Няколко гроба във вътрешността на Ески джамия са открили археолози от Регионалния исторически музей.
"Една част от погребенията са извършвани след като вече християнската църква, която лежи в основите на Ески джамията, е била разрушена", каза в интервю за Дарик радио археологът Димитър Янков.
Става въпрос за християнски погребения, от втората половина на 14-ти век, когато от храма са останали само руини.
"Сега се доказа една наша теза, че след разрушаването на църквата теренът се е използвал за некропол", обясни Димитър Янков.
Сред откритията на археолозите е и скелет на дете, вградено в стените на Ески джамията.
"Проучихме един малко необичаен за нас гроб. В олтарната част на черквата, където е била изградена курбанджийска яма, открихме скелет на дете. То е било погребано с лице на север, тялото е повито, а ръцете са вдигнат", разказа археологът Янков. Положението на тялото показва, че погребението не е извършено според християнския обред По-интересен обаче е фактът, че под и над трупа на детето са изсипани камъни. Това подсказва, че става въпрос за т.нар. "вграждане" в строежа на починало дете. Димитър Янков отхвърля вероятността това да е жертвоприношение заради изграждането джамията.
"Под скелета на детето открихме и яма, в която има безразборно насипани строителни материални. Явно това е останало от по-стара сграда на това култово място. Намерихме и фрагменти от стенописи, които предхождат изграждането на черквата. Само можем да гадаем каква е била тази сграда - дали останки от езическо светилище или от някоя раннохристиянска базилика", коментира Янков.
Разкритията на археолозите обаче не спират до тук. В централната част на християнския храм е открит и овъглен скелет на мъж.
"Любопитното тук е, че можем да говорим за едно погребение с опалване на гроба. Починалият е бил християнин и вероятно е погребан точно преди да се построи черквата, защото се намира в средата на нейния под", уточни Димитър Янков.
Той и екипът му очакват да открият и антични гробове, защото култово място на Ески джамията "лежи" върху един от некрополите на Августа Траяна.
Заедно с археолозите от Регионалния исторически музей по разкопките в Ески джамията работят и доброволци от Международната археошкола "Балканска наследство".
Изследователската дейност по джамията в центъра на Стара Загора се възобнови след като от Министерството на културата отпусна средства за археологическо проучване във вътрешността на черквата.
Всъщност мястото е уникално с това, че има надграждане на храмове от различни религии през вековете. Началото поставя откритата в източния край на джамията тракийска култова яма. Над нея се е издигала християнската черква, а след края на 14-ти век е построен и мюсюлманския молитвен дом.
Идеята на Министерството на културата е Ески джамията да се превърне в единствения в България, а може би и в Източна Европа, Музей на религиите.
Какво още сподели за Дарик археологът Димитър Янков, чуйте в прикачения звуков файл.