/ iStock/Getty Images
Кадровият проблем в здравеопазването е основен, а поради факта, че е в периферията на страната, за болницата във Видин е още по-сериозен, казва директорът на лечебното заведение, предаде БНТ.

"Във всяко отделение има нужда от допълнителен персонал и всички работят на критичен минимум. Или работят, колегите, повечето, работят на един основен трудов договор, на втори допълнителен, за да може графикът да стане, както е нужно, да не страда здравната помощ", казва д-р Ивета Найденова, директор на МБАЛ "Св. Петка" - гр. Видин.

От 86 лекари в здравното заведение 30 са в пенсионна възраст.

"При мен работят двама пенсионери, които работят, докато могат, защото имат желание да работят и помагат", обясни Росица Виденова, завеждащ микробиологична лаборатория.

Красимир Урошев е медицински фелдшер с дълъг професионален стаж. Въпреки, че вече е в пенсиона възраст, продължава да работи в кръвния център. В отделението имат надежда. От два месеца в екипа е Вилияна, която наскоро се е дипломирала като лекарски асистент.

"Няма желаещи, които да дойдат. Аз искам да съм тук, искам да помогна, с каквото е възможно", казва Вилияна Ангелова, лекарски асистент.

Примери като този в болницата се броят на пръсти.

"За щастие преди две години започна приток на млади хора. Те не са много", д-р Росица Виденова, завеждащ микробиологична лаборатория.

Причините да изберат Видин не са финансови.

Срещу унизителното заплащане: Медици на протест в Благоевград (СНИМКИ)


"Първо, че си обичам града. Второ, че биологията е моето призвание и много се радвам, че ми дадоха шанс на тези години, тъй като честно казано, съмнявах се, че като видят млад човек ще му дадат възможност", казва Елвира Борисова.

Една от стъпките, които са предприели от здравното заведение, за да се справят с недостига на кадри, е договор с Русенския университет. Студенти по здравни грижи получават стипендии по време на следването си. Във Видин ще провеждат стажа си, а след това и ще работят в продължение на три години в болницата в града.