Правителството обмисля нормативна промяна, с която да се уеднакви облагането на електроенергията както за износ, така и за вътрешния пазар с т.нар. "зелена добавка", стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова по време на дискусия с бизнеса.
Според сегашните нормативни изисквания токът за износ не се облага с така наречената "зелена добавка", което прави цената му за нашите конкуренти в региона с около 30% по-ниска. Това нарушава пазарната конкуренция и влошава условията за българските производители. "В правителството сме обединени около идеята, че тази несправедливост трябва да се промени", поясни Петкова.
Бизнесът пита: Докога токът за износ ще е по-евтин?
Енергийната диверсификация е необходимо условие за гарантиране на конкурентоспособна икономика, каза министърът. Пред участниците в дискусията тя изтъкна диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка, както и разработването на собствени енергийни ресурси като решения, които ще осигурят конкуренция при доставките и ще позволят намаляване на цените на синьото гориво.
Задължително условие е страната ни да разполага с междусистемни газови връзки и правителството е съсредоточило сериозни усилия за изграждането им, каза още Теменужка Петкова. Тя посочи като пример работата по интерконектора България - Гърция, който, като част от Южния газов коридор, може да диверсифицира не само маршрутите, но и източниците за доставка.
Очаква се в края на май да бъде подписано окончателно инвестиционно решение по проекта, което ще позволи влизането му в експлоатация през 2018 г., според предварително начертаните срокове в пътната карта за него. Министърът сподели, че страната ни е получила уверение, че проектът може да бъде финансиран в рамките на плана "Юнкер".