/ ThinkStock/Getty Images
Контролът върху биопроизводителите в България е изключително сериозен. Това съобщи председателят на Българска асоциация „Биопродукти“ Албена Симеонова. В същото време се забелязва интерес и доста висок брой на сертифициращите фирми в сектора. Как да се ориентираме в търговската мрежа, за да не станем жертва на недобросъвестни търговци?

Най-полезните мазнини за готвене и салати
 
Съмнително много сертифициращи компании има у нас, които са биопроизводството, коментира в интервю за Дарик Албена Симеонова. "Твърде много сертифициращи организации се появиха в България. На 7000 биопроизводители 16 или 17 сертифициращи организации, а във Франция само едната асоциация има 27 000 членове и има три сертификатори. Там най-сериозната сертифицираща организация отказва да дойде в България заради изкривяване на сертификацията", заяви тя.

"Не може да се дава сертификат на пчелар, чийто пчелин няма 3 км отстояние от конвенционално поле. А има много такива случаи в България. Не може да се дава сертификат на биотърговец, който купува от мен 100 тона пшеница, после отива и отнякъде другаде купува 400 тона и всичко това го изнася. Какво ще понесе, ако го хванат. Просто ще му отнемат сертификата. Той ще си направи нова фирма и ще вземе нов сертификат. Много е голяма конкуренцията между сертифициращите организации и това води до тези негативни явления и изкривяване на сертификацията", коментира още Симеонова.

Кокосовото масло е „чиста отрова“, твърди професор от Харвард
 
От асоциацията припомниха, че задължително трябва да следим етикета на продукта, за да сме сигурни, че наистина е био. "На всеки етикет има знака за биопроизводство - европейското зелено листенце със звездички. Под това листо има номера на сертифициращия орган", пояснява Симеонова. 

"По този номер, когато се влезе в интернет или на сайта на Министерство на земеделието, много лесно можете да проверите дали този производител действително е получил сертификат от съответната сертифицираща организация. Понякога той върви с българския знак - това е една стилизирана калинка, която също се използва, но задължителният знак е европейското листенце", допълни специалистът.
 
Албена Симеонова подчерта, че най-проверяваните фермери у нас са биопроизводителите.