През 2060 г. в България няма да има селско население, ако се запази сегашната тенденция за висока смъртност и ниска раждаемост в селата. Това констатира Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека към БАН, на база изследване "Демографските перспективи пред селското население в България".
По думите му, преди 100 години едва 20% от населението е живеело в градовете, докато сега тенденцията е обратна. Цеков обясни, че в страната ни има около 200 обезлюдени села и близо 500, в които живеят по 10-20 души.
Николай Цеков обясни, че през последните 60 години населението в селата е намаляло с над 3 млн. души и в момента в тях живеят малко над 2 млн. души. Основните причини за обезлюдяването са изселването към градовете, лошата инфраструктура, закриването на предприятия, здравни пунктове и училища. Така огромни райони в страната се превръщат в музеи. Около 200 са селата-призраци в момента у нас. Около 500 села са с население от 10 до 50 жители и тези села също ще изчезнат.
Цеков допълни, че има села, в които с десетилетия не се заселват млади семейства. По-оптимистично е положението в тези, които се намират близо до големи градове. Тези села се наричат села-спални, в които хората преспиват, но работят в големия град, до който е въпросното село.
Проф. Марта Сугарева обясни, че по-склонни да напуснат селата са жените, защото не успяват да открият брачен партньор в тях.
От Института за изследване на населението и човека допълниха, че обезлюдяването на райони води и до огромни финансови загуби при усвояването на еврофондовете. По тази причина държавата трябва да се намеси и да изработи политики за развитие на селата.