Столичният общински съвет (СОС) ще обсъди повторно наименуването на новоизграждаща се метростанция. Като първа точка в дневния ред на днешното заседание на съвета кметът на София Васил Терзиев връща за ново обсъждане решение СОС за наименуването на новостроящите се станции от линия М3 на метрото.
В доклада на Терзиев е посочено, че съгласно разпоредба от Закона за местно самоуправление и местна администрация (ЗМСМА) кметът на общината може да върне за ново обсъждане незаконосъобразните или нецелесъобразните актове на общинския съвет. По думите на Терзиев приетото от СОС решение за наименуване на бъдеща метростанция "Шипченски проход" се явява нецелесъобразно. Столичният кмет смята, че при вземането на такова решение, органът следва да се ръководи от принципите на практическа обоснованост и обществен интерес, като се стреми към избора, който ще осигури най-висока ефективност в полза на обществото. В настоящия случай считам, че е целесъобразно горепосочената метростанция да бъде наименована „СК ЦСКА" (съкратено от Спортен комплекс ЦСКА) поради намиращите се в непосредствена близост обекти на СК ЦСКА, допълва още столичният кмет.
На днешното си заседание Столичният общински съвет ще избере и временно изпълняващ длъжността кмет на кметство Мрамор – Столична община. Избирането на временно изпълняващ длъжността се налага, тъй като Общинската избирателна комисия прекрати предсрочно пълномощията на Александър Георгиев като кмет на село Мрамор, поради установено нарушение. Вносителят на доклада смята, че с така създалата се ситуация възникват рискове за правилното и безпроблемно функциониране на администрацията на кметство Мрамор, а оттам се появява и реална възможност за неблагоприятни правни последици и нарушаване на законните права и интереси на гражданите на кметството, до приключването на евентуално съдебно производство.
Общинските съветници ще разгледат проект за подкрепа на учители и родители с цел плавна адаптация на децата и пълноценно партньорство между семейството и детската градина. Целта на проекта е повишаване на капацитета на екипите в детските градини, както и изграждането на доверие, взаимно уважение и активна родителска общност – елементи, които са ключови за качественото образование и благосъстоянието на децата, посочват вносителите. Проектът създава модел, който може да бъде надграждан и мултиплициран в детските градини в Столична община. Той отговаря на конкретна нужда, стъпва върху вече натрупан опит и предлага устойчиво решение, отбелязват те.
Предложение за създаване на програма "Учим се заедно" в подкрепа на екипите в детските градини на територията на Столична община през летните месеци чрез осигуряване на допълнителна кадрова подкрепа ще разгледа СОС. Вносителите на доклада посочват, че програмата създава възможност за студенти от педагогически специалности да приложат наученото в реална среда, под ръководството и контрола на педагози. Бюджетът на програмата е 310 000 лв., като средствата се предвижда да се осигурят от бюджета на Столичната община, функция "Образование".