Димитър Главчев
Димитър Главчев / БГНЕС
Това заседание нямаше нищо общо като тон с това, което беше в Народното събрание. Всички се обединиха около благодарностите към пожарникарите, военнослужещите и доброволците. Нямаше много различни мнения и по организацията по функционирането на цялата дейност. Взеха се решения с пълно съгласие да се продължи комуникацията между НС и МС, като това е добър знак как трябва да си взаимодействат институциите. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев на брифинг след заседание на Съвета по сигурността.

Министър-председателят отчита, че "при такава стихия е изключително постижение, че няма човешки жертви". Според него това непрекъснато трябва да се повтаря, защото от човешкия живот по-голяма ценност.

БЧК започва кампания за набиране на средства в помощ на пострадалите от пожарите

По думите му свикването на Съвета по сигурността е не е закъсняло.

Той отчете, че мерките са направени така, че да се съкратят сроковете, с които пострадалите да получат обезщетенията.

"Болничните заведения са в готовност да приемат пострадали. Министъра на правосъдието Мария Павлова предложи възможна програма лишени от свобода да се включат в борбата със стихията. Цялото правителство работят в синхрон", коментира още той.

Предвидени са помощи за компенсиране на земеделски площи - до 25 хиляди за физически лица, а за юридическите лица - до 250 хиляди лева. Средствата ще дойдат от бюджета и от Фонда за бедствия и авария. Помощта от Агенцията за социално подпомагане от 1578 лева е за покриване на най-неотложни нужди.

"Всичко в държавата е следварително - поредното бедствие, хората остават без домове и това е огледалото на некадърността на всички през тези години, които е трябвало да взимат решения. Отново се обсъжда какви машини да се купят, какви самолети да се купят, какви хеликоптери, интересите са в кое министерство  да отидат там". Това заяви Станислав Балабанов от ПГ на "Има такъв народ" (ИТН) след заседанието по Съвета по сигурността към Министерския съвет.

Още 217 военни се включиха в борбата с огнената стихия (СНИМКИ)

"Най-практично като идея е, че имаме хеликоптери "Кугър". Към тях може да се купят т.нар. водни джобове, ще излезе по-евтино на държавата. Има идеи тепърва да се закупува летателна техника, но ще минат поне 2 г. докато дойдат тези машини, да може да се обучава екипаж, който да ги управлява", прогнозира още той.

Той изрази надежда да има разум в лидерите и да се търси консенсус по такива теми, за да се предотвратяват такива трагедии в бъдеще.

Важното е, че след тази дискусия ще има предложения за решения, които ще бъдат внесени в НС и ще бъдат разгледани. Има пълен консенсус между всички парламентарни групи, че не трябва да се решава на парче, а трябва да има ясен план кое е спешно, кое е в рамките на няколко месеца, кое е за по-дълъг период от време, заяви председателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков.

"Знаете вече за решението за нова противопожарна техника, но когато става въпрос за закупуване на хеликоптери и самолети, това изисква съвсем друга времева скала. Изисква решения, свързани с планиране на бюджета. Това, което се видя в обсъждането, е че има решения, които могат да се взимат по-бързо", посочи Денков. Той даде пример с миналогодишните наводнения, когато той, тогава в качеството си на премиер, е поискал накрая е доклад, приет впоследствие от МС, в който е имало спешни мерки и други мерки, които са за по-дългосрочен план", коментира още Денков.

Той сравни, че миналогодишните бедствия са били наводненията  в страната, докато сега са пожарите", посочи Денков.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня