Ветеринарите предприемат  спешни мерки срещу африканска чума
Ветеринарите предприемат спешни мерки срещу африканска чума / DarikNews.bg, архив

Спешни мерки за предотвратяване проникването и разпространението на болестите африканска чума по свинете и инфлуенца по птиците в региона обсъждаха ветеринарни лекари. На извънредно заседание на Областната комисия за борба с епизоотичните ситуации в Областната администрация  участниците набелязаха необходимите действия.

Д-р Станимир Спасов запозна присъстващите с  констатирани случаи на Африканска чума по свинете (АЧС) в съседни държави. През 2007 г. болестта е засечена в Грузия, като източник на заразата е товарен кораб, идващ от Мадагаскар. През 2016 г. е установено огнище в Молдова. Основните рискове от разпространение и предаване на АЧС са свързани с устойчиво присъствие на вируса сред популациите от диви свине и в тяхната околна среда, както  и от навлизането му в животновъдни обекти с по-ниска степен на био-сигурност. Вирусът се разпространява чрез пряк контакт или механично чрез кърлежи, обясни още специалистът. Клиничните признаци се изразяват в промяна на поведението и наличие на голямо количество умрели животни, а основен проблем е и липсата на ваксина.

За да се предотврати навлизането на болестта на територията на България трябва да се засили контролът по гранично-пропусквателните пунктове и контрола на хранителните продукти, както и  да се вземат мерки за предотвратяване навлизането на вируса в животновъдни обекти с по-ниска степен на био-сигурност. Проблем е и устойчивото запазване на вируса в заразени трупове по горите.

Д-р Спасов запозна присъстващите и със случаите на високопатогенна инфлуенца по птиците в Германия, Австрия, Унгария, Полша и Хърватска. С цел превенция е необходимо да се обърне внимание на водоемите, да се извършва постоянен ветеринарномедицински контрол за спазване на мерките за био-сигурност в птицевъдните обекти, както и да се засили контролът на пазарите за птици, да не се допуска излизането на птиците извън дворовете на стопаните, да не се допуска контакт между птици, живеещи в дивата природа и домашни птици, както и фуражът, с който се изхранват птиците, да се съхранява в закрити помещения. Необходимо е и да се уведомят незабавно обслужващия обекта ветеринарен лекар или кмета на населеното място при отклонение в здравословното състояние на отглежданите птици или при завишена смъртност.

Комисията реши да се свика заседание на Съвета по лова във връзка с констатираните случаи на двата вида зараза, да се проведат заседания на общинските комисии по епизоотични ситуации в срок до 10 дни и да се изпълняват актуалните указания на Министерство на земеделието и храните относно контрола и превенцията на двете заболявания.