До 2015 г. ще бъде изградена магистрала от София до Калотина, съобщи шефът на Агенция „Пътна инфраструктура" Божидар Йотов. Проектът ще е на обща стойност 380 млн. евро и ще бъде финансирана по ОП „Транспорт". Все още обаче не е ясно кой проект ще отпадне от оперативната програма.
Проектът ще бъде разпределен на три фази - София - Калотина (49 км), Западната част от Околовръстното шосе и Северната скоростна тангента. Приоритетен ще бъде проектът от АМ „Люлин" до река Какач, който ще струва до 50 млн. евро и може да бъде изграден без Брюксел.
Главният архитект на София Петър Диков обясни, че е изключително важно отсечката да бъде доразработена възможно най-скоро, защото с пускането в експлоатация на АМ „Люлин" по нея ще има трафик, който не е съобразен с възможностите за нейното натоварване. Тази отсечка трябва да бъде готова до 2012 г.