"Целта на плана в един и същи момент да акцентира върху икономическо възстановяване, в същото време, в малко по дълъг хоризонт - икономическо развитие, и освен това реформа".

Борисов: Трифонов да обясни защо със 165 мандата не може да управлява (ВИДЕО)

Това каза вицепремиерът в оставка Томислав Дончев по време на обсъждането в Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание на Проект на Национален план за възстановяване и устойчивост, съгласно Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост.

Той добави, че във финалния вариант на плана са попаднали 49 големи инвестиционни приоритети и проекти и 37 реформи. "България до 2030 г. има право на 50 млрд. лева с различни източници", посочи Дончев.

Борисов излиза в отпуск, Томислав Дончев ще го замества

"9 млрд. евро са предвидените средства, свързани с кохезионната политика. Преките плащания са малко над 5 млрд. евро. Планът е 1/4 от този разполагаем ресурс", уточни той.

Томислав Дончев уточни, че първоначално Европейската комисия (ЕК) е посочила, че в плана трябва да попаднат мерки, които не се финансират от другите инструменти. Впоследствие тази позиция на ЕК е била смекчена.

„Има такъв народ“ иска гласуване по пощата на следващите парламентарни избори

Затова след дълги разговори със синдикални и работодателски организации в плана са попаднали и нови фондове, които допълват инструменти, които ще са налични по оперативните програми.

Дончев даде за пример мерки за подкрепа на бизнеса и социални мерки. "Към момента планът е в напреднала степен на съгласуваност с ЕК. От всички анонси от страна ЕК, че срокът до 30 април би следвало да е инструктивен.

От последната информация от ЕК се разбира, че крайният срок, в който държавите могат да представят планове, е 2022 г.", допълни Дончев. Финалната версия на Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъде внесена на утрешното заседание на Министерския съвет.

Ако наистина има воля за ново съдържание на плана, нов екип, частично базирайки се върху стария план, би могъл да разработи изцяло нов план в рамките на 6-7 месеца, смята вицепремиерът в оставка.

Дали това ще забави изплащането на средствата по плана, Дончев не може да отговори. Според него, Народното събрание трябва да се произнесе, и каквото то възложи на това или на следващото правителство, то трябва да бъде изпълнено.

Няма как да бъдат финансирани нови ядрени мощности, с изключение на ВЕИ, отговори Томислав Дончев на въпрос на депутат от комисията. Той добави, че не могат да се финансират и мерки за ликвидна подкрепа.

Няма как по плана да се финансира директна помощ "твърда ставка" за бизнеса, както и директна помощ за домакинствата и хората. "Планът не позволява подобен тип инвестиции", допълни той.
БТА