/ Деян Герговски

С трайното повишаване на температурите, продължителното засушаване през летния сезон и по време на жътвената кампания, значително се увеличават предпоставките за възникване на пожари в селското стопанство, горските и полските територии в страната.

Никога не оставяйте огъня без наблюдение!

Всеки гражданин носи лична отговорност при използването на открит огън и спазване на правилата за пожарна безопасност през летния пожароопасен сезон.

Основните правила за недопускане на пожари през летния пожароопасен сезон и жътвената кампания са:

- Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара с обхващане на значителни площи от огъня.
- Забранено е изхвърлянето на фасове и на стъклени бутилки, които могат да имат ефекта на лупа.
- В дворовете палете огън само, ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др.).
- Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата.
- Никога не оставайте накладения огън без наблюдение!
- Не палете огън в междублоковите пространства, в близост до паркирани автомобили, както и в близост до бензиностанции и газостанции, складове за леснозапалими и горими течности.
- Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращи се в съседство трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, горския фонд.
- Особена е отговорността, за недопускането на пожари по време на кампанията по прибиране на селскостопанската продукция,  на стопаните на земеделски земи, физическите и юридическите лица, имащи пряко и косвено отношение  към жътвената кампания
- Висока бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, козари, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти.

По време на жътвената кампания особено важно е опазването на реколтата от пожари:

- Задължително е разораването на бразди, които да спрат евентуален огън.
- Не се допуска паркиране и ремонтиране на земеделска и транспортна техника в близост до узрели житни масиви.
- За работа в узрели зърнени масиви се допуска само изправна земеделска техника, транспортна и друга техника, оборудвана с пожарогасители и монтирани искрогасители на изпускателните тръби.
- При движение на земеделската и транспортната техника не бива да се допуска буксуване и допир на ауспуха до суха растителност.

От пожарната напомнят, че освен административни наказания и глоби, за палежи и предизвикване на пожари се носи и наказателна отговорност – затвор! При откриване на признаци на пожар в гората, полето или в населено място търсете най-бързата възможност за подаване на съобщение за пожар на тел. 112.