Чиновниците в МВР ще загубят привилегиите си на специални служители и ще бъдат приравнени към редовите чиновници. Още в началото на януари правителството ще предложи промени в закона за МВР, които трябва да разделят т.нар. "чантаджии" от полицаите, пише "24 часа".
Идеята е чиновниците да нямат право на ранно пенсиониране като полицаите, да не получават обезщетение от 20 заплати при напускане на системата, да не ползват безплатно градски транспорт и пр. От промяната ще бъдат засегнати малко под 6000 служители в административните структури на министерството.
Криминален психолог: Тъпотата и мързелът в МВР са по-голям проблем от корупцията
В близките месеци МВР ще трябва да плати на 5500-те чиновници обезщетения за общо около 100 млн. лв. Това ще се случи, тъй като договорите им по Закона за МВР ще бъдат прекратени, а след това те ще бъдат преназначени по Закона за държавния служител, допълва "Сега". Това ще им даде възможност при бъдещо пенсиониране да получат още 6 брутни заплати.
Още поне толкова чиновници обаче ще останат да работят по специализирания закон. Те са от т.нар. специализирана администрация на МВР. В нея на щат има над 5000 души според изчисления на бившия вътрешен министър Веселин Вучков.
Борисов: Поведението на част от протестиращите полицаи беше като на футболни агитки
Промените в закона за МВР трябва да бъдат одобрени от Народното събрание до края на февруари. Подобни предложения за разделяне на чиновниците от военните по отношение на привилегиите се очакват и от Министерството на отбраната, но засега няма подготвени законови текстове.
Заради мащабните промени в администрацията на МВР правителството изтегли от Народното събрание други промени в закона, с които 1000 чиновници от КАТ и паспортните служби се отделяха в държавно предприятие за административно обслужване. То трябваше да поеме издаването на лични документи, регистрацията на автомобили и другите административни услуги на вътрешното ведомство.
Синдикалист от МВР: Не искаме оставки, искаме реформа
"Подготвяха се допълнителни промени, с които вече сме готови, и затова досегашният проект бе изтеглен - да бъдат включени и новите предложения, а не постоянно да се правят изменения на парче", коментираха от кабинета вътрешния министър Румяна Бъчварова.
В началото на 2016 г. Бъчварова планира да представи и концепция за цялостна реформа на вътрешното министерство. Тя ще включва разделянето на МВР на четири агенции, като всички полицейски функции ще бъдат събрани в една от тях. Тези планове бяха споделени от Бъчварова пред синдикатите в МВР в края на миналата седмица.