР.

Изготвен е график за осъществяване на периодични полети. Целта е да се следи обстановката и да се получават обективни данни, които да подпомагат оценката на ситуацията.

Сърбия разреши влизането на 5000 бежанци от Македония

От „Гранична полиция” информират, че за последното денонощие 20 чужди граждани са задържани на зелена граница и двама на ГКПП на българо-турската граница. На изход на българо-сръбската граница задържаните са 36, други шестима души, укрити в товарен автомобил, са установени и задържани на ГКПП Кардам на българо-румънската граница.

Не са засечени опити за нелегално преминаване на българо-македонската граница.

Хиляди бежанци пробиха блокадата на македонско-гръцката граница

Преди дни след спешна среща при вътрешния министър Румяна Бъчварова, на която присъстваха премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Владислав Горанов, шефовете на ДАНС и на военното разузнаване, председателят на агенцията за бежанците Никола Казаков, беше решено, че армията и МВР ще действат съвместно по границата с Гърция и Македония като превантивна мярка.

Срещата беше провокирана от изказване на сръбския външен министър Ивица Дачич, който обяви, че ще пренасочва бежанци към България и Хърватия.

„Няма нещо, което да тревожи гражданите. Нашата оценка е, че не съществува сериозно увеличение на миграционния натиск към страната ни, извън този, който обичайно следим”, обяви Бъчварова.

„На този етап няма индикации за прехвърляне на бежанци от Сърбия към България и Хърватия”, потвърди тогава председателят на агенцията за бежанците Казаков. Според него тенденцията България да е транзитна зона продължава. „Имигрантите искат да получат убежище у нас, но след това голяма част от тях се насочват към Германия, Австрия, Швеция и Франция”, поясни той.