Възможен ли е живот след смъртта?
Възможен ли е живот след смъртта? / netinfo
Въпросът ще бъде поставен по обед – в Брюксел. Там се събират енергийните министри на страните от ЕС и за първи път като от страна членка на Общността ще участва и министърът на икономиката и енергетиката на България. На тази среща в темата за енергийната политика на Съюза ще чакаме знак от Първите в енергетиката мислят ли, че е възможен и биха ли подкрепили живот след смъртта за 3-ти и 4-ти блок на българската атомна централа.

Енергийните министри на страните от ЕС ще чуят днес аргументи, които подкрепят необходимостта от удължаване на живота на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”.

Можем ли да убедим Европа, че и ние и Балканите не можем без затворените в навечерието на членството ни два реактора?

Донякъде отговор дава поведението на президента на Гърция Каролос Папуляс, който заяви, че въпросът за блокове 3-ти и 4-ти е вътрешен въпрос на България и е свързан с отношенията на страната ни с органите на ЕС. Като се има предвид, че Гърция решаваше проблемите си с енергийния недостиг тъкмо чрез внос от България, поставянето на въпроса страната ни да бъде транзитираща електроенергия от трети страни, изводите изобщо не са в полза на 3-ти и 4-ти блок. Дори и на фона на режима на тока в Албания и енергийните тревоги на Македония.

Давам Гърция за пример, близък по чисто географски признак до въпроса за енергийното бъдеще на България – като износител или потенциален вносител на ток. Тя не е условие за провокиране на положително отношение към събуждането на двата спрени реактора, но подсказва, че една подкрепа невъзможно трудно би преминала през 26 иглени уши – гласовете на останалите страни членки. И, ако този пример не ви се струва показателен, то много по-категорични са думите на еврокомисаря за енергетиката Андрис Пиебалгс, че изключва възможността 3-ти и 4-ти реактор на АЕЦ "Козлодуй" пак да бъдат пуснати в действие. Той припомни, че според европейския основен закон тези реактори трябва да бъдат затворени. Според него позицията на Европейската комисия ще е много ясна – няма да има развитие по този въпрос.

България, добави комисарят, може да постави въпроса "за пускане в действие на двата реактора" на междуправителствената конференция на Европейския съюз. Но основните причини, довели до затварянето, не са се променили. Никой даже няма и да помисли за ново пускане на реакторите в действие, ако няма нови научни доказателства, че тези реактори наистина отговарят на най-стриктните изисквания за сигурност, ако нямат сертификати от Международната агенция за ядрена сигурност. Даже ако това стане, добави еврокомисарят, ще минат много години преди блоковете да бъдат пуснати отново в действие, при това ако се съгласят страните членки в Европейския съюз.

Андрис Пиебалгс заяви, че не приема повода, че двата реактора пак трябва да бъдат задействани, тъй като на Балканите се очертава криза за електрическа енергия.

Енергийните министри от европейските страни, докато слушат аргументите на колегата си Овчаров днес, могат да кимат одобрително, неодобрително, просто съчувствено или изобщо да не кимат. Могат да вземат думата в подкрепа, в противовес или изобщо да не се изкажат. А могат и да поискат още данни за анализ и следващо заседание по въпроса или пък да поискат изобщо вече да не става дума за това. Едва ли някой знае как точно ще стане. Но поне донякъде ще проличи на каква почва ще лежат амбициите ни за събуждане на двата блока и колко са верни прогнозите за ядрен ренесанс и набиращо все по-голяма мощ ядрено лоби.

Ще попитате – добре, а няма ли да бъде поставен въпросът за по-големи компенсации в замяна на извършената евтаназия на реакторите. Според договореното досега ЕС е отпуснал 260 млн. евро, а още 210 млн. се очакват до 2010 г. Заедно с другите помощи сумата достига 510 млн. евро, като 45% от средствата са предназначени за подобряване на енергийната ефективност. Сега правителството вече иска 1 млрд. евро. Само че това е вариант „Б”. И отстояването му минава през приемането на категоричния отказ от тезата, че за 3-ти и 4-ти е възможен живот след смъртта.