Икономически групировки, скрити зад партии, управляват български общини
Икономически групировки, скрити зад партии, управляват български общини / снимка: БГНЕС

Слаби институции, податливост на икономически интереси и корупционно управление на собствеността са сред основните характеристики на управленския модел "баланси без отговорност". Той действал в няколко български общини с опорочен изборен процес по време на последните местни избори през 2007 г. Това показва изследване в рамките на проекта "Купените местни избори или смъртта на местната демокрация", осъществен от сдружение "Институт за развитие на публичната среда".

„Изследването обхваща структурата на политическото представителство в Несебър, Созопол, Казанлък, Петрич и Сандански", разказа Антоанета Цонева, представител на сдружението. Основните изводи от изследването показват, че властта се завладява чрез бизнес стратегия, като се създават икономически обединения, прикрити зад местни предизборни партии. За да спечелят политическо представителство, тези обединения използват престъпна организация за купуване и контролиране на вота с участието на наркодилъри, трафиканти, контрабандисти.

„Според мнението на участвалите в изследването респонденти от посочените общини над една трета от мандатите на местно ниво са спечелени чрез манипулация", обясни още Цонева. По думите й насилието е съпътствало изборния процес в тези общини, но местните общности са приели тази действителност за неизбежна. Резултатите от изборите показват, че партиите със силно присъствие в национален мащаб са загубили влияние в тези региони, като на тяхно място са влезли бизнес организации.

Според авторите на проекта промени в изборното законодателство и неутрализиране на престъпните групировки в тези общини няма да решат проблема с корупцията. От сдружението предлагат стартиране на обществен дебат за установения модел на местно самоуправление и ограничаване на предпоставките, привличащи престъпните групировки към участие в местната власт.