За изграждането на 10 нови затвора в България, които да отговарят на европейските изисквания и стандарти, са нужни около 1 млрд. евро. Това каза в отговор на журналистически въпрос в Русе главен комисар Митко Димитров, ръководител на главна дирекция „Изпълнение на наказанията” при Министерство на правосъдието. Той обясни, че изграждането на затвор за около 1500 души струва 100 млн. евро.
„Не можем да си позволим лукса да плащаме средства по водене на дела и обезщетения и това да не се вижда. Трябва да променим материалните условия, но ни трябват сериозни суми”, каза Димитров. Той коментира, че за ремонт на затвор с капацитет от 500 до 1000 души са нужни около 2-3 млн. лева по данни отпреди четири години.
Главен комисар Димитров обясни, че издръжката на един затворник на месец струва около 600 лева на държавата. По думите му 70% от лишените от свобода имат желание да полагат труд, но се предоставя възможност на около 20% от тях да работят, тъй като са нискоквалифицирани и се търсят само за обща дейност.
Предприятието Фонд „Затворно дело”, към което затворниците работят, има около 100 000-150 000 лева годишна печалба, като парите се използват за подобряване на условията в арестите, затворите и пробационните служби.
Междувременно в Русе проф. Христо Белоев, ректор на Русенския университет, и главен комисар Митко Димитров, ръководител на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”, подписаха споразумение за сътрудничество. Клаузите на споразумението целят главно да се подобри практическата подготовка на студентите чрез учебни практики и стажове. Двете страни ще подготвят съвместно и ще кандидатстват с изследователски и приложни проекти по европейските програми.
Те заявяват желанието да си сътрудничат в обучението на студентите в областта на правата на човека и активното информиране на обществеността по проблемите, свързани с тези права, както и развитието на пробацията като алтернатива на лишаването от свобода. Важна сфера на съвместна дейност е интеграцията на изтърпелите наказанието си „лишаване от свобода” в обществото.
В документа се посочва също, че двете страни ще обменят специалисти в професионалните направления „Право”, „Бизнес администрация” и „Педагогика” при решаване на проблеми, свързани с дейността на всяка от страните. Студентите по право и педагогика от IV-ти и V-ти курс ще имат възможност да работят като доброволци в рамките на учебната практика или стажа в пробационните служби, затворите и други звена на системата за изпълнение на наказанията.