Законопроект за прекратяване на договорите с американските централи в Маришкия басейн внесе в деловодството на парламента председателят на парламентарната група на Патриотичния фронт Валери Симеонов, предаде БГНЕС.
Под наименованието "Закон за предсрочно прекратяване на договори за производство на електрическа енергия" Симеонов предлага уреждане на принципите, правилата и реда за покриване на реално направените невъзстановяеми разходи на енергийните предприятия производители на електрическа енергия в случаите на предсрочно прекратяване на дългосрочните им договори за доставки, разполагаемост и поддържане на студен резерв. Законопроектът вече е публикуван на сайта на Народното събрание.
Целта на законопроекта е да създаде "справедлив ред за разпределяне на ползите и тежестите при прекратяване на договорите" с "Ей И Ес 3С Марица изток 1" ЕООД и "Контур глобал Марица изток 3" АД, като се отчетат "правата и законните интереси на страните, техните кредитори, крайните потребители и националната и енергийната сигурност на България".
Предсрочно прекратяване на дългосрочните договори по реда на внесения закон ще се допуска въз основа на: правна последователност и предвидимост; недопускане на неоснователно обогатяване; осигуряване на целево финансиране за покриване на реално направените невъзстановяеми разходи от предсрочно прекратяване; балансиране на правата и законните интереси на страните по договорите, другите заинтересовани лица и крайните потребители.
В срок от 150 дни от влизането в сила на закона страните по дългосрочните договори ще могат да сключат споразумения за предсрочното прекратяване на тези договори. Предсрочното прекратяване на договорите по силата на тези споразумения за прекратяване ще настъпи от първия ден на месеца, следващ изтичането на 210 от влизането в сила на закона.
В законопроекта е уреден максимален размер на компенсацията при прекратяване на договорите, като е записано, че общият размер на сумата за плащане за компенсиране на невъзстановяеми разходи, изчислена към 1 януари 2016 година, не може да надвишава максималния размер на тези разходи към 31 декември 2015 година. Компенсаторната компонента ще се изчислява поотделно за отделните потребители на ток. Ежегодно КЕВР ще определя размера на компесаторната компонента за съответната календарна година по специална формула.
Промяна в договорите с американските ТЕЦ-ове пести близо 1 млрд. лв. на НЕК
"С настоящия законопроект се предлага да се пристъпи към прекратяване на дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия от два основни източника - ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ "Марица изток 3"", пише в мотивите на законопроекта. В тях се посочва още, че Европейската комисия се е произнесла категорично поне два пъти по проблема за необходимото прекратяване на дългосрочните договори, сключени преди датите на приемане на съответните страни в Европейския съюз.
Симеонов и колегите му от Патриотичния фронт посочват, че е предвидено прекратяването на договорите да се извърши доброволно, по взаимно съгласие и на въз основа на справедлива компенсация за направените инвестиции и по специално за тази част от тях, която не може да бъде възстановена, ако централите заработят при пазарни условия, тоест без гарантирани от НЕК и държавата количества произведена енергия за изкупуване и цени.