Социалистът Антон Кутев коментира, че поругаването на паметника пред централата на БСП е акт на неуважение към автора на монумента проф. Любомир Далчев.
Сред задържаните вандали е и блогърът Асен Генчев, който е и част от „Протестна мрежа". Кутев заяви, че арестът на Генчев е в рамките на закона, но блогърът трябва да бъде освободен.
„Искам само да ви обърна внимание, защото съм дълбоко убеден, че голяма част от гражданите в България не знаят кой е автор на тази група. Авторът се казва проф. Любомир Далчев. Тази вечер с една негова творба няколко души, да речем, че се пошегуваха. Няма да използвам по-тежка дума. Иска ми се някой ден г-н Асен Генов до постигне една стотна част от това, което направи г-н Далчев и е направил професора през живота си. Но за мен това, че има списъци, които заклеймяват определени хора, това, че в момента изкуството започва да няма значение, защото ние и не го харесваме, това, че творбите на ключови български художници могат да бъдат поругавани, само защото някой, видиш ли, има друга стилистика или друг поглед върху историята. Това е опасно за българската нация", каза Кутев.
"Искам да попитам, ако съберем пари да командироваме Асен Генов в Сан Франциско, за да порисува върху скулптурата на Атанас Далчев срещу Голдън гейт мост, дали ще го арестуват американските власти, според вас? Дали ще го оставят да си свърши всичко със спрея, да си направи каквото реши? Аз дълбоко се съмнявам, защото този човек, проф. Далчев независимо дали е творил в България или в САЩ, той е един голям, световен автор, който многократно е надхвърлил рамките на социалистическа България или изобщо на България", допълни Антон Кутев.
За мен това е много сериозен проблем, допълни червеният депутат.
„Това, което се случи днес, е тъжен факт. Не смятам, че трябва да бъде арестуван Асен Генов. Той може би трябва да бъде освободен. Въпросът е, че ние не трябва да позволяваме като общество това да се случи", заяви още Кутев.