БСП маха мораториума върху приватизацията на болниците?
БСП маха мораториума върху приватизацията на болниците? / netinfo

Министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски потвърди за Дарик радио, че се обсъжда идеята за въвеждането на втора задължителна здравна вноска, но няма решение по въпроса. Министърът запозна депутати от ПГ на Коалиция за България със законодателните намерения на здравното министерство по време на тази пленарна сесия.

Здравният министър не участва в самото заседание на групата на левицата, а се срещна преди него с членове на Коалиция за България – депутати от здравната комисия. Радослав Гайдарски не коментира в детайли идеята за втора здравна вноска, като обясни, че разговорите в тройната коалиция по този въпрос продължават.

По-късно и заместник-председателят на здравната комисия от БСП Тодор Кумчев потвърди, че се обсъжда идеята за въвеждането на допълнително задължително здравно осигуряване с вноска в размер на 2-3 процента, но това засега било само идея.

Тодор Кумчев съобщи какви са законодателните намерения на здравното министерство през тази сесия на НС.

С промяна в Закона за лечебните заведения МЗ ще предложи да се премахне съществуващия мораториум за приватизацията на лечебните заведения. За това обаче било нужна съгласието на всички партии в управляващата коалиция, подчерта Тодор Кумчев. Той обясни, че се предвижда решенията за приватизацията на общинските болници да се взимат от общинските съвети, като да се въведе условието в 15-годишен срок да не се променя дейността на лечебното заведение. Приватизацията на специализираните, университетските и областните болници нямало да бъде разрешена.

Зам.-председателят на здравната комисия съобщи още, че се работи по промяна в Закона за здравното осигуряване, свързана с процедурите около подписването на Националния рамков договор. Ще бъде предложено действието на рамковия договор в основната му част да бъде минимум три години, а променливите величини - обема и цените да се договарят всяка календарна година, съобщи Тодор Кумчев.

Другата идея за корекция в Закона била свързана с ролята на съсловните организации. Тодор Кумчев обясни, че ще се ограничи техния “монопол” при подписването на НРД. Това щяло да стане като се въведе “един разумно кратък срок”, в който всяка от страните по подписването на договора да дава предложения, а след изтичането на този срок въпросите да се решават от здравното министерство.