Емо и Тео - Промяната за Враца
Емо и Тео - Промяната за Враца / netinfo

Емилиян Кадийски и Теодор Костадинов, или просто Емо и Тео - две момчета, решени да дадат на младите хора във Враца нови възможности. Мечтаят да създадат ИТ център и ИТ общност в града, като по този начин превърнат Враца в мечтано място за живот и осигурят нова алтернатива за младите.

Именно заради тази своя идея двамата са финалисти в социалната инициатива Game changers - Промяната, която има за цел да подобри живота на децата, като открива и подпомага мотивирани социални предприемачи да осъществят своите идеи на практика.

Защо ИТ специалистите във Враца са дефицит? На какво искат да научат младите хора и как ще създадат ИТ общност на града? Отговарят самите те.

Ако искате да подкрепите Промяната за Враца, може да гласувате за Емо и Тео до 9 ноември на сайта на инициативата.

Представете сте накратко?

Емо: Аз съм Емо от Враца. Завършил съм Информатика в СУ през 2010. След това работих 2 години като учител по Програмиране като част от програмата „Заедно в час". Това ми позволи да науча много за себе си, за преподаването и най-важното - да видя с очите си как се случва промяната. В момента преподавам
за 4-та година в училището, където започнах - СПГЕ "Джон Атанасов". Освен това съм програмист в Мусала Софт. През свободното си време обичам да играя футбол. Докато бях в СУ, 4 години подред организирах футболен турнир за моя факултет, а след това и за целия университет. Също така се интересувам и от предприемачество.

Тео: Аз съм Тео, родом съм от Враца. Уча в Софийския университет, специалност „Софтуерно инженерство", трета година. Едновременно с това работя и като Android разработчик в една софтуерна фирма в София. В свободното си време обичам да чета и да ходя на кино, занимавам се и с пост-продукция на видеа, а в училище организирах Treasure Hunt игри.

IT професията като че ли е една от най-популярните в момента. Защо обаче се оказва, че във Враца IT специалистите са дефицит?

Емо: Всъщност, има много врачани, които успешно се реализират в ИТ сферата, но в София или извън България. В момента няма организация или място във Враца, което да събере такива хора и да им позволи да работят в родния си град.

Тео: Хората във Враца не са запознати добре с ИТ сферата и гледат на нея като на нещо чуждо и странно. Единствено децата имат известен допир с нея в училище, но той е напълно достатъчен, за да могат да се запалят и да поискат да се развиват в тази насока.

А този проблем не съществува ли и при другите професии във Враца, не само в ИТ областта?

Емо: Има висока безработица във Враца и изобщо липсват предизвикателни и добре платени професии.

Тео: Като цяло, проблем на града е обезлюдяването и най-вече липсата на младежи, които да се завърнат, след като са завършили образованието си. Желанието на по-голяма част от населението е да се изнесе в някой от по-големите градове и столицата, където да намерят по-добре платена работа.

Кое преобладава - желанието да помогнете на града или да обучите, колкото се може повече ИТ специалисти?

Емо: Желанието да помогна на града преобладава. В момента ИТ сферата е най-подходящото, за да се случи това. Разбира се, не всички врачани трябва да разработват софтуер, това е само първата стъпка.

Тео: Както ние виждаме нещата - двете са взаимно свързани. Школи за обучение на специалисти има в много български градове, нашата цел по-скоро е да запалим интереса към сферата още от ранна детска възраст, да покажем на младите този друг свят, който въобще не е толкова далечен, колкото
възрастните им го описват и лека по лека да се промени нагласата на хората към нашата област. Да започне да се гледа на нея като на възможност, като една не достатъчно разработена ниша, в която обаче има потенциал, дори и във Враца. За да не се окаже след време - а то няма да бъде далеч, ако не се направи нещо - че магазинерите са повече от клиентите.

Кое е най-важното при създаването на истинска общност?

Емо: Да има агенти на промяна и хора, които са обединени от обща кауза и споделят общи ценности.

Тео: Има една критична маса, която е необходима, за да престанат хората да си казват: "Гледай я тази сбирщина от идиоти какво пак прави", и да се превърне в "Братовчед ми онзи ден ходи там и вече сам направи фирмения си сайт, без да плащаме на никого". За щастие, с курсовете, които вече две години водим с Емо и около 60 човека, които вече са минали през нашите ръце, ние започнахме да събираме тази маса. Остава да се отвори и пространството, където тя да се събира, да измисля, да създава.

Извън ИТ знанията, на какво още искаш да научиш младите хора?

Емо: Упоритост, проактивност, да следват мечтите си, да бъдат полезни на околните.

Тео: ИТ знанията сами по себе си учат, че ако искаш да успееш, трябва постоянство, упоритост и много отдаденост на целта. А аз лично им казвам и че грешките не винаги трябва да се възприемат като лошо нещо, те са възможност следващия път да направиш нещата по-добре.

С кое световно ИТ име би искал да се срещнеш и какво би го попитал?

Емо: Началника на ИТ отдела в ЦРУ/ФБР - от любопитство: Могат ли да четат мисли на хората? Контролират ли атмосферните условия? Може ли достъп до всичките им досиета? (усмихва се)

Тео: Имам няколко идеи за бъдещето на Google, но това си е между мен и Лари Пейдж.