Увеличават се кражбите на идентичност
Увеличават се кражбите на идентичност / netinfo

Все повече хора се опитват да кандидатстват за кредити с подправени чужди лични карти, заяви пред журналисти Иван Христанов, главен изпълнителен директор на „Джет Файненс интернешънъл”. Най-честите случаи са за купуване на стоки на изплащане в търговските вериги.

Според Иван Христанов причината за това е, че подправянето на чужда лична карта, която е била изгубена или открадната, струва само 100 лева. Обикновено се сменя снимката и започва кандидатстването за кредити. Само в тази кредитна институция, която отпуска по около 10 хиляди заема на ден за купуване на домакинска и друга техника, опитите да се представи чужд документ за самоличност ежедневно са около 10.

Практиката в такива случаи е клиентът да се задържи под благовиден предлог и да се извика полиция. В немалко кредитни институции обаче просто отпращали клиентите, за да не пострада имиджът им, ако бъде извикана полиция, твърди Христанов. Той посъветва хората, които загубят личната си карта, веднага да уведомят МВР, за да не се окажат някой ден кредитно задлъжнели, без да са взимали заеми.

„Джет Файненс” и Комисията по търговия и защита на потребителите са подготвили брошура, която да ориентира хората за какво да внимават, когато кандидатстват за кредит и как да преценят кой е подходящ за тях. Книжката ще бъде разпространена в пресата, в самата Комисия и в клоновете на компанията.

Практиката показва, че много потребители не си четат изобщо договорите за заем, нито пък правят разлика между отделните видове кредити. Масов е и случаят, при който гражданите изобщо не могат да преценят кой заем е подходящ за тях.

В брошурата подробно са описани основните моменти, в които трябва да се внимава още при кандидатстването за заем, а отделно е посочено в определени ситуации към кого да се обръщат потребителите, за да получат защита на правата си. Горещият телефон на Комисията за защита на потребителите е 0700 111 22