130 млн. лева няма да достигнат на Здравната каса да плати на болниците до края на годината, независимо, че преди по-малко от седмица бе отключен целият финансов резерв на институцията от почти 270 милиона. Тревожната прогноза представи днес директорът на касата д-р Румяна Тодорова, като уточни, че финансовата институция не може да се възползва от 108-те милиона, които има по сметка в банка, тъй като нямало механизъм, по който тези средства да бъдат отключени сега. Надеждата е правителството да заложи тези милиони в бюджета на касата за 2014 г. и те да бъдат предвидени за плащания, които не са направени през 2013 г.
Д-р Румяна Тодорова изрази опасенията си, че българската Здравна каса се превръща в платец на болници и на лекарства за онкоболни, а извънболничната помощ остава на втори план, което не е нормално. Сега, за да покрие дефицита там, касата ще се лиши от 13 милиона лева, спестени от административни разходи. В по-голямата си част обаче, става въпрос за пари за IT технологии: „Изводът от това нещо е, че прехвърляйки такива целеви средства за здравноосигурителни плащания, институцията не може да се развива технически. А цялото общество иска тя да въвежда електронни здравни карти, електронни рецепти".
Проверка в 12 районни здравни каса показва, че над 10% от направленията за изследвания при специалист в тях се оказали неусвоени. 720 пациенти, обслужвани от тези 12 каси, са били попитани каква е причината да не се възползват от дадените им направления.
„45,5% от анкетираните са отговорили, че нямат средства да пътуват до лечебното заведение", обясни д-р Тодорова.
В същото време обаче има пациенти, които за първите шест месеца от годината са настанявани в болници повече от 12 пъти, което прави по два пъти на месец, поясни подуправителят на касата д-р Динчо Генев: „Ако общо ги съберем - 18 600 пациенти са били 84 000 пъти в болница при общ брой на хоспитализациите в болница за първото полугодие 1 138 000" .
Друг анализ пък показва, че 25 000 пациенти са лекувани по 7 клинични пътеки, основно за сърдечни заболявания, за сумата от 87 милиона лева.
Тодорова припомни, че ако през 2010-а година здравнонеосигурените у нас лица са били 1 млн., сега са два пъти повече. 450 000 от тях обаче не са в състояние да плащат здравните си вноски и някой трябва да се погрижи за тях, твърди още шефът на касата.