Възпоменателно факелно шествие в памет на ген. Христо Луков „Луков марш" се проведе в София. Шествието тръгна от НДК, по бул. „Патриарх Евтимий", бул. „Васил Левски", покрай СУ „Св. Климент Охридски" и бул. „Дондуков".
Заради шествието движението на градския транспорт в този участък беше затруднено. Участъкът беше отцепен от екипи на полицията.
От Столична община съобщиха, цитирани от „Фокус", че шествието е съгласувано късно снощи, тъй като са имали сериозни изисквания да няма националистически символи и да не се подбужда към расова или верска омраза. Маршрутът на шествието е бил скъсен.
Участващите в шествието почитат паметта на Христо Луков като герой от Първата световна война, министър на войната и водач на Съюза на българските национални легиони. Според организаторите на шествието благодарение на него през Първата световна война град Кюстендил е бил спасен от окупация от сръбската армия.
Преди дни секретариатът на Европейската мрежа срещу расизма (ЕНАР) в Брюксел изпрати писмо до столичния кмет Йорданка Фандъкова с настояване да забрани планираното шествие. В писмото се казва, че "за поредна година Българският национален съюз (БНС), Национална съпротива, "Кръв и чест" и други неонацистки формации възнамеряват да отдадат почит към отявлените фашистки възгледи на бившия министър на войната и легионер по времето на Втората световна Война - ген. Христо Луков". В началото на февруари протестни писма до кмета на Столична община и до омбудсмана на Република България с настояване за забрана на "Луков марш" изпратиха също Гражданска инициатива "Хора срещу расизма" и сдружение "Солидарна България", пише БГНЕС.
Христо Николов Луков е български офицер (генерал-лейтенант), преподавател по военно дело и политик. Министър на Войната на Царство България в периода 1935 - 1938 г. и ръководител на националистическата организация Съюз на българските национални легиони (СБНЛ). Според „Уикипедия" поради близките си връзки с тоталитарния националсоциалистически режим на Третия Райх, както и за дейността си като ръководител на силно повлияния от фашизма/националсоциализма СБНЛ, Христо Луков често е остро критикуван и сочен като противоречива историческа личност. Той е убит на 13 февруари 1943 г. пред дома му на ул. „Артилерийска" №1 в София. Макар за атентата срещу него да има различни версии и догадки относно действителните вдъхновители и целите му, за най-автентична и вероятна е приета версията, според която убийството е дело на комунистическа бойна група, пише още енциклопедията.