Бойко Борисов
Бойко Борисов / БГНЕС
Борисов: Технологиите се развиват, но контролът и управлението трябва да останат у човека
97969
Борисов: Технологиите се развиват, но контролът и управлението трябва да останат у човека
  • Борисов: Технологиите се развиват, но контролът и управлението трябва да останат у човека
„Това, което видиш в американските сериали, до 3-4 години става факт”, заяви премиерът Бойко Борисов във връзка с предизвикателствата, които новите технологии носят в съвременния свят. Повод за думите му стана откриването на Европейската дигитална асамблея в София. На нея беше обявено и стартирането на Цифровата програма за Западните Балкани.
 
Министър-председателят Борисов използва откриването на Европейската дигитална асамблея, за да очертае потенциала на региона в сферата на новите технологии. А успехите ни и предизвикателствата той синтезира така: „Еврокомисарят по технологиите е потвърждение, че България е на първо място по брой на заети жени в професиите, свързани с високотехнологичните дейности, услуги и така нататък. На първо място. Всички ние от Балканите винаги сме имали претенциите, че сме най-умните, най-интелигентните, вярно и най-бедните, но ето една сфера, в която можем да докажем на света, така както Джон Атанасов навремето, че можем да сме лидери”.

Борисов: Дигиталните умения са богатство, Чичко Google знае всичко

„Искаме да поставим човека в центъра и колкото повече развиваме машините, технологиите… А и всички гледаме непрекъснато сериали, в които виждаме машините до какви нива достигат. Но нещо, което съм научил от живота: това, което видиш в американските сериали, след три-четири години става факт. И съм убеден, че това няма да ни подмине. Затова е много важно върху това, което правим, да има контрол. Основната мисловна дейност за управлението да остане у човека”, каза премиерът по повод развитието на технологиите.

80 милиона европейци никога не са използвали Интернет

Беше даден старт и на цифровата програма за Западните Балкани, която започва с проучване на възможностите в региона, уточни комисарят по цифрова икономика Мария Габриел. „Имаме ясно съгласие за това, че от юли 2019 година стартираме с намаляване цените за преноса на данни – 70 евроцента за мегабайт, като следващата и по-следващата година стремежът ни е тази цена да намалява. Междувременно, за да се случи поевтиняването за гласовите обаждания и есемесите, сме стартирали процес на мониторинг, който ще бъде осъществяван от Европейското бюро на регулаторите, които заедно с местните регулатори ще направят анализ на всичко необходимо”, каза Габриел.          
 
 Този процес в Европейският съюз е отнел 10 години, а надеждите за Западните Балкани са с хоризонт 3-4 години, стана ясно още от думите на Мария Габриел.
БТА