Ежегодно на територията на страната при битови пожари през отоплителния сезон загиват и получават наранявания множество хора. През периода 1 ноември 2012 - 31 март 2013 година в Старозагорско са регистрирани общо 962 произшествия, като пожари със загуби от тях са 118, Загинал е един човек, а други трима са пострадали.
Най-честата причина за възникване на пожари е неправилно ползвани или технически неизправни отоплителни и нагревателни уреди, както и неизправни и непочистени комини.
Огнеборците припомнят, че пожарното обезопасяване на жилищата може да се гарантира само с правилен избор - използване на стандартни уреди, компетентен монтаж и внимателната експлоатация на отоплителните уреди. Те препоръчват в началото на отоплителния сезон домакинствата да извършат оценка и подготовка на отоплителните уреди и помещенията, в които се съхраняват горива.
Локалните отоплителни уреди и техните димоотводни тръби трябва да са разположени според изискванията на 0,5 м. от горими материали и облицовки.
Всяка година, преди настъпване на отоплителния сезон ползвателите на отоплителни уреди с твърдо гориво трябва да правят оглед на комините. Важно правило е да не се използва леснозапалима течност /бензин, спирт, нафта/ за разпалване на печката с твърдо гориво. Не се препоръчва използването на дървени въглища в затворено помещение - изгарянето им води до отделяне на смъртоносно количество токсичен дим.
Изключително важно е електрическата инсталация да бъде поддържана в изправност и да се внимава тя да не бъде претоварвана с едновременно включване на множество мощни консуматори. Отоплителните електроуреди трябва да са стандартни и изправни и да не са с мощност, която би могла да претовари ел. инсталация в жилището.
Пожарникарите препоръчват да се избягва използването на електрически уреди в бани, тераси или на други места, където могат да влязат в контакт с водата. Недопустимо и изключително рисково е използването на печките и радиаторите за сушене на завивки и дрехи.
Ако в жилището има малки деца и трудноподвижни възрастни хора не бива да бъдат оставяни сами в помещение с включени отоплителни уреди, които биха могли да съборят - дори без да разберат.
При използване на нагревателни уреди работещи на пропан-бутан е важно редуцир-вентилът на газовия уред да бъде стандартен и изправен, а маркучът - стабилно закрепен чрез скоби към бутилката и редуцир-вентила. Газовата печка, също както печката на твърдо гориво, трябва да се намира на не по-малко от 0,5 метра от горими материали. Огнеборците предупреждават, че е опасно е да се спи в помещение с включен отоплителен уред на пропан бутан и препоръчват на ползвателите на газови уреди - да спират притока на пропан-бутан и да ги изгасят преди лягане.