VT
VT / netinfo
Разработването на съвместен туристически пакет "България - Румъния" бе обсъдено по време на провелата се в кабинета на кмета на Община Велико Търново среща. Посланикът на Румъния Негово Превъзходителство Йон Гъля и заместник кмета Георги Камарашев  дискутирана възможността.

Негово Превъзходителство предложи идеята България и Румъния да бъдат представяни в един туристически пакет на туристите, които идват от по-далечни страни. „По този начин те ще имат възможността да се запознаят с два народа и две култури в рамките на практически едно и също пътуване. Близките разстояния и богатството на културното наследство в двете страни ще предизвика интерес сред много туристи“-убеден е румънският дипломат.

„Убеден съм, че кметът Даниел Панов ще направи всичко възможно да стартира проект, който да обедини България и Румъния в един туристически пакет.Сигурен съм, че като председател на УС на НСОРБ кметът ще получи подкрепа и съдействие от много кметове на общини в България за изготвянето на този проект. Убеден съм, че той ще е успешен и полезен и за двете страни“- заяви проф. Камарашев по време на срещата.

„България и Румъния, туристическият бизнес от двете страни на река Дунав, академичните общности ще работят заедно и със сигурност ще създадат атрактивен, интересен и желан съвместен туристически продукт и маршрут“-каза проф. Камарашев.

Той представи пред гостите добрите възможности за инвестиции и съвместни проекти в областта на трансграничното сътрудничество. Припомни съвместните проекти на Велико Търново с Александрия и партньорството с град Яш.

Посланик Гъля каза, че има прекрасни  впечатления от Старата столица и заяви, че е  силно впечатлен от мащаба на международно изложение „Културен туризъм Велико Търново“. Впечатляващ е големият брой участници, представянето на страни, градове, туристически продукти, дестинации и услуги от практически целият свят“-каза дипломатът по време на срещата.

Той  оцени високо предимствата, които дава както стратегическото разположение и добрите комуникационни възможности на Велико Търново, така и много добрите социално- икономически параметри на града и общината.

Йон Гъля прояви интерес към стратегическите проекти в областта на инфраструктурата и остана приятно изненадан от добрите перспективи пред Старата столица, свързани с предстоящото изграждане на магистрала „Хемус“ и високоскоростният път Русе – Велико Търново- Свиленград.