Един от най-сериозните компоненти на реформата е извънболничната помощ. Това се казва в съобщение, ипратено от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
От ведомството потвърждават, че до този момент извънболничната помощ е била трайно пренебрегвана и недофинансирана и затова една от преките цели, които този екип на МЗ си поставя, е да прекрати това и да превърне извънболничната помощ в модерна и максимално задоволяваща нуждите на българските граждани.
Москов: Ще прецизираме и внесем отново отменените текстове на здравната реформа
За първи път здравното министерство гарантира финансиране на безпрецедентно увеличаване на достъпа на българските пациенти до извънболнична помощ, се посочва в съобщението. Осигуряват се допълнителни 36 млн. лева за профилактични прегледи, направления, изследвания и за заплащане на труда на лекарите.
Увеличава се и броят на финансираните от НЗОК направления с допълнителни 641 000. С повече от 10 млн. лева е увеличен бюджетът за първична извънболнична медицинска помощ спрямо 2014 г. От министерството допълват, че има увеличаване - с 260 000, на броя на финансираните от НЗОК профилактични прегледи на деца до 18 години.
През 2016 г. е планирано увеличение на изследванията за контрол на диабета, за кръвно-захарен профил и за гликиран хемоглобин.
Конституционният съд отмени здравната реформа на Москов
Националната здравноосигурителна каса ще финансира с 2 927 654 лв. допълнителни 2 047 300 изследвания за контрол на състоянието при сърдечно-съдови заболявания. В съобщението се посочват и други завишени параметри и стойности.
Всички предложени промени са били подложени на широко обществено обсъждане, уверяват от Министерството на здравеопазването в съобщението си.