Коват законодателство за социалното предприемачество
Коват законодателство за социалното предприемачество / снимка: БГНЕС, архив

В доста страни в Европейския съюз е регламентирано социалното предприемачество и то е бъдещето, ако търсим в кратък срок максимално да разширим грижата за хора в уязвимо положение. Това заяви вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин при връчването на годишни награди на министерството за социални иновации в подкрепа на социалното предприемачество.

Министър Калфин посочи, че примерите по света показват, че бизнес моделът на подобни социални предприятия е жизнен и устойчив, не зависи единствено от степента на богатство на държавата и ефективно допълва усилията на социалната политика на държавата.

Вицепремиерът информира още, че се подготвя законодателство в тази област, с което ще се даде дефиниция на социалните предприятия. Предвиждаме различни инструменти, с които можем да подкрепим подобен вид инициативност, допълни Калфин.

Пред журналисти след церемонията министърът напомни, че сега Агенцията за хората с увреждания разполага бюджет, който не е голям, и отпуска малки суми, за да могат хора с такива проблеми да могат да започнат бизнес. Той отбеляза, че има възможност по новата ресорна оперативна програма общините също да създават повече подобни предприятия.

Освен това във Фонда на фондовете част от финансовите инструменти, които ще бъдат създадени, също ще бъдат за подпомагане на подобен вид предприемачество, допълни Калфин.

Попитан дали различните инструментите в подкрепа на тази дейност ще бъдат записани в проектозакона, вицепремиерът уточни, че в нормативния акт по-скоро ще бъде дефинирано какво е това социални предприятия. Има различни тълкувания, но основното е, че те отделят голямата част от получаваната печалба за реинвестиции за подпомагане на хора с увреждания, изтъкна Калфин.