Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания. Спират се профилактичните прегледи на деца и бременни, както и свижданията. Въвежда се ежедневен филтър в детските градини и училищата. Към момента отсъстват около 10% от учениците, а областта е на първо място по брой заболели - 282 души на 10 000 души население. 

Но каква е ситуацията в столичните училища?

В столичното 22 СЕУ „Георги Стойков Раковски” все още няма масово заразяване на учениците. Малкото болни, регистрирани в училището, са предимно в прогимназията. „Процентът на болните деца засега е много малък - да има по две, три в клас, и то не във всеки клас. Явно грипът още не ни е посетил. За сметка на това има доста болни учители, но ние успяваме да запълним техните часове”, коментира директорът на 22. СЕУ „Георги Стойков Раковски” Елена Кърпачева пред NOVA.

Противогрипни мерки влизат в сила в Хасковска област


Ситуацията в 51 СУ „Елисавета Багряна” е подобна – около 100 болни ученици, средно по двама в паралелка. „Това е нормално, ние нямаме период, в който да няма нито едно дете, което да е болно. Преди ваканцията последната седмица и по време на ваканцията, някъде около половината от учителите и голяма част от децата са били болни от не много тежки вируси. При нас в момента имаме повече болни деца от 6 и 7 клас, а между 1 и 4 клас - почти нямаме”, казва директорът на 51 СУ „Елисавета Багряна” Асен Александров.

„Някои ученици си ходят все едно е лято, други се обличат дебело, но хубавото, което забелязвам е, че масово използват дезинфектанти - така че мисля, че знаят как да се предпазват”, добавя преподавателката по Български език и литература Полина Ангелова.

Заболеваемостта в град София за последната седмица е 64 души на 10 000 души население.

„Все още процентът на отсъстващите деца не е много голям. Когато той надвиши 20-25 души, независимо дали ще прекъснем занятията официално или не, на много места те си прекъсват поради отсъствието на голям брой ученици и учители. При грипа всичко е много бързо и динамично”, обяснява главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

За грипна ваканция в София е рано да се говори, казват и директори, и здравни експерти. „Когато се стигне до предепидемичен период или пък вече е официално обявена епидемия, на база на тези данни, които ви казвам за отсъствието - има щабове по грип и респираторни заболявания, които се събират и обсъждат ситуацията. Разбира се, основно се опираме на данните, които получаваме от директорите на училищата, но решението е местно - на кмета, на районното управление по образование”, допълва доц. Кунчев.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня