Над половината кадастрални карти в страната са неверни и от грешните данни в тях се блокират покупки, продажби и делби на имотите. Една трета от сградите в Студентски град също се оказват незаконни, след като Върховният административен съд обяви за нищожен регулационния план за повече от 200 квартала там. Данните бяха изнесени на семинар на Нотариалната камара в Пловдив с участието на заместник-председателя на Върховния административен съд Галина Солакова.
Въпреки че Законът за кадастъра и имотния регистър е от преди 10 години и за кадастъра са похарчени над 100 милиона лева, грешките в кадастралните карти са толкова много, че резултатът на практика е почти нулев, съобщи председателят на Нотариалната камара Димитър Танев и допълни, че методологията на закона е изцяло грешна.
Според него проблемът идва от това, че за тези 10 години никой не е съпоставил кадастралните карти с имотите. Не може да има и разлика между парцел и имот, а точно това е станало с направеното ново презамерване, макар че до 2009 г. 93% от територията на страната е била заснета и изготвянето на верни кадастрални планове е било обезпечено.
Грешките се умножават и от факта, че за всеки имот има четири отделни плана. Грешните кадастрални карти предизвикват и огромен брой съдебни дела за изправяне на грешките - в момента те са над 2000 и са задръстили вече 3 отделения на съда, съобщи заместник-председателят на ВАС Галина Солакова. По жалба за 3 квартала в Студентски град, съдът е отменил целия регулационен план за над 200 квартала, или около една трета от територията на този район. Това също може да доведе до съдебни дела и затруднения при покупко-продажбите, тъй като всеки продаден след това апартамент съдържа собственост и върху идеални части от земята под сградата. В момента скиците от регулационния план се издават от общината със забележка, че е отменен, докато се чака Столична община да изготви нов съобразно съдебното решение.
Данни за фрапиращи нарушения в кадастралните карти бяха изнесени и за райони край морето - Царево, Ахтопол и Приморско.
С промени в закона за кадастъра и имотния регистър се подготвя и отдалечен достъп на нотариусите през компютрите им до скиците на имотите. Нотариусите и МВР вече са включили достъпа им до базата данни на МВР за проверка на документите за самоличност за избягване на имотните измами. До 2-3 седмици се очаква да заработи и отдалеченият достъп на нотариусите до базите данни на ЕСГРАОН.