Ако не намерим добри търговци на свободния пазар, може и токът да не ни е по-евтин
Ако не намерим добри търговци на свободния пазар, може и токът да не ни е по-евтин / снимка: БГНЕС

От 1 януари 2016 г. се очаква пазарът на енергия у нас да бъде напълно либерализиран, което означава, че и битовите потребители ще трябва да си потърсят добри търговци на ток. Ако не си намерят такива, то може и да нямат по-ниски цени на електроенергията, отколкото на регулирания пазар. Това коментира пред журналисти Евгения Харитонова, член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

На практика още от 2007 г. няма ограничение за никой да излезе на свободния пазар, но все още няма условия за това за битовите потребители, коментира Харитонова. Тя отбеляза, че вече всички дружества на високо и средно напрежение са на свободния пазар, а има и много ВиК дружества, които са на ниско напрежение и са също на свободния пазар. Познавам и един битов потребител, който е на свободния пазар, но не знам как това се е отразило на сметките му, добави Харитонова.

Тя каза, че има интерес от много фирми да станат търговци на енергия, но не всички имат интерес да продават на битовите потребители. Ако битовите потребители не успеят да си намерят търговци, те ще останат при доставчици от последна инстанция, чиято цена в момента е 171 лв. на мегават час електроенергия, а върху тази цена трябва да се добавят и таксите за пренос и достъп, така че тази цена не е ниска, коментира Харитонова.

В отговор на въпрос как държавният регулатор ще определи цените за битовите потребители от 1 юли тази година, след като се очаква либерализиране на пазара, Харитонова прогнозира, че най-вероятно цените ще бъдат определени за срок от още една регулаторна година, но това ще зависи вече от новия състав на ДКЕВР. Очаква се с приемането на Закона за енергетиката да настъпят промени и в структурата, и състава на комисията.

Все още няма постъпили заявления от енергийните дружества за цени на регулирания пазар, каза Харитонова. Според нея, въпреки натрупания дефицит в енергийната система, няма да има поскъпване на тока от порядъка на 20 процента - така, както е тиражирано в публичното пространство.

По повод промените в Закона за енергетиката Харитонова коментира, че те ще наложат определяне на нови цени на производителите на енергия от ВЕИ, дори и за тези, които имат предварителни договори. Топлофикациите пък ще могат да продават по преференциални цени само високоефективната си електроенергия.

Не е високоефективно производството на електроенергия в топлофикациите в Русе, Сливен, Перник. "Топлофикация София" в момента също не е високоефективна, но понеже има инвестиционно намерение за нови мощности, тя няма да бъде ограничена, каза Харитонова.

Източник: БТА