На 21 януари се празнува Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден. Празникът се отбелязва на 8 януари или на 21 януари по стар стил. По произход той е езически и е свързан със семейните обичаи.
На този празник се почитат бабите-акушерки по селата, които са помагали на жените да родят. В селото обикновено е имало една или две баби, които са се занимавали с тази нелека, но благородна дейност. Според обичая всяка жена, която се е ползвала от услугите на бабата, при раждането на рожбата си е отивала в дома й, поливала й е ритуално вода, за да си измие ръцете, дарявала я е със сапун и нова кърпа. В някой краища на България към тези дарове са добавяли и риза, чорапи, пари.
Бабата е приемала даровете, изтръсквала е ръцете си и е пожелавала челядта да се множи както се разпръскват капките от ръцете й. Закичвала е жените с китки за здраве и ги е канела на обяд в дома си. Всяка благодарна майка е носела варена кокошка, баница, вино и ракия. Този празник се е почитал като чисто женски и на него не са се допускали мъже. На почит в някои краища на България е бил и обичаят влечугене т. е. насилствено замъкване на бабата на реката, за да я окъпят.
От 1951 година 21 януари е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.
Едва 4800 са акушерките в България и броят им е недостатъчен. Това каза пред Дарик председателката на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева. По думите й, младите лекари все по-рядко специализират като акушерки и средната възраст на акушерите в България е 49 години.
Професията е оценявана, но заради ниското заплащане не е предпочитана или специалистите практикуват на Запад. В България заплатата за един акушер е около 500 лв, а за същата дейност във всяка друга западна държава се заплаща 1500 евро, обясни Василева. По думите й, макар условията на труд за акушерките да са се подобрили през последните 10 години, има още много какво да се направи от страна на държавата.
Вече е проведена среща със здравното министерство, на която Асоциацията е представила своите предложения за решаване на належащите проблеми в сектора. Един от тях е да се увеличи броят на местата в университета за изучаване на специалността „Акушерство и гинекология" с поне 150. Очакванията на председателката е, измененията да влезнат в сила от следващата учебна година.
Професията акушер е оценена, но тази на неонатолога- не, смята началникът на отделението за новородени и недоносени деца в МБАЛ „Пловдив" д-р Диана Аргирова.
По думите й, повечето хора дори не знаят каква е ролята на неонатолога, докато при новородените им деца не се появи някакъв проблем.
Ние се грижим за първите новородените в първите 4 седмици от живота им. Работата е тежка и динамична, но никога не съм си и помисляла да се откажа от професията си, каза пред Дарик д-р Аргирова, която е с 15 години стаж в отделението.
По думите й, в България има достатъчно акушерки, но неонатолозите са дефицит и това ще се утвърди като проблем през следващите няколко години.